Dom

Małżeństwo stworzyło niezwykły ekodom. "Tutaj się uzewnętrzniam wnętrzarsko"

Dom

Aktualizacja:

Ania i Andrzej Grabiec poznali się 10 lat temu na imprezie rodzinnej. Ich pierwsza rozmowa dotyczyła nowoczesnej architektury. Po trzech miesiącach pobrali się i zdecydowali o budowie domu. Zobacz, jak mieszkają miłośnicy ekologicznych rozwiązań budowlanych.

Oszczędny ekodom

Para pobrała się po trzech miesiącach znajomości. Jak wyznała Magda w naszym programie, od razu wiedziała, że Andrzej będzie jej mężem. I choć małżeństwo nie zajmuje się zawodowo sektorem budowlanym, ich wielką pasją jest łączenie architektury i ekologii. Na jakie rozwiązania postawili w swoim wymarzonym domu?

Andrzej wybudował ten dom, można powiedzieć, że niemalże samodzielnie z pustaków styropianowych

- zaczęła Magda.

Andrzej dodał, że myślą przewodnią podczas projektowania była energooszczędność domu - stąd właśnie wzięły się okna wystawione na południe i izolacja pod całym domem w formie płyty fundamentowej. Dzięki temu ogrzanie domu jest bardzo tanie. Magda wyznała w naszym programie, że rachunki oscylują w granicach 1300 zł za cały sezon grzewczy.

Kable grzejne zatopione w podłodze kosztowały nas w granicach trzech tysięcy złotych

- dodał Andrzej.

W ekodomu nie mogło zabraknąć również solaru, który w okresach przejściowych jest generatorem ciepła dla ściany betonowej domu, w której z kolei zamontowane są rurki ogrzewania podłogowego.

Ekologiczne rozwiązania w domu

Małżeństwu Grabiec zależało nie tylko na sprytnych rozwiązaniach w zakresie pozyskiwania energii, ale także na unikalnym wykończeniu - zarówno z zewnątrz domu, jak i w jego wnętrzu.

Ciekawymi rozwiązaniami są na przykład zlicowane kontakty, na których nie osadza się kurz, a także podwieszone ściany, na których również nie ma kurzu

- mówi Magda.

W centralnej części domu, czyli największa podłoga to żywica poliuretanowa, która jest bezfugowa

- dodaje.

W domu musiało się również znaleźć miejsce na "pracownię" Andrzeja, w której pasjonat tworzy drewniane zegary i lampy, następnie dekorując nimi wnętrza domu. Pasją Magdy zaś jest przydomowy ogródek. Jak wyznaje, w tym roku udało jej się przygotować sto słoików z pomidorami i drugie tyle z ogórkami.

Przez to jesteśmy tacy bardziej ekologiczni no i prawie samowystarczalni

- podsumowała Magdalena.

To jednak nie wszystkie ekologiczne rozwiązania autorstwa Państwa Grabiec. Dowiedz się więcej, oglądając cały materiał z ich udziałem.

Widzimy się w Dzień Dobry Wakacje! Na program zapraszamy w każdą sobotę i niedzielę od 9:00.

Zobacz także:

Czego absolutnie NIE wkładać do zmywarki?

Jak zrobić domowy odświeżacz powietrza?

Ubezpieczenie mieszkania. Czy warto je wykupić?

Autor: Anna Mierzejewska

Reporter: Izolda Sanetra

Pozostałe wiadomości