Brudna Sekwana podczas igrzysk. A jaki jest stan polskich kąpielisk? "Popełniliśmy wykroczenie"

Brudna Sekwana podczas igrzysk
Sekwana to śmierdzący problem igrzysk
Źródło: Dzień Dobry TVN

Igrzyska w Paryżu trwają, a woda w Sekwanie wciąż jest brudna. Choć na oczyszczanie rzeki przeznaczono 1,4 miliarda euro, jej stan wcale się nie poprawił. Z tego względu organizatorzy przełożyli rywalizację w męskim triathlonie. Dlaczego mimo ogromnych nakładów finansowych woda wciąż jest brudna? Na to pytanie odpowiedział nam Sebastian Szklarek, ekohydrolog, bloger Świat Wody.

Brudna Sekwana i próby czyszczenia wody

W paryskiej Sekwanie od 1923 roku wprowadzono zakaz kąpieli ze względu na niebezpieczeństwo związane z zanieczyszczeniem wody. W 2015 roku miasto podjęło się planu oczyszczania rzeki, by przygotować ją do igrzysk olimpijskich. Na cel ten przeznaczono 1,4 mld euro. Wówczas zbudowano basen, który miał przechwytywać nadmiar wody deszczowej oraz zapobiegać przedostawaniu się ścieków do rzeki. Mimo prób ratowania Sekwany, plan się nie powiódł.

- Problemy Sekwany od lat nie zostały rozwiązane. W istniejącym mieście, przy takich działaniach na infrastrukturze podziemnej, potrzeba wielu lat i pieniędzy. Organizowanie takiej imprezy to jest kontrowersyjna decyzja. Miasto chciało na tę datę wrócić do tej rzeki, ale nie do końca to wyszło – powiedział Sebastian Szklarek, ekohydrolog, bloger Świat Wody.

Skąd brud w rzekach? Dlaczego mimo postępu technologii wyniki wciąż nie są satysfakcjonujące?

- Jakość wód w rzekach Europy się poprawia. Najgorzej było, jak zaczęła się epoka przemysłowa. Wtedy wszystkie ścieki szły do rzek. Od 20 lat zaczęto rozwijać technologię oczyszczania ścieków i jest lepiej, ale nadal dochodzą nowe wyzwania. Mamy problem z nowymi zanieczyszczeniami jak farmaceutyki, mikroplastik. Z jednym sobie radzimy, a dorzucamy coś innego – powiedział.

Najczystsze kąpieliska w Europie

Z raportu Europejskiej Agencji Środowiska i Komisji Europejskiej wynika, że w 2023 r. około 75 proc. kąpielisk we Francji posiadało "doskonałą jakość wody". Pierwsze miejsce w rankingu zajął Cypr (97,6 proc.), a Polska uplasowała się na miejscu przedostatnim (54,9 proc.).

Zatrważająco wygląda także mapa, z której wyczytać możemy, że 98.9 procent polskich rzek ma zły stan wód.

- Ta mapa nam mówi, że popełniliśmy wykroczenie, a nie mówi jak bardzo. Nie jest tak tragicznie, że nie możemy się kąpać – zapewnia ekspert.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości