Te lato jest zdecydowanie wyjątkowo upalne, a wysokie temperatury w najbliższych dniach nie ustaną. Ważne jest, aby w tym czasie stosować pewne zasady bezpieczeństwa, przede wszystkim, aby nie doprowadzić do przegrzania organizmu. Co należy robić? Dr Tadeusz Zębik, ordynator oddziału kardiologii Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach wyjaśnił, jak dbać o siebie i co zrobić, aby skutecznie się nawodnić.
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Jak przetrwać upały?
Jak przetrwać upały?
Kardiolog radzi, jak przygotować się na upały
Dr Tadeusz Zębik, ordynator oddziału kardiologii Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach przestrzega, aby nie przegrzewać się podczas upałów. Zaleca on unikanie intensywnego wysiłku fizycznego, ale także przebywania na słońcu w najgorętszych godzinach dnia. Między 12 a 16 najlepiej jest schronić się w zacienionym i chłodniejszym miejscu. W ten sposób mamy szansę na uniknięcie odwodnienia, ale również zaburzeń rytmu serca. Może być to szczególnie ważne u osób z chorobami kardiologicznymi, w podeszłym wieku, ale również u dzieci.
- Jest słoneczna pogoda, duże upały cieszą nas wszystkich, ale nie możemy z tym przesadzać. Jesteśmy organizmami stałocieplnymi i bardzo duże temperatury powodują, że nasz organizm się przegrzewa - ostrzega dr Tadeusz Zębik dla portalu rynekzdrowia.pl
Mechanizmem obronnym na przegrzewanie się organizmu jest pocenie się. Wilgotna skóra owiana nawet najmniejszym podmuchem wiatru daje uczucie chłodu. Jednak podczas pocenia się szybciej tracimy wodę z organizmu, a zatem należy również pamiętać o właściwym nawodnieniu. Co radzi kardiolog w tej kwestii?
Problemy z sercem podczas upałów
Podczas upałów, kiedy organizm intensywnie się poci, tracimy nie tylko wodę, ale również elektrolity, a przede wszystkim potas. Ten kation odpowiedzialny jest za właściwą pracę serca. W efekcie, kiedy zaczyna brakować tego składnika, może pojawić się arytmia.
- To może po pierwsze spowodować, czy nasilić, zaburzenia rytmu serca u chorego, spowodować zaburzenia pracy serca, które już wcześniej istniały - tak że dopajamy się - zaznacza specjalista.
Jak się nawadniać w upały? Kardiolog rozwiewa wątpliwości
Jak zaznacza kardiolog dr Zębik, nie powinno się nawadniać czystą wodą. Herbata też nie będzie tu pomocna. Przede wszystkim powinniśmy przyjmować płyny wieloelektrolitowe. Wbrew pozorom, wcale nie jest trudno zrobić je samemu. To wręcz banalnie proste.
- Najprostsza metoda jest taka. że do każdej szklanki wody - albo co drugiej szklanki wody - wrzucamy szczyptę soli, rozpuszczamy i wypijamy - czyli wypijamy dużo wody z elektrolitami - mówi specjalista.
Zobacz także:
- Co pić w czasie upałów? Te napoje skutecznie nawadniają w gorące dni
- Jak skutecznie nawodnić organizm? 5 domowych sposobów
- Dzieci piją za mało czystej wody ze szkodą dla zdrowia. "Wszystko wychodzi z domu"
Autor: Teofila Siewko
Źródło: Rynek Zdrowia
Źródło zdjęcia głównego: AlesVeluscek/Getty Images