W tym szpitalu przeprowadza się pionierskie operacje serca. "To jest rewolucja"

W tym szpitalu przeprowadza się pionierskie operacje serca
Źródło: Dzień Dobry TVN
Pionierskie operacje serca
Pionierskie operacje serca
Zawał w młodym wieku – przyczyny o konsekwencje
Zawał w młodym wieku – przyczyny o konsekwencje
Losy dwóch par skrzyżowały się na sali operacyjnej
Losy dwóch par skrzyżowały się na sali operacyjnej
Dlaczego przeszczepy trzustki są tak skomplikowane?
Dlaczego przeszczepy trzustki są tak skomplikowane?
Wyjątkowe operacje serca płodu w łonie matki
Wyjątkowe operacje serca płodu w łonie matki
„Z całego serca chcę pomoc córce”
„Z całego serca chcę pomoc córce”
Życie po przeszczepie serca
Życie po przeszczepie serca
Operacja serca osób z kardiomiopatią przerostową metodą wykonywaną przez zespół lekarzy z USK w Białymstoku nie tylko poprawia jakość życia pacjentów, ale też chroni przed nagłą śmiercią. Na czym polega ten pionierski zabieg? Dlaczego coraz więcej młodych osób doznaje zawału serca i mierzy się z innymi chorobami układu krążenia?

Pionierskie operacje serca

53-letni Krzysztof Ankudowicz jest zawodowym kierowcą. Kilka miesięcy temu jego życie zmieniło się o 180 stopni. Mężczyzna miał coraz większe problemy z wykonywaniem prostych czynności np. z wejściem po schodach na pierwsze piętro. - Potem musiałem 5 minut siedzieć i odpoczywać - tłumaczył w Dzień Dobry TVN.

U Krzysztofa zdiagnozowano genetyczną chorobę serca - kardiomiopatię przerostową, która polega na nieprawidłowym przeroście tkanki mięśnia serca, szczególnie lewej komory oraz przegrody międzykomorowej.

- Podstawową metodą leczenia jest leczenie zachowawcze, głównie beta-blokery spowalniające akcję serca, poprawiają rozkurcz, ale przyczynowego leczenia farmakologicznego w zasadzie nie ma. Były metody polegające na usunięciu fragmentu tej przegrody tylko w jej początkowym odcinku. Nie dotyczyło to całej przegrody międzykomorowej - powiedział kardiochirurg, prof. Tomasz Hirnle.

Kardiomiopatia przerostowa - nowatorska metoda

Dr Uladzimir Andrushchuk od kilku miesięcy operuje w białostockim szpitalu. Pracując jeszcze w Mińsku, opracował nowatorską metodę dla pacjentów z kardiomiopatią przerostową. Polega na wycięciu wadliwego serca, wykorzystując druk 3D.

- 3D model został stworzony na podstawie tomografii komputerowej, dla planowania przed zabiegiem, żeby obejrzeć i zrozumieć, co muszę wyciąć u pacjenta i też to jest kontrola w ciągu zabiegu. Za kardiomiopatię odpowiada ten kawałek mięśnia, którego my musimy usunąć - wyjaśniał kardiochirurg.

- Pan docent dzięki modelowaniu i obrazowaniu serca wycina olbrzymi fragment przegrody. Poszerza drogę wyrzutu krwi z lewej komory znacznie - tłumaczył kardiochirurg dr Adrian Stankiewicz. - Nie słyszałem, żeby ktoś w Europie tą metodą operował, to jest ta rewolucja. Nie jest to operacja w ciemno, na wyczucie, tylko on dokładnie wie, ile ma wyciąć i kontroluje to przez całą operację - dodał prof. Hirnle.

Taką operację przeszedł między innymi 53-letni Krzysztof. Jak wygląda zabieg i jak mężczyzna się po niej czuł? Podczas operacji pacjent zostaje podłączony do krążenia pozaustrojowego. Jego serce przestaje pracować. Następnie kardiochirurdzy milimetr po milimetrze usuwają nadmiar tkanki z przerośniętej przegrody, porównując z modelem 3D.

- Wreszcie można po prostu się przejść, przespacerować jak człowiek, normalnie, bez zadyszki bez większych problemów - powiedział pacjent.

Zawały u młodych osób

W studiu Dzień Dobry TVN kardiolog dr n. med. Łukasz Kołtowski opowiedział widzom, dlaczego coraz więcej młodych osób doznaje zawału serca i mierzy się z innymi chorobami układu krążenia. Jak się okazuje, zawały w młodym wieku przechodzimy znacznie trudniej.

- Młode serce jest znacznie mniej zahartowane. Lepiej znosi zawały, gdy jest zahartowane, a to przychodzi z wiekiem. Zawały w młodym wieku występują najczęściej u pacjentów, którzy nie mają takiej rozsianej choroby wieńcowej, jak my to nazywamy. Blaszka miażdżycowa niczym pryszcz na twarzy nagle pęka i dochodzi do zakrzepu. To serce kompletnie nie jest przygotowane do takich warunków, często nie ma wcześniej mikrozawałów, a one z wiekiem hartuje serce - zaznaczył specjalista.

Zobacz całą rozmowę w naszym materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl. 

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości