Foliowe torebki zalewają świat. Korzystamy z nich średnio przez 30 minut, wyrzucamy, a one rozkładają się nawet 500 lat. W Dzień Dobry TVN Dawid Kozioł pokazał zielone gadżety, które mogą zastąpić foliówki. Rozmowę przypominamy z okazji Międzynarodowego Dnia bez Toreb Foliowych.
Międzynarodowy Dzień bez Toreb Foliowych
Międzynarodowy Dzień bez Toreb Foliowych jest obchodzony 3 lipca. Celem tego dnia jest zwrócenie uwagi na szkodliwość toreb foliowych dla środowiska i zachęcenie ludzi do korzystania z alternatywnych, bardziej ekologicznych rozwiązań, takich jak torby bawełniane czy wielokrotnego użytku. Torebki foliowe są jednym z największych problemów związanych z zanieczyszczeniem środowiska, ponieważ są trudne do biodegradacji i często kończą się na wysypiskach śmieci lub w oceanach, gdzie stanowią zagrożenie dla dzikiej fauny i flory.
Czym zastępować torebki foliowe?
Oto lista gadżetów, którymi możemy zastąpić torebki foliowe:
- Plecako-worek sprawdzi się na zakupach, a możliwość założenia go na plecy ułatwi nam dźwiganie zakupów.
- Lniane woreczki możemy zabrać ze sobą na zakupy, a po powrocie ze sklepu przechowywać w nich zakupione produkty spożywcze. Świetnie sprawdzą się również jako opakowania na małe podarunki dla znajomych czy rodziny. W większym wydaniu mogą służyć dzieciakom do przechowywania klocków czy innych zabawek. Len to materiał naturalny, "oddychający", niealergizujący i w pełni biodegradowalny.
- Kosz wiklinowy to produkt naturalny, bardzo trwały, a zarazem niebanalnie wyglądający. Przy jego zakupie warto zwrócić uwagę na wyściółkę - lepiej by była z naturalnego materiału, na przykład z bawełny lub lnu.
- Siatkowa torba bawełniana to doskonała alternatywa dla torebek foliowych. Występuje w różnych rozmiarach i możemy do niej zapakować nawet kilka kilogramów zakupów. Zaletą jest to, że można ją prać w pralce, jest lekka i zajmuje bardzo mało miejsca.
- Wielorazowy ekologiczny worek na zakupy jest wyposażony w ściągacz, dzięki któremu zawartość worka się nie wysypie, a sam worek łatwiej przenieść.
- Skrzynka drewniana jest bardzo popularna wśród sadowników lub właścicieli zieleniaków. Taka skrzynia nie jest zbyt poręczna, by biegać z nią po sklepach, jednak świetnie sprawdzi się jako pojemnik na zakupy lub inne przedmioty trzymane w bagażniku. Dzięki niej nabyte w sklepach produkty nie rozsypią się w samochodzie. Zaletą skrzynek jest to, że są trwałe i wykonane z naturalnego drewna.
Nie ważne, na jaki zamiennik się zdecydujemy pamiętajmy, że kluczem do ekologii jest wielorazowość. Do wyprodukowania lnianych czy bawełnianych toreb potrzeba dużo wody i energii, przez co również mogą być uznawane za nieekologiczne. Jeśli jednak będziemy często chodzić z jedną to jej koszt produkcji zwróci się i faktycznie będzie lepszym rozwiązaniem.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Ekologia w portfelu, czyli jak nauczyć dziecko oszczędzania, które opłaca się również naturze
- "Zmień ego na eko", czyli ekologiczna mobilność dla kobiet
- Jak ekologicznie pójść do ołtarza? "To może być kolejny etap dla branży ślubnej"
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN