Pasożyty u kota - objawy i leczenie. Co powinien wiedzieć każdy właściciel kota?

Szary kot leżący na podłodze. Pasożyty u kota. Choroby zwierząt.
Pasożyty u kota
Źródło: Aurimas Skirmantas/EyeEm/Getty Images
Pasożyty kota atakują zazwyczaj jego układ pokarmowy. Zdarzyć mogą się także zewnętrzne (tzw. robaki kota). Osłabiają one organizm zwierzęcia, odżywiając się przyswajanymi przez zwierzę składnikami odżywczymi. Ponadto zatruwają jego organizm toksycznymi produktami przemiany materii. Trudno uniknąć pasożytów u kota, warto więc wiedzieć, jak je zdiagnozować i jakie leczenie wdrożyć.

Pasożyty u kota są bardzo niebezpieczne dla jego zdrowia i życia. Sprawdź koniecznie, jak z nimi walczyć, by Twój kot był pełen energii.

Jakie pasożyty atakują kota najczęściej?

Nasze koty, zwłaszcza te wychodzące na zewnątrz, narażone są na zarobaczenie przez tzw. robaki, które zagnieżdżają się w układzie pokarmowym. Najczęściej dochodzi do zarażenia się czterema gatunkami pasożytów. Pierwszym z nich są glisty. Dostają się organizmu zwierzęcia poprzez zjedzenie ich larw z ziemi, picie wody z kałuży, ale i poprzez kontakt z innym chorym zwierzęciem lub przez mleko matki. Często chodzi również do zarażenia tęgoryjcem, którego larwy znajdują się w ziemi.

Kolejnym z robaków jest tasiemiec. Jego larwy mogą znajdować się nie tylko w ziemi, ale i w zjedzonych przez kota gryzoniach czy ptakach. Tęgoryjce i tasiemce można zauważyć gołym okiem - w kale lub w okolicy odbytu kota widać ich białe fragmenty. Ostatnim często spotykanym pasożytem jest lamblia, której cysty znajdują się w surowym mięsie oraz w ziemi. Bardzo trudno unikać zarobaczenia zwierzaka i nawet domowe, niewychodzące koty są zagrożone, gdyż wszystkie te robaki mogą być przyniesione do domu np. na butach, które później poliże nasz kot. Z tego powodu warto wiedzieć jak rozpoznać, czy kot ma robaki.

Robaki u kota – objawy

Objawy robaków u kota mogą być niejednoznaczne. Czasem trudno stwierdzić, czy nasz kot jest zarobaczony. Do najpopularniejszych symptomów należą:

  • biegunka;
  • wymioty;
  • spadek wagi;
  • krew lub śluz w kale;
  • apatia;
  • niepokój sygnalizowany częstym machaniem ogona;
  • zmiany aptetytu;
  • wysunięcie trzeciej powieki;
  • kaszel i duszności (zwłaszcza u młodych kociąt).

Nawet jeżeli już wiesz, jak teoretycznie rozpoznać robaki u kota, na podstawie tych objawów nie zawsze łatwo jednoznacznie stwierdzić czy i czym kot jest zarobaczony. Pasożyty u kota dają objawy różne w zależności od ich rodzaju, dlatego najlepiej oddać próbki kału zwierzęcia do badania laboratoryjnego, które wskaże, na jaki rodzaj robaków cierpi nasz kot.

Robaki u kota – leczenie

Leczenie robaków u kota powinno odbywać się zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii. To właśnie on ustali najlepsze metody leczenia oraz dawkę odpowiedniego środka, który wyeliminuje pasożyty u zwierzęcia . Samemu nie warto podejmować się leczenia kota, gdyż mnogość produktów na rynku (tabletki, pasty, maści i krople na pasożyty dla kota) nie pozwoli nam na samodzielne wybranie najlepszego środka. Weterynarz również oceni, czy pasożyty u kota wymagają jednorazowej dawki leku, czy może należy podać drugą po upływie pewnego czasu. Warto jednak zaznaczyć, że można samodzielnie zniwelować ryzyko zarażenia kota robakami. Wystarczy w tym celu regularnie odrobaczać zwierzę (minimum raz na pół roku w przypadku dorosłych osobników). Robaki u kota będą pojawiać się rzadziej, jeżeli będziemy przestrzegać zasad higieny i nie będziemy podawać zwierzęciu surowego mięsa.

Zobacz wideo: Jak wyczesać kota i wyjść z tego cało?

DD_20211014_Koty_REP
Jak wyczesać kota i wyjść z tego cało?
Ekspertka Beata Szutko-Goworek radzi, czym czesać kota. Wyjaśnia również, co wpływa kondycję sierści czworonogów. Sprawdź, czy dobrze dbasz o pupila.
Źródło: Dzień Dobry TVN

Kot i robaki – skutki nieleczonego zarobaczenia

Dbanie o kota to nie tylko podawanie mu zbilansowanych posiłków i zabawa z nim. Należy także kontrolować stan jego zdrowia. Nieleczone robaki u kota mogą zniszczyć jego zdrowie, dlatego nie należy bagatelizować podejrzeń i odwlekać wizyty u lekarza weterynarii. Do najczęstszych powikłań nieleczonego zarobaczenia należą: niedokrwistość, wycieńczenie organizmu, zatrucia, alergie, dolegliwości skórne. Pasożyty kotamogą także w krytycznym przypadku spowodować śmierć zwierzęcia.

Pasożyty skóry u kota

Nie tylko wewnętrzne robaki mogą męczyć kota. Pasożyty zewnętrzne u zwierzęcia również pojawiają się często. Do najpopularniejszych należą świerzbowce w kanaliku słuchowym lub na skórze oraz pchły. Żywią się one krwią zwierzęcia, a świerzb dodatkowo komórkami naskórka. Te pasożyty na skórze kota wywołują świąd, dlatego można łatwo zauważyć ten problem, jeśli zwierzę często się drapie i ociera o ostre kanty mebli. Aby się ich pozbyć, dobrze jest sięgnąć po krople dla kota na robaki.

Robaki u kota a człowiek

Gdy zaobserwujemy robaki u kota, często zastanawiamy się, czy pasożyty mogą przejść na człowieka. Czy można zarazić się robakami od kota? Tak, najłatwiej glistami i tasiemcem. Jest to mało prawdopodobne, ale nie można całkowicie wykluczyć takiej możliwości. Pasożyty od kota najczęściej przechodzą na dzieci lub osoby starsze. Wynika to z dwóch prostych powodów. Dzieci bardzo często nie przestrzegają higieny i np. wkładają do ust ręce, którymi przed chwilą głaskały kota. Gdy kot ma robaki , należy pilnować dzieci, aby myły dokładnie ręce po każdej zabawie z futrzakiem. Można również, jeżeli jest taka możliwość, odseparować zwierzę od dziecka na okres leczenia. Dzieci i osoby starsze mają także naturalnie obniżoną odporność, przez co łatwiej u nich o zarażenie.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!