Ostrzeżenie w sprawie zachorowań na odrę. Takiego ryzyka zakażeniami nie wykryto od dawna

Ostrzeżenie przeciwko odrze
Maria Banaszak w cyklu "Choroba to nie moda"
Maria Banaszak w cyklu "Choroba to nie moda"
Choroba to nie moda - Cleo Ćwiek
Choroba to nie moda - Cleo Ćwiek
Choroba to nie moda - Halszka Witkowska
Choroba to nie moda - Halszka Witkowska
Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży. Jak zacząć słuchać potrzeb najmłodszych?
Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży. Jak zacząć słuchać potrzeb najmłodszych?
Choroba to nie moda - Martyna Kaczmarek
Choroba to nie moda - Martyna Kaczmarek
Choroba to nie moda - Martyna Kaczmarek o ADHD
Choroba to nie moda - Martyna Kaczmarek o ADHD
Choroba to nie moda - Katarzyna Miller
Choroba to nie moda - Katarzyna Miller
Choroba to nie moda - Maja Bohosiewicz
Choroba to nie moda - Maja Bohosiewicz
Choroba to nie moda - Renata Durda
Choroba to nie moda - Renata Durda
Choroba to nie moda - Renata Durda o dzieciach
Choroba to nie moda - Renata Durda o dzieciach
Choroba to nie moda - Bartek Jędrzejak (finał)
Choroba to nie moda - Bartek Jędrzejak (finał)
Choroba to nie moda - Renata Kaczoruk
Choroba to nie moda - Renata Kaczoruk

Odsetek chorych na odrę w Europie stale się zwiększa. WHO alarmuje również o spadku osób zaszczepionych przeciwko tej chorobie. Dlaczego w najbliższych miesiącach szczególnie powinniśmy mieć się na baczności?

Odra w Europie

WHO alarmowało niedawno, że 2023 roku odnotowano spory wzrost zachorowań na odrę w Europie. Zdaniem specjalistów wynika to z mniejszej niż zwykle liczby dzieci zaszczepionych podczas pandemii COVID-19. Co ciekawe, w zeszłym roku odra dotknęła wszystkie grupy wiekowe, nie tylko dzieci.

Teraz przed igrzyskami olimpijskimi w Paryżu francuskie służby apelują o uzupełnienie szczepień przeciwko tej chorobie. Ostrzegają, że ryzyko zachorowania rośnie, co potwierdzają dane WHO.

Ostrzeżenie przeciwko odrze

Francuska Agencja Zdrowia Publicznego (Santé Publique France) zaapelowała o szczepienia przeciwko odrze. Zwiększyło się bowiem ryzyko pojawienia zachorowań "z importu" przed zbliżającymi się igrzyskami olimpijskimi w Paryżu. Kibice sportowi zjeżdżać będą się z całego świata na zawody zaplanowane od 26 lipca do 11 sierpnia.

Jak wynika z danych WHO, odrą zakaziło się w Europie ponad 43 tys. osób w 2023 r., podczas gdy w 2022 r. zachorowań było ledwo tysiąc. Wskaźniki zaszczepienia pierwszą dawką szczepionki chroniącą przed odrą - MMR, spadły w całej Europie z 96 proc. w 2019 r. do 93 proc. w 2022 r. W tym samym okresie odsetek szczepień drugą dawką spadł z 92 do 91 proc. Wynika z tego, że ok. 1,8 miliona europejskich dzieci nie zostało zaszczepionych w ciągu dwóch lat.

Odra - co to za choroba i jakie ma objawy?

Odra to choroba zakaźna wirusowa. Rozprzestrzenia się drogą powietrzno-kropelkową i prawdopodobieństwo zakażenia, jeśli jest się osobą niezaszczepioną na tę chorobę oraz wcześniej się na nią nie chorowało, wynosi blisko 100 proc.

Objawy odry to przede wszystkim gorączka, mocny kaszel, wysypka plamisto-grudkowa, zapalenie spojówek, światłowstręt i nieżyt błony śluzowej nosa. Jest to choroba, która bardzo często daje powikłania - do tych lżejszych należą na przykład zapalenie ucha środkowego i zakażenie żołądkowo-jelitowe, natomiast cięższe to m.in. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Jedynym skutecznym sposobem ochrony przed odrą jest szczepienie.

Szczepienie przeciwko odrze - kiedy należy zaszczepić dziecko?

Szczepienia przeciwko odrze wykonywane są w wieku dziecięcym. Powszechnie podawana szczepionka przeciwko odrze, śwince i różyczce podawana jest w dwóch dawkach. Pierwszą dawkę podaje się dziecku w wieku 13-15 miesięcy, natomiast drugą około szóstego roku życia.

Główny Inspektorat Sanitarny, w związku ze wzrostem zachorowań na odrę, apeluje do rodziców, by szczepili swoje dzieci. Tylko w ten sposób można uchronić je przed odrą i innymi chorobami.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości