Specjaliści z resortu poinformowali o miejscu występowania złotych alg, a także wydali rekomendacje dla służb. Czego dowiadujemy się z komunikatu?
Pierwszy stopień zagrożenia w Odrze - wykryto złote algi
ZZK MKiŚ poinformował właśnie, że w Odrze zaobserwowano wzrost złotej algi. W związku z tym "przypisano pierwszy stopień zagrożenia dla punktu powyżej Wrocławia w Łanach". Eksperci podkreślili jednak, że zdolności złotej algi do rozwoju w dynamicznym nurcie rzeki są ograniczone. Warto natomiast pamiętać, że obserwowane od początku maja niskie przepływy, mogą niestety zwiększyć ryzyko ich ekspansji.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak dbać o swoje bezpieczeństwo?
Specjaliści z resortu klimatu i środowiska wydali rekomendacje, zgodnie z którymi służby mają między innymi ograniczyć możliwości przedostawania się złotej algi z Kanału Gliwickiego do Odry. To właśnie on jest obecnie głównym ich siedliskiem. Zaznaczono także, że służby wojewodów oraz pracownicy Wód Polskich prowadzą codzienne wizje terenowe, a zespoły zarządzania kryzysowego pozostają w regularnym kontakcie. Specjaliści pracują też nad tym, by na bieżąco dopasowywać rekomendacje do dynamicznie zmieniającej się sytuacji.
"Próg trzeciego (najwyższego) stopnia zagrożenia jest regularnie przekroczony od 15 kwietnia w części punków pomiarowo-kontrolnych zlokalizowanych na kanale" - napisano o sytuacji w Kanale Gliwickim.
Dodano też, że jeszcze w maju planowana jest aplikacja w tym miejscu środka, który ograniczy rozwój inwazyjnego glonu.
Jakie mogą być skutki występowania złotej algi w rzece?
Eksperci z ZZK MKiŚ przyznali, że zagrożenie toksycznymi zakwitami złotej algi jest i będzie występować nadal.
"W sezonie wiosenno-letnim należy spodziewać się punktowego śnięcia ryb w miejscach występowania inwazyjnego glonu, szczególnie biorąc pod uwagę, że warunki pogodowe i hydrologiczne wyprzedzają o prawie miesiąc typowe wartości dla tej pory roku" - napisano w komunikacie.
Specjaliści zaznaczyli także, że oprócz doraźnych działań, konieczna jest długofalowa strategia walki ze złotymi algami w Odrze. Jest ona obecnie tworzona od podstaw w ramach prac międzyresortowych. Ma obejmować stworzenie aktywnego modelu hydrologicznego, który umożliwi "widzenie się" zrzutów przemysłowych. Eksperci badają też możliwości zwiększenia retencji i realizacji inwestycji w systemy odsalania wód kopalnianych. Ich zdaniem zlikwiduje to pierwotną przyczynę problemu, czyli wysokie zasolenie wód Odry i Kanału Gliwickiego.
Więcej na temat złotych alg w Odrze przeczytasz na stronie tvn24.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Skażenie Odry największą katastrofą ekologiczną po Czarnobylu. "Zostanie z nami dziesiątki lat"
- Katastrofa ekologiczna w Odrze. Ile czasu potrzeba, by przywrócić życie w rzece?
- Katastrofa ekologiczna Odry. "Będziemy widzieli wielką śmierć tej rzeki"
Autor: Regina Łukasiewicz, ps
Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Senta Schuckert/GettyImages