Światowa wystawa kosmiczna zawitała do Polski, a Mirosław Hermaszewski obchodzi 80. urodziny

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Reporter:
Dorota Gardias
Kosmiczna pogoda na dziś

Wystawa "Cosmos Discovery" cieszy się ogromną popularnością na całym świecie. Teraz po raz pierwszy dotarła do Polski. Widzowie Dzień Dobry TVN mogli ją zobaczyć jeszcze przed oficjalnym otwarciem, a Dorota Gardias w imieniu całej redakcji złożyła najserdeczniejsze życzenia Mirosławowi Hermaszewskiemu, który świętuje 80. urodziny.

"Cosmos Discovery" - otwarcie wystawy

"Cosmos Discovery" to jedna z największych na świecie wystaw, która prezentuje tajniki pełnej wyzwań podróży człowieka w kosmos. Zawiera ona setki oryginalnych eksponatów z USA i Rosji, które znajdowały się w kosmosie. Część z nich zaprezentowała w Dzień Dobry TVN Dorota Gardias. Mogliśmy zobaczyć m.in.:

  • statek Mercury,
  • kokpit promu kosmicznego Columbia,
  • oryginalną dyszę promu kosmicznego,
  • kombinezon ważący 105 kg,
  •  statek kosmiczny Sojuz.

Wystawa "Cosmos Discovery" powstała we współpracy z amerykańską agencją NASA, Cosmosphere Museum, Polską Agencją Kosmiczną oraz Centrum Badań Kosmicznych PAN. Będzie można ją podziwiać od 15 września do 30 listopada 2021 r. w Muzeum Nowa Praga w Warszawie.

80. urodziny Mirosława Hermaszewskiego

Otwarcie wystawy nastąpiło w dniu 80. urodzin Mirosława Hermaszewskiego.

- Cała redakcja Dzień Dobry TVN i ja jako przedstawiciel tutaj na miejscu chciałam panu życzyć wszystkiego, co najlepsze z okazji pana 80. urodzin - powiedziała Dorota Gardias.

Mirosław Hermaszewski nie krył wzruszenia i opowiedział o tym, jak okrążył Ziemię 126 razy. - Całe to moje życie lotnicze było podporządkowane prawom przestrzeni. Później, gdy pojawiła się możliwość, by polecić w kosmos, to oczy mi się zaświeciły, jak u małego chłopczyka, który otrzymuje zabawkę. Ale żeby zasiąść tutaj, w tym fotelu, to potrzebowałem 1,5 roku przygotowań, nie mówiąc o badaniach - powiedział kosmonauta.

Posłuchaj całej rozmowy z generałem w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Autor:Dominika Czerniszewska

Reporter: Dorota Gardias

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości