Styl życia

"Zmień ego na eko", czyli ekologiczna mobilność dla kobiet

Styl życia

Autor:
Milena
Jaworska
d3sign/Getty ImagesDziewczyna z telefonem

Właśnie trwa Europejski Tydzień Mobilności, który zakończy się 22 września. Wiele kobiet zastanawia się nad tym, jak mogą stać się bardziej mobilne, troszcząc się przy tym o środowisko. ZTM Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii przygotował kampanię "Zmień ego na eko", którą pragnie zachęcić wszystkich, lecz w szczególności kobiety, do korzystania z komunikacji miejskiej i rezygnowania z samochodu.

Jak być bardziej eko?

Wiele kobiet zastanawia się nad tym, jak mogą przyczynić się do lepszej kondycji przyrody. Jednym z pomysłów, które cieszą się popularnością jest rezygnacja z jazdy samochodem. Niestety, działanie to nie może być celebrowane jedynie raz w roku – w czasie Dnia Bez Samochodu – a powinno być systematycznie wprowadzane w życie. Wśród młodzieży popularnymi ekologicznymi środkami transportu stają się rowery miejskie albo elektryczne hulajnogi czy skutery. Warto jednak zauważyć, że naprzeciw ekologii coraz częściej wychodzą przedstawiciele zakładów transportu miejskiego, którzy zaopatrują miasta w nowe autobusy i tramwaje, które nie wydzielają toksycznych spalin, tym samym przyczyniając się chociażby do poprawienia kondycji powietrza.

Angażowanie pracodawców w popularyzację ekologicznego transportu

Regionalne inicjatywy są podstawą sukcesu transportu miejskiego. Zakład Transportu Metropolitarnego Górnośląskiej zachęca pracodawców do współpracy, gwarantując 10 proc. zniżki na bilety dla pracowników firm, które zdecydują się być partnerami akcji "Pokaż się z ekologicznej strony". Chętni otrzymają również możliwość promowania się na nośnikach reklamowych ZTM całkowicie bezpłatnie, a wszystko to, by zadbać o naszą planetę.

– Widzimy swoją szczególną rolę w rozwoju gospodarczym regionu, a także dbałości o jego perspektywę środowiskową. Inicjujemy systemowe projekty B2B – bardzo zależy nam na nawiązaniu współpracy z regionalnymi pracodawcami tak, aby zostali naszymi partnerami w popularyzacji ekologicznej komunikacji miejskiej wśród pracowników. Szczególnie teraz, w trakcie ETM, zapraszamy do rozmowy duże zakłady z naszego regionu, którym możemy zaproponować indywidualne warunki komercyjne takiej współpracy – mówi Andrzej Stangret, zastępca dyrektora ZTM ds. handlowych. 

Kawa i spotkanie z prezydentami – czy to możliwe?

22 września nie tylko można będzie bezpłatnie podróżować wybranymi środkami transportu miejskiego, na Śląsku będzie można również wypić na swoim ulubionym przystanku kawę z dyrektor ZTM Małgorzatą Gutowską oraz prezydentami Katowic i Rudy Śląskiej. Inicjatywa jest niespotykana, a przy tym wyjątkowo miła.

– Wykorzystujemy humorystyczną konwencję, aby zaskoczyć i rozbawić podróżujących, którzy zdecydowali się spędzić z nami "Dzień Bez Samochodu". Dlatego wierzę, że uda nam się wywołać wiele spontanicznych uśmiechów – mówi Małgorzata Gutowska. 

Niezwykły pomysł inicjatywą dla przyszłych pokoleń

Transport publiczny stanowi bardzo powszechny środek komunikacji – jest dostępny niemalże w każdym mniejszym czy większym mieście. Autobusy na ulicach widać wyjątkowo często, a niektóre z nich wyrzucają z siebie nieprzyjemne czarne opary, które nie tylko nieprzyjemnie pachną, lecz także ograniczają widoczność pierwszego kierowcy, który za danym pojazdem jedzie. Zdarza się tak w przypadku starych, nieodpowiednio eksploatowanych autobusów, o które firmy przewozowe nie dbają odpowiednio. Autobusy powinny być wymieniane na elektryczne, ekologiczne, a przede wszystkim powinny spełniać normy emisji spalin. W ten sposób przyczynią się i do przyjemnej podróży mieszkańców miast lub wsi, i do oczyszczania środowiska ze szkodliwych toksyn obecnych w wyziewach wydostających się z rur wydechowych. Troska o planetę jest wyjątkowo ważna, jeśli weźmie się pod uwagę wskaźniki czystości powietrza, szczególnie w okresie jesiennym i zimowym, kiedy gęstość smogu zwiększa się za sprawą samochodów jeżdżących po ulicach oraz dymów lecących z kominów domów czy fabryk.

- Zmieniamy transport publiczny. Rozumiemy, że transport zbiorowy odgrywa kapitalną rolę w budowaniu ekosystemu nowoczesnych, ekologicznych i przyjaznych miast. Zależy nam na tym, aby nasza komunikacja żyła razem z pasażerem i odpowiadała jego potrzebom. Co to znaczy? Dostosowujemy trasy, by czas przejazdu stawał się lepszy. W sezonie letnim uruchamiamy dodatkowe kursy w kierunku miejsc wypoczynku. Wymagamy, aby nowe pojazdy przewoźnicy wyposażali w najnowsze udogodnienia (por. ładowarki USB, Wi-Fi czy pasy do zapinania rowerów) – mówi dyrektorka ZTM. - Centralnym punktem naszych działań jest ekologia i troska o środowisko, dlatego na tym aspekcie skupiliśmy się w najnowszej kampanii. Chcemy powiedzieć, że wszyscy możemy "Zamienić EGO na EKO", a w ten sposób tworzyć przyjazne, nowoczesne i ekologiczne miasto.

Dzień Bez Samochodu

W niedzielę 22 września obchodzony będzie Dzień Bez Samochodu. W związku z tym wiele miast oferuje bezpłatne przejazdy komunikacją miejską. Ponadto zalecane są spacery, przejażdżki rowerem oraz hulajnogami lub deskorolkami. Chwila na powietrzu pomoże nie tylko zadbać o planetę, ale również o nasze zdrowie i odporność, która w okresie jesiennym jest wyjątkowo cenna.

Zobacz także:

Autor:Milena Jaworska

Źródło zdjęcia głównego: d3sign/Getty Images

Pozostałe wiadomości