Ten płyn nawadnia lepiej niż woda. Jak go przygotować?
Nie wszystko, co pijemy, zapewni nam zdrowe nawodnienie i orzeźwienie.
Kiedy warto pójść na pierwsze EKG?
Zabieg nie tylko poprawia jakość życia pacjentów, ale też chroni przed nagłą śmiercią.
Nadciśnienie tętnicze, często nazywane cichym zabójcą, to stan, w którym ciśnienie krwi w naczyniach krwionośnych jest stale podwyższone. Choć może wydawać się banalną dolegliwością, nieleczona może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak udar mózgu, zawał serca czy niewydolność nerek. Zrozumienie istoty tej choroby jest kluczowe dla zachowania zdrowia i dobrej kondycji. W studiu Dzień Dobry TVN opowiedzieli o niej kardiolog, profesor Krzysztof J. Filipiak oraz lekarz Bartosz Komsta.
Kardiolog: "Kiedy czujemy sytość, nie powinniśmy już jeść na zapas".
Jak potoczyły się losy chłopca?
Agata Młynarska w rozmowie z prof. Krzysztofem J. Filipiakiem, dowiedziała się, jakie symptomy mogą świadczyć o powikłaniach kardiologicznych.
"Wy też możecie być częścią tej misji".
Nawyki żywieniowe odgrywają istotną rolę w profilaktyce chorób serca. Niektóre produkty spożywcze wspierają funkcjonowanie układu krążenia, inne zwiększają ryzyko występowania jego dysfunkcji.
Na czym polega jego działanie?
Lato w pełni. W tym roku w Polsce jest słoneczne i upalne. Nic dziwnego, że chętnie wypoczywamy nad wodą. By się szybko schodzić, często decydujemy się, by do niej wskoczyć. To jednak fatalny pomysł, bo może doprowadzić do szoku termicznego. Co to oznacza? Wyjaśnia kardiolog dr Jerzy Górny.
Ciąża i poród to duże obciążenie całego układu krwionośnego. Jednak wada serca nie przekreśla marzeń o urodzeniu dziecka. Historia Kariny Paszek, która przeszła transplantację, pokazuje, że medycyna potrafi zdziałać cuda.
Zastawki są odpowiedzialne za odpowiedni przepływ krwi przez serce. Kiedy się zużywają, trzeba je wymienić. O najnowszej metodzie wymiany zastawek mówił w Dzień Dobry TVN kardiolog prof. Adam Witkowski. Więcej zobaczycie w dzisiejszym odcinku 3. sezonu programu 36,6 st. C. Co jeszcze przygotowała dla widzów Ewa Drzyzga?
Serce to niezwykle ważny organ naszego ciała, dlatego warto o nie zadbać. Czego nie lubi, a co mu sprzyja? Jak rozpoznać zawał? Jak pomóc osobie, która dostała zawału? Prezenterka pogody Dorota Gardias zapytała o to kardiologa Artura Mamcarza.
Z dziesięcioletnich badań hiszpańskich kardiologów wynika, że cztery filiżanki kawy dziennie wychodzą nam na zdrowie. Jak ją parzyć, by była dobra? Odpowiedzi szukał reporter Dzień Dobry TVN Robert Stockinger.
Aneta Gawrońska-Klementewicz schudła 48 kilogramów, a jej córka Wiktoria - 25.Zaprosiliśmy je do Dzień Dobry TVN, aby powiedziały o swojej walce z nadwagą. Co było impulsem do zmiany stylu życia? Jak obecnie wygląda ich dieta? Naszym gościem była również kardiolog prof. Anna Fijałkowska z Instytutu Matki i Dziecka. Zapytaliśmy ją, czym grozi otyłość u dziecka i jak często dzieci z nadwagą trafiają do kardiologa. Zobaczcie, co wujek Prokop miał do przekazania dzieciom, które śmieją się z innych.
W tej chwili w Polsce z niewydolnością serca zmaga się około 700-800 tysięcy pacjentów. Szacuje się, że w przyszłości choroba ta dotknie 1/5 populacji po 40. roku życia. Jakie są główne przyczyny niewydolności mięśnia sercowego? Nasz gość, dr n. med. Robert Zymliński, uczestniczył w pionierskiej operacji ablacji nerwu trzewnego, która ma na celu poprawę komfortu życia pacjentów z chorym sercem. Czy to skomplikowany zabieg i kto kwalifikuje się do tego typu operacji?
Do tej pory 73-letni Witold Radke wziął udział w 99 maratonach. I może nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że przygodę z bieganiem rozpoczął w wieku 53 lat, w momencie, kiedy cierpiał na chorobę serca. Aktywność fizyczną zasugerował mu kardiolog Roman Szełemej. Obu panów gościliśmy w Dzień Dobry Wakacje. Jak wyglądały pierwsze treningi Pana Witolda? Gdzie i kiedy wystartuje w setnym maratonie? Czy zalecenie biegania osobie chorej na serce nie jest kontrowersyjne? Czy lekarz również biega?
Gościem Dzień Dobry TVN był Jacek Gessek. Na co dzień Pan Jacek wsłuchuje się w serca pacjentów toruńskiego szpitala. Drugą pasją kardiologa jest muzyka. Lekarz niedawno wydał swoją debiutancką płytę. Jak na jego zamiłowania muzyczne reagują jego pacjenci, a jak inni lekarze? I jakie piosenki śpiewa swoim podopiecznym Jacek Gassek?
Zespół kardiologów i kardiochirurgów z 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu po raz pierwszy w Polsce zastosował nową metodę leczenia pacjentów z przewlekłą i ciężką niewydolnością serca - CardioFit System. Na czym ona polega? Czy po zabiegu żyje się normalnie? Czy monitoruje się osobę, która poddała się mu? Gdzie w Polsce wykonuje się takie zabiegi? Zapytaliśmy o to kardiologa dr n. med. Adama Kołodzieja.
Zawały coraz częściej dotykają osoby młode, a nawet dzieci czy niemowlęta. Jeśli objawy zawału mięśnia sercowego są dość typowe u dorosłych, to u dzieci już sprawiają trudność. Gościem Dzień Dobry TVN był kardiolog dr Michał Ciszewski. Czy istnieje profilaktyka zawałów serca u dzieci?
Empatyczni, oddani pacjentom, pomocni w każdej sytuacji. Tacy są lekarze ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. I za to zostali nominowani przez swoich pacjentów do konkursu im. Zbigniewa Religii, organizowanego przez Fundację Dzieciom "Zdążyć z pomocą". W Dzień Dobry TVN gościliśmy dr Piotra Łapę - kardiologa dziecięcego ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, który został laureatem tego konkursu. Jakie znaczenie ma dla niego zdobyta nagroda? Jak pomaga pacjentom? O czym marzy? Gratulujemy Panie Doktorze! Postawa godna naśladowania.
Ospałość, zmęczenie, zawroty głowy i omdlenia - to objawy zbyt niskiego ciśnienia krwi. Czy to prawda, że niskociśnieniowcy żyją dłużej? Jak należy postępować z osobą, która zemdlała z powodu zbyt niskiego ciśnienia krwi? Kiedy niskie ciśnienie trzeba leczyć i o jakich chorobach może świadczyć gwałtowny spadek ciśnienia krwi? O tym w Dzień Dobry TVN kardiolog dr Piotr Gryglas.
Z naukowego punktu widzenia to, że widzimy określone zjawiska, miejsca i osoby, kiedy jesteśmy w stanie śmierci klinicznej, wynika z nadaktywności skorelowanych ze sobą obszarów w naszym mózgu. Gościem Dzień Dobry TVN był holenderski kardiolog dr Pim van Lommel. Dlaczego słynny kardiolog postanawia odkryć, czym jest doświadczenie śmierci klinicznej? Czy zadał kłam dotychczasowym teoriom o przyczynach wizji w stanie śmierci klinicznej?