Jak zaopiekować się psem w czasie sylwestra? "Powinniśmy zadbać o podwójne zabezpieczenie"

Pies, który schował się pod łóżko
Jak pomóc psu przetrwać sylwestra?
Źródło: Capuski/Getty Images

Sylwester to trudny czas dla zwierzaków, które boją się huku i wystrzałów fajerwerków. Jak pomóc przetrwać psu tę trudną noc? Co możemy zrobić, aby choć trochę zminimalizować jego strach? Na ten temat rozmawialiśmy z Anną Pankowską, behawiorystą COAPE, instruktorką szkolenia psów.  

Dlaczego psy boją się huku petard i fajerwerków?

Katarzyna Oleksik: Co może wywołać stres u psa?

Anna Pankowska, behawiorysta COAPE, instruktor szkolenia psów*: Przyczyn może być wiele, np. wcześniejsze negatywne doświadczenia, wrażliwość na dźwięki, ogólna lękliwość psa.

Jak psy mogą zareagować na hałas sztucznych ogni?

Paniką, czyli w najmniej racjonalny sposób. Ucieczką, zastygnięciem w bezruchu. Niektóre psy stają się agresywne. Trzeba mieć na uwadze, że przestraszony czy zdezorientowany pies najprawdopodobniej nie będzie reagować na polecenia, dlatego bardzo ważne jest przewidywanie i zapobieganie potencjalnym problemom.

To jak opiekować się zwierzakiem, który boi się wystrzałów i huku petard?

Najważniejsze, to być przy nim, zachować spokój i okazać mu wsparcie. Nie zostawiajmy przerażonego zwierzęcia samego sobie, bo w panice może zachować się w bardzo nieracjonalny sposób. Warto podkreślić, że mitem jest przekonanie, że dając psu tego typu wsparcie, wzmacniamy jego strach. Jest wręcz przeciwnie, dając mu wsparcie, uczymy go lepiej radzić sobie z emocjami i że w trudnej sytuacji zawsze może na nas liczyć.

Sylwester

Sylwester

IMG_3064
Horoskop na święta i sylwestra
Horoskop na święta i sylwestra
Zaszalej z paznokciami na święta i sylwestra
Zaszalej z paznokciami na święta i sylwestra
Magda Pieczonka o makijażu na sylwestra
Magda Pieczonka o makijażu na sylwestra
Pomyśl o zwierzętach, odpuść sobie fajerwerki
Pomyśl o zwierzętach, odpuść sobie fajerwerki
Jak tanio i modnie ubrać się na sylwestra?
Jak tanio i modnie ubrać się na sylwestra?

Gdzie ulokować psa w ten trudny dla niego wieczór?

Warto przygotować wcześniej miejsce w domu, które jest oddalone od okien, nieco wygłuszone. Niektóre psy wybierają miejsca pod stołem, w łazience, niektóre wchodzą do szaf czy szafek. Pomóżmy mu przeżyć ten trudny czas, będąc przy nim. Pomocne będzie też zasłonięcie okien i zagłuszenie dźwięku fajerwerków głośną muzyką.

Należy też pomyśleć o psach, które na co dzień mieszkają w kojcach czy na podwórku. Może chociaż na czas głośnego świętowania, dajmy im możliwość schronienia się na przykład w garażu.

Spacer z psem w sylwestra. Czy to dobry pomysł?

A co ze spacerem? Odpuścić, czy jednak wyjść z psem?

Spacery są niezbędnym elementem psiego życia i nie powinno się ich pomijać. W noc sylwestrową warto jednak przesunąć ostatni spacer na nieco wcześniejszą godzinę, a następnego dnia rano można wyjść na spacer wcześniej, gdy sylwestrowi imprezowicze jeszcze odsypiają. Pies powinien mieć adresatkę z numerem telefonu opiekuna/opiekunów (można ją umieścić na obroży, którą pies nosi przez cały czas), a wieczorem również lampkę, aby był widoczny po zmroku. W sylwestrowy wieczór psy nie powinny być puszczane luzem. Opiekunowie tych szczególnie wrażliwych na dźwięki zwierzaków powinni zadbać o podwójne zabezpieczenie, w postaci podpięcia smyczy do szelek i obroży. Co bardzo ważne: jeśli wybieramy się na pokazy fajerwerków, zostawmy psa pod opieką kogoś innego lub chociaż w domu.

Jeśli wiemy, że nasz pies bardzo boi się wystrzałów, huków to szczególnie ważne będzie wybieranie na spacer spokojnego, odludnego miejsca. Dobrym rozwiązaniem jest prowadzenie psa na smyczy, a jeśli chcemy zaoferować mu więcej przestrzeni, na ten czas powinien być zabezpieczony przy pomocy linki treningowej, dzięki której będziemy mieli go pod kontrolą.

Czy można przyzwyczaić zwierzaka do huku i hałasu, które panują w czasie sylwestrowej nocy?

Oczywiście można "odwrażliwiać" psa na dźwięk fajerwerków, czyli stopniowo przyzwyczajać go do hałasu o różnym stopniu natężenia, ale teraz na tego rodzaju ćwiczenia jest już za późno. To zadanie na przyszły rok. Jeśli nasz pies panicznie boi się fajerwerków, skonsultujmy się z behawiorystą lub weterynarzem, aby na kilka dni przed i po sylwestrze włączyć parafarmaceutyki, które pomogą psu w tym trudnym czasie.

*Anna Pankowska - behawiorysta COAPE, instruktor szkolenia psów, opiekunka sznaucera miniaturowego o imieniu ZOE. Od 12 lat prowadzi konsultacje behawioralne i szkolenia, w ramach których uczy opiekunów i ich psy jak znaleźć wspólny język. Prowadząca warsztaty i seminaria o tematyce kynologicznej. Już w 2018 roku w ramach projektu BehawiorystaOnline.pl do świadczonych usług dołączyła także porady online, wychodząc naprzeciw potrzebom klientów z Polski i zagranicy.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie