Wrocław może odetchnąć z ulgą, ale fala kulminacyjna na Odrze przesuwa się na północ.
"Zagrożenie będzie też kolejne".
Co się zmieniło po ostatniej katastrofie ekologicznej? Reportaż programu Uwaga! TVN.
Lekarze mówią o poważnych konsekwencjach nieszczepienia.
Jakie mogą być skutki?
To niemal trzy razy więcej niż w 2023 roku. Jakie są objawy?
Odsetek chorych na odrę w Europie stale się zwiększa. WHO alarmuje również o spadku osób zaszczepionych przeciwko tej chorobie. Dlaczego w najbliższych miesiącach szczególnie powinniśmy mieć się na baczności?
Eksperci alarmują.
- To będzie dobry czwartek - zapowiedział Radosław Mróz z TVN24.
Mateusz Waligóra po raz kolejny postanowił podjąć się wymagającego zadania. Tym razem wyruszył w podróż wzdłuż Odry. Wcześniej już przemieszczał się szlakiem Wisły, a nawet Bałtyku.
Przez pandemię COVID-19 zapomnieliśmy o szczepieniach przeciwko innym chorobom
Michał Zygmunt to muzyk i aktywista, który wychowywał się na Odrą. Na czym polega jego praca?
Mimo że temat związany ze skażeniem Odry trochę przycichł w mediach, to cały czas nie jest rozwiązany. Jak aktualnie wygląda sytuacja na rzece? Ile czasu potrzeba, by odrodziło się w niej życie? Zapytaliśmy o to prezes Polskiego Związku Wędkarskiego Beatę Olejarz. Rozmawialiśmy również z osobami, które jako pierwsze ruszyły na ratunek rybom.
Katastrofa ekologiczna na Odrze, to nie tylko śmierć żyjących w niej organizmów. To także widmo upadku grożące wszystkim, dla których rzeka stanowiła źródło utrzymania. Turyści omijają Odrę szerokim łukiem, a przedsiębiorcy załamują ręce.
Pies Filer kilka dni temu trafił do przychodni weterynaryjnej po tym, jak dla ochłody wykąpał się w Odrze. Zwierzak był w bardzo złym stanie. Czy po kilku dniach czuje się lepiej? Z opiekunem czworonoga oraz z lekarzem, który go uratował rozmawiał reporter Dzień Dobry TVN Piotr Wojtasik.
"Największy problem jest z organizmami długowiecznymi".
Nadal nie znamy przyczyn zatrucia wody i masowego śnięcia ryb w Odrze. Badania, które mają to ustalić, przeprowadzane są zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Naukowcy zza naszej zachodniej granicy przypuszczają, że swój udział w katastrofie mogły mieć "złote algi". Czym są?
Wciąż nie wiadomo, co stoi za katastrofą ekologiczną na drugiej co do wielkości polskiej rzece.
Od początku sierpnia z Odry wyławiane są tony śniętych ryb. Problem ten dotyczy między innymi województwa zachodniopomorskiego, co przekłada się na rosnący niepokój osób korzystających z nadbałtyckich kąpielisk. Plażowicze póki co mogą jednak czuć się bezpiecznie. W trakcie niedzielnego briefingu prasowego na terenie powiatu gryfickiego przekonywał o tym wojewoda Zbigniew Bogucki.
- Trafnie podjęli decyzję - ocenia na Facebooku dolnośląskie WOPR.
Informacje o śniętych rybach znajdowanych w Odrze pierwsi zgłaszali wędkarze już pod koniec lipca. Sytuacja stale się pogarsza, a wciąż nie wiadomo, co jest przyczyną zanieczyszczenia rzeki. W trzech województwach rozesłano alerty z prośbą o to, by nie zbliżać się do wody. Jakie mogą być skutki kontaktu z zanieczyszczeniami?
W Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy o tym z dr Alicją Pawelec oraz prof. dr. hab. Jackiem Bełdowskim.
W związku z tragiczną sytuacją na Odrze i zanieczyszczeniem rzeki zostały ogłoszone alerty RCB. Eksperci apelują, aby nie korzystać z pochodzącej z rzeki wody i do niej nie wchodzić. Także organizacja WWF ostrzega przed przebywaniem w pobliżu Odry. Które województwa obejmuje alert RCB?
Rzeka Odra zmaga się z katastrofalnym zatruciem. Woda zmienia kolor i zapach na coraz dłuższym odcinku. W efekcie masowo umierają żyjące w niej ryby, bobry, migrują ptaki.
W rejs z miłośnikami sztuki popłynął m.in. aktor serialu "Pajęczyna".
Muzeum Odry na wodzie, to miejsce odwołujące się do dziedzictwa wrocławskiego węzła wodnego.
Od blisko tygodnia trwały poszukiwania dwóch zaginionych nastolatków z Ledna w województwie lubuskim. W piątek (14 maja) z Odry wyłoniono ciało 13-letniego Filipa. Po dwóch dniach policja poinformowała o odnalezieniu zwłok drugiego chłopca.
Coraz mniej rodziców szczepi swoje pociechy przeciwko odrze, groźnej chorobie wirusowej, która może prowadzić nawet do śmierci. Odsetek takich dzieci poddanych immunizacji spadł w Polsce poniżej bezpiecznego poziomu, gwarantującego społeczeństwu odporność - alarmuje prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Kilkanaście dni temu miłośnik podróży Daniel Kołtun wybrał się wraz z 15-letnim synem Mikołajem na pływanie kajakiem... po lesie. Jak to możliwe? Taka okazja nie zdarza się często. Wspomnienia zostaną z nimi na długo.
Szczepionki zostały wynalezione ponad 200 lat temu. To dzięki nim z Polski całkowicie zniknęły takie choroby jak: gruźlica, krztusiec, ospa wietrzna czy polio. Jednak by szczepionki były skuteczne, preparaty muszą być podane od 80 do 95% całej populacji. Niestety w 2017 roku zanotowano aż 30 tys. odmów szczepień... Rodzicie nieszczepiący dzieci, muszą podpisać specjalne oświadczenie, że są świadomi konsekwencji swojej decyzji. Na rodziców mogą zostać nałożone również kary finansowe. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy prof. Jarosława Pinkasa, Głównego Inspektora Sanitarnego, z którym porozmawialiśmy o mitach dotyczących szczepień. Czy powinniśmy szczepić dzieci na choroby, które nie występują w Polsce? Kto jest najbardziej narażony na odrę przywleczoną? I skąd domniemanie, że szczepienia mogą powodować autyzm? Profesor apeluje również, by jak najszybciej zahamować niebezpieczny trend antyszczepionkowy...