Jak reagują przechodnie? Sprawdziliśmy w cyklu "Miejska dżungla".
Dowiedz się, czy domowe metody mogą zastąpić kurację lekami.
Poznaj domowe sposoby.
"Incydentalne przeniesienie pasożyta".
To choroba, której nie można ignorować i trzeba ją leczyć.
Wszy to pasożyty, które przenoszą się z człowieka na człowieka i potrafią bardzo mocno uprzykrzyć życie. Wbrew obiegowej opinii, ich pojawienie się nie oznacza, że dana osoba nie przestrzega podstawowych zasad higieny.
Zmiany skórne na ciele twojego pupila powinny skłonić cię do wizyty u weterynarza. Jakie są inne objawy nużycy u psa i kota? Co powoduje zakażenie pasożytami i jak je leczyć?
Pasożyty kota atakują zazwyczaj jego układ pokarmowy. Zdarzyć mogą się także zewnętrzne (tzw. robaki kota). Osłabiają one organizm zwierzęcia, odżywiając się przyswajanymi przez zwierzę składnikami odżywczymi. Ponadto zatruwają jego organizm toksycznymi produktami przemiany materii. Trudno uniknąć pasożytów u kota, warto więc wiedzieć, jak je zdiagnozować i jakie leczenie wdrożyć.
Pasożyty u psa uprzykrzają życie nie tylko czworonogowi, ale i jego właścicielowi. Nazywane są także potocznie robakami. Atakują praktycznie każde zwierzę, bez znaczenia na jego dietę, stan zdrowia i styl życia. Żyją w organizmie zwierzęcia i pobierają od niego składniki odżywcze, „odwdzięczając” się toksycznymi produktami własnej przemiany materii. Nie sposób ich uniknąć, dlatego warto wiedzieć, jak przeprowadzić odrobaczanie psa, które prędzej czy później będzie koniecznym zabiegiem, mającym na celu przywrócenie pupilowi zdrowia i radości z życia.
Pluskwy to pasożyty, których niezwykle trudno się pozbyć. Są też bardzo uciążliwe – żywią się krwią człowieka i gryzą zazwyczaj w nocy, przez co czasem trudno je znaleźć. Dowiedz się, jak je rozpoznać, gdzie ich szukać i jak usunąć pluskwy z domu.
Owoce, które dopiero co zostały zerwane z krzaka, smakują najlepiej. Niestety ich jedzenie może być też bardzo niebezpieczne. Zdarza się, że znajdują się na nich groźne dla naszego zdrowia pasożyty. Czym się może skończyć zjedzenie takich owoców i co zrobić, aby uniknąć problemów ze zdrowiem?
Rodzice przedszkolaków z pewnością niejednokrotnie zetknęli się z tematem odrobaczania, czyli uwalniania organizmu od pasożytów przy użyciu odpowiednich środków. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele preparatów, jednak opinie są podzielone. Jak często i czy w ogóle powinniśmy odrobaczać nasze dzieci? Jak reaguje na to flora jelitowa? Na te pytania odpowiedział nam dr Michał Wronowski, pediatra.
Pluskwy w domu? To pewnie znaczy, że ktoś dawno w nim nie sprzątał? Otóż niekoniecznie - pluskwy mogą pojawiać się też w czystych mieszkaniach. Co gorsza, nie dość, że są trudne do wytropienia, a pozbycie się ich zakrawa o nie lada wyczyn, to jeszcze z roku na rok mamy ich w Polsce coraz więcej.
10 litrów tej wody kosztuje nawet 130 złotych. "Surowa woda" - to woda, która nie została uzdatniona, czyli taka, która nie została przefiltrowana. Zwolennicy picia takie wody przekonują, że nie tylko lepiej smakuje, ale też posiada wyjątkowe właściwości. Zaś przeciwnicy "surowej wody" uważają, że może zawierać bakterie i pasożyty, które zagrażają zdrowiu, a nawet życiu. O komentarz poprosiliśmy w studiu Dzień Dobry TVN dietetyczkę Annę Radowicką. Czy picie "surowej wody" szkodzi zdrowiu? Dlaczego, zwłaszcza dzieci i kobiety, powinny pić wodę butelkowaną? Zobaczcie, jaką wodę chce sprzedawać Marcin Prokop. :-)
Ponad 3 miliardy ludzi na całym świecie ma w sobie pasożyty. Skąd się biorą i jak je leczyć? Jakie są objawy choroby pasożytniczej? I dlaczego trudno się ich pozbyć z organizmu? O chorobach pasożytniczych rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z dietetykiem klinicznym Hanną Stolińską-Fiedorowicz z Instytutu Żywności i Żywienia. Ekspert zdradza, jakie produkty są pomocne w walce z pasożytami.
Toksokaroza to jedna z najgroźniejszych chorób odzwierzęcych wywołana przez pasożyty. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy internistę dr Michała Sutkowskiego, aby zapytać, jakie są jej przyczyny, jakie objawy, jak można ją wykryć, a następnie wyleczyć.
O najczęstszych chorobach pasożytniczych, występujących w Polsce, ich objawach i sposobie leczenia rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z pediatrą i specjalistą chorób zakaźnych Jolantą Popielską. Jak można się zarazić owsikami, a jak tasiemcem? Jakie są objawy owsicy i jak ją leczyć? Czy powinniśmy się profilaktycznie odrobaczać?
małe dzieci lubią wkładać do ust wszystko co akurat wpadnie im w ręce. Dlatego po "sezonie piaskownicowym" wielu rodziców decyduje się na profilaktyczne odrobaczenie swojego dziecka. To kolejna moda panująca wśród rodziców? A może konieczność? Jakie pasożyty mogą żyć w organizmie dziecka i jak stwierdzić, że z naszą pociechą dzieje się coś złego?
Nie tylko zwierzęta mają pasożyty. Także ludzie są przez nie atakowane. I właśnie w celu pozbycia się ich z organizmu coraz więcej osób poddaje się tzw. odrobaczaniu. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy dr Pawła Grzesiowskiego, aby zapytać, w jaki sposób możemy się zarazić pasożytami, co może świadczyć o ty, że je mamy i czy zwalczanie ich na własną rękę, bez sprawdzenia prawdziwej przyczyny dolegliwości, jest bezpieczne.
Z badań wynika, że aż 90 proc. dzieci chodzących do przedszkolach jest nosicielami pasożytów. Czy pasożyty są groźne dla zdrowia? Jaka robaczyca najczęściej występuje u dzieci? Jak pasożyty trafiają do organizmu? Jakie są objawy występowania w organizmie pasożytów? Doktor Piotr Gryglas był gościem Dzień Dobry TVN.