Złote algi ponownie w Odrze. "Przypisano pierwszy stopień zagrożenia"

Rzeka
Złote algi ponownie w Odrze. "Przypisano pierwszy stopień zagrożenia"
Źródło: Senta Schuckert/GettyImages
Zespół Zarządzania Kryzysowego Ministerstwa Klimatu i Środowiska poinformował, że w wodach Odry odnotowano wzrost złotej algi. Eksperci zaznaczyli, że obserwowane od początku maja niskie przepływy rzeki stanowią dodatkowy czynnik zwiększający ryzyko ich rozwoju. Gdzie zauważono algi? Jakie mogą być skutki ich obecności?

Specjaliści z resortu poinformowali o miejscu występowania złotych alg, a także wydali rekomendacje dla służb. Czego dowiadujemy się z komunikatu?

Pierwszy stopień zagrożenia w Odrze - wykryto złote algi

ZZK MKiŚ poinformował właśnie, że w Odrze zaobserwowano wzrost złotej algi. W związku z tym "przypisano pierwszy stopień zagrożenia dla punktu powyżej Wrocławia w Łanach". Eksperci podkreślili jednak, że zdolności złotej algi do rozwoju w dynamicznym nurcie rzeki są ograniczone. Warto natomiast pamiętać, że obserwowane od początku maja niskie przepływy, mogą niestety zwiększyć ryzyko ich ekspansji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak dbać o swoje bezpieczeństwo?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Bądź bezpieczna!
Bądź bezpieczna!
"Projekt Lady". Dom uczestniczki ucierpiał w pożarze. Trwa zbiórka pieniędzy
"Projekt Lady". Dom uczestniczki ucierpiał w pożarze. Trwa zbiórka pieniędzy
Pożar domu jednorodzinnego w Kole. Zginęła 5-letnia dziewczynka
Pożar domu jednorodzinnego w Kole. Zginęła 5-letnia dziewczynka
Uwaga! TVN: Rodzice nie puszczali dzieci do szkoły. W trosce o bezpieczeństwo
Uwaga! TVN: Rodzice nie puszczali dzieci do szkoły. W trosce o bezpieczeństwo
Bezpieczny dom dla dzieci
Bezpieczny dom dla dzieci

Specjaliści z resortu klimatu i środowiska wydali rekomendacje, zgodnie z którymi służby mają między innymi ograniczyć możliwości przedostawania się złotej algi z Kanału Gliwickiego do Odry. To właśnie on jest obecnie głównym ich siedliskiem. Zaznaczono także, że służby wojewodów oraz pracownicy Wód Polskich prowadzą codzienne wizje terenowe, a zespoły zarządzania kryzysowego pozostają w regularnym kontakcie. Specjaliści pracują też nad tym, by na bieżąco dopasowywać rekomendacje do dynamicznie zmieniającej się sytuacji.

"Próg trzeciego (najwyższego) stopnia zagrożenia jest regularnie przekroczony od 15 kwietnia w części punków pomiarowo-kontrolnych zlokalizowanych na kanale" - napisano o sytuacji w Kanale Gliwickim.

Dodano też, że jeszcze w maju planowana jest aplikacja w tym miejscu środka, który ograniczy rozwój inwazyjnego glonu.

Jakie mogą być skutki występowania złotej algi w rzece?

Eksperci z ZZK MKiŚ przyznali, że zagrożenie toksycznymi zakwitami złotej algi jest i będzie występować nadal.

"W sezonie wiosenno-letnim należy spodziewać się punktowego śnięcia ryb w miejscach występowania inwazyjnego glonu, szczególnie biorąc pod uwagę, że warunki pogodowe i hydrologiczne wyprzedzają o prawie miesiąc typowe wartości dla tej pory roku" - napisano w komunikacie.

Specjaliści zaznaczyli także, że oprócz doraźnych działań, konieczna jest długofalowa strategia walki ze złotymi algami w Odrze. Jest ona obecnie tworzona od podstaw w ramach prac międzyresortowych. Ma obejmować stworzenie aktywnego modelu hydrologicznego, który umożliwi "widzenie się" zrzutów przemysłowych. Eksperci badają też możliwości zwiększenia retencji i realizacji inwestycji w systemy odsalania wód kopalnianych. Ich zdaniem zlikwiduje to pierwotną przyczynę problemu, czyli wysokie zasolenie wód Odry i Kanału Gliwickiego.

Więcej na temat złotych alg w Odrze przeczytasz na stronie tvn24.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Regina Łukasiewicz, ps

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Senta Schuckert/GettyImages

podziel się:

Pozostałe wiadomości