rzeka

  Mimo że temat związany ze skażeniem Odry trochę przycichł w mediach, to cały czas nie jest rozwiązany. Jak aktualnie wygląda sytuacja na rzece? Ile czasu potrzeba, by odrodziło się w niej życie? Zapytaliśmy o to prezes Polskiego Związku Wędkarskiego Beatę Olejarz. Rozmawialiśmy również z osobami, które jako pierwsze ruszyły na ratunek rybom.

  "Największy problem jest z organizmami długowiecznymi".

  Nadal nie znamy przyczyn zatrucia wody i masowego śnięcia ryb w Odrze. Badania, które mają to ustalić, przeprowadzane są zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Naukowcy zza naszej zachodniej granicy przypuszczają, że swój udział w katastrofie mogły mieć "złote algi". Czym są?

  Wciąż nie wiadomo, co stoi za katastrofą ekologiczną na drugiej co do wielkości polskiej rzece.

  W Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy o tym z dr Alicją Pawelec oraz prof. dr. hab. Jackiem Bełdowskim.

  Rzeka Odra zmaga się z katastrofalnym zatruciem. Woda zmienia kolor i zapach na coraz dłuższym odcinku. W efekcie masowo umierają żyjące w niej ryby, bobry, migrują ptaki.

  Spływy kajakowe w sezonie letnim to popularny sposób spędzania czasu wolnego. W Polsce mamy do dyspozycji wiele tras. Jedne z najciekawszych to te na rzece Wkra.

  Europejska Agencja Środowiska opublikowała sprawozdanie dotyczące jakości wody w kąpieliskach. Niestety dla polskich urlopowiczów nie mamy dobrych wiadomości. Jak wypada nasz kraj na tle pozostałych? Które państwa znalazły się w czołówce?

  Amazonka to zdecydowanie najdłuższa rzeka Ameryki Południowej, która ma największe na świecie dorzecze.

  Dramatyczne wydarzenia rozegrały się na brzegu rzeki w Będzinie. Chłopiec zbliżał się do koryta i nie reagując na nawoływania wpadł do wody. Na pomoc ruszyli strażacy, którzy prowadzili prace nieopodal.

  Sinice to udręka dla urlopowiczów spędzających wakacje nad wodą. To z ich powodu najczęściej zamykane są kąpieliska. W 2022 znów pojawią się w Morzu Bałtyckim, rzekach i jeziorach. Zobacz, gdzie już obowiązuje zakaz.

  Muzeum Odry na wodzie, to miejsce odwołujące się do dziedzictwa wrocławskiego węzła wodnego.

  "Dzieci zaczynają się nią bawić, a to niebezpieczne".

  We Wrocławiu można oglądać niezwykłą ekspozycję, która została stworzona z rzeczy wydobytych z dna Odry. Dagmara Kowalczyk wraz z kamerą Dzień Dobry TVN sprawdziła, co skrywał nurt drugiej co do wielkości rzeki w Polsce. Nie zabrakło niespodzianek.

  Nizina Amazonki jest pokryta największym na świecie tropikalnym lasem deszczowym. Swoją nazwę zawdzięcza Amazonce, rzece, która nawadnia teren. W lasach otaczających Amazonkę rośnie ogromna ilość roślin i żyje wiele gatunków zwierząt. W niedostępnych częściach puszczy mieszkają dzikie plemiona. Mimo to z roku na rok powierzchnia lasów deszczowych się zmniejsza ze względu na rolnictwo, wypas bydła i pozyskiwanie drewna.

  Drina to rzeka, która płynie przez równinne i górskie obszary Bośni, Serbii oraz Czarnogóry. Przepływa przez malownicze kaniony i wąwozy. Stanowi prawy dopływ rzeki Sawy, a jej długość wynosi 346 km. Początki rzeki znajdują się przy połączeniu Pivy i Tary, czyli przy granicy Czarnogóry oraz Bośni i Hercegowiny. Drina kończy swój bieg w miejscowości Bogatić.

  Rzeka Niemen dla wielu państw ma znaczenie historyczne. Niewiele osób wie jednak, że wybierając się w podróż na podstawie jej przebiegu, można odkryć wiele malowniczych i pięknych miejsc. Najważniejsze miasta, które znajdują się nad rzeką Niemen, to białoruskie Grodno i litewskie Kowno. Sprawdź, co warto w nich zobaczyć, a także jakie atrakcje mają do zaoferowania mniejsze miejscowości położone nad Niemnem.

  Trwa wyjaśnianie przyczyn tragedii.

  Czy mimo to wygrał 10 tys. złotych?

  Pod koniec lipca zakończył się projekt naukowo-badawczy "Czysta Wisła? WHY NOT?", który za cel obrał sobie zbadanie jakości wody w Wiśle. Wzięli w nim udział specjaliści z różnych dziedzin, którzy przez 14 dni pływali po rzece i zbierali materiał do badań. O tym, skąd wziął się pomysł na ten projekt i do jakich wniosków doszli naukowcy w Studio Dzień Dobry TVN opowiedzieli goście: Marian Rojek, przewodniczący Rady Fundatorów Fundacji Why Not oraz dr hab. Andrzej Woźnica, profesor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

  Przepływa przez całą Rosję i jest zarazem najdłuższą i największą rzeką w Europie. Już w czasach średniowiecza była istotnym szlakiem handlowym i komunikacyjnym łączącym północ z południem. To nią transportowano pochodzące z Bliskiego Wschodu towary luksusowe, tj. futra, złoto, miód czy broń. Sprawdź, jaka jest najdłuższa rzeka w Europie i jakie atrakcje turystyczne oferuje.

  Do dramatycznych zdarzeń doszło w hrabstwie Devon w Kornwalii. Młody mężczyzna zginął w nurcie rzeki Emre po tym, jak próbował ocalić swoją niespełna dwuletnią przybraną córkę. W Polsce w ubiegłym roku utonęło 460 osób, z czego przeważającą większość stanowili mężczyźni.

  Jeden z czterech żywiołów - woda - często pojawia się w snach. Jej obecność w marzeniach sennych może być związana z sąsiedztwem zbiornika wodnego i obawą przed powodzią, czyli uwolnioną siłą żywiołu. Jednak powódź w snach może być również odzwierciedleniem intensywnych emocji.

  Park Krajobrazowy Doliny Bobru to jeden z dwunastu parków na Dolnym Śląsku. Zachwyca dziką przyrodą i liczną zwierzyną. Jak stwierdził Michał Cessanis w Dzień Dobry TVN, to: "niesamowite formacje skalne, czysta rzeka i mnóstwo atrakcji dookoła".

  Teoretycznie Noteć ma 391 km i jest największym dopływem Warty. "Teoretycznie", bo tak naprawdę wygląda to zupełnie inaczej. Szósta pod względem powierzchni dorzecza rzeka Polski wysycha. Są miejsca, gdzie tej wody w ogóle nie ma. Jak do tego doszło?

  Kilkanaście dni temu miłośnik podróży Daniel Kołtun wybrał się wraz z 15-letnim synem Mikołajem na pływanie kajakiem... po lesie. Jak to możliwe? Taka okazja nie zdarza się często. Wspomnienia zostaną z nimi na długo.

  Podróżnik Mateusz Waligóra przemierza samotnie Polskę wędrując wzdłuż Wisły. Założeniem jest przejście 1200 km od źródeł rzeki pod Baranią Górą przez Kraków, Warszawę i Toruń w stronę morza. Razem 8 województw, setki wiosek i kilka dużych miast. Zobacz, dokąd Waligóra zawędrował ostatnio.

  Sen o rzece nie jest przypadkowy. Jego interpretacja może pomóc Ci w podejmowaniu życiowych decyzji lub zwróceniu uwagi na pewne aspekty. Wszystko jednak zależy od kontekstu snu. Sprawdź, co może on oznaczać.

  Dom małżeństwa Burzyńskich został okrążony przez wylaną Noteć. Aby dotrzeć do pracy, Pani Ewa musiała dwa kilometry płynąć łodzią. Gdy rzeka zamarzła, kobieta postanowiła zamieszkać u rodziny, a jej mąż został w domu. Ile czasu już się nie widzieli? Okazuje się, że dom Państwa Burzyńskich jest tak umiejscowieny, że gdy wylewa Noteć, dom zostaje odcięty od świata. Wówczas rodzina jest zmuszona dopływać do wsi łodzią. Jakie są możliwości rozwiązania sytuacji Państwa Burzyńskich? Z Panią Ewą Burzyńską rozmawiał reporter Dzień Dobry TVN Robert Stockinger.

  To jedna z najpotężniejszych rzek w Wielkiej Brytanii, a jej dno skrywa prawdziwe cuda. Dziennikarka Dzień Dobry TVN Anna Senkara spotkała się nad brzegiem Tamizy z ludźmi, którzy na co dzień grzebią w błocie (tzw. mudlarks) i odkrywają sekrety tej rzeki. Zobaczcie, czym jest mudlarking...