Jesz owoce prosto z krzaka? To może być bardzo niebezpieczne

photo_8920928
Źródło: Dzień Dobry TVN
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Choroby, które dostajemy w spadku
Choroby, które dostajemy w spadku
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Turbo miody na turbo zdrowie!
Turbo miody na turbo zdrowie!
Zdrowie rodziny na talerzu
Zdrowie rodziny na talerzu
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Chodzenie na zdrowie
Chodzenie na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Owoce, które dopiero co zostały zerwane z krzaka, smakują najlepiej. Niestety ich jedzenie może być też bardzo niebezpieczne. Zdarza się, że znajdują się na nich groźne dla naszego zdrowia pasożyty. Czym się może skończyć zjedzenie takich owoców i co zrobić, aby uniknąć problemów ze zdrowiem?

Dlaczego jedzenie owoców prosto z krzaka jest niebezpieczne?

Latem odnotowuje się najwięcej przypadków zachorowania na bąblowicę. Chorobę wywołuje tasiemiec bąblowcowy. To pasożyt, którego najczęściej przenoszą zwierzęta, zarówno te domowe (kot, pies) jak i dzikie (wilki, lisy).

Te ostatnie wydalają jaja tasiemca wraz z kałem i w ten sposób mogą zakażać środowisko. Tym samym jedząc owoce (zwłaszcza leśne - jagody, jeżyny, poziomki) prosto z krzaka możemy nabawić się poważnych problemów ze zdrowiem. Do zakażenia może dojść po spożyciu nie tylko nieumytej, ale także niedogotowanej i nieprawidłowo przygotowanej żywości lub skażonej wody.

Warto pamiętać, że bąblowicą możemy się zakazić także poprzez kontakt z chorym zwierzęciem.

Co to jest bąblowica?

Bąblowica to choroba pasożytnicza, która może rozwijać się latami i nie dawać przy tym żadnych objawów. Co gorsza, jeśli już u chorego pojawiają się jakieś dolegliwości, to często łączone są z zupełnie innymi schorzeniami. Co powinno nas zaniepokoić i skłonić do wizyty u lekarza? Rodzaj objawów będzie zależał od tego, jaki pasożyt przedostał się do organizmu.

 • Tasiemiec jednojamowy (tzw. bąblowca jednojamowa) wytwarza specjalną osłonkę z tkanki łącznej. Tak - zazwyczaj w wątrobie - powstaje cysta. Gdy jest bardzo duża, zaczyna naciskać na okoliczne narządy, tym samym chorzy zaczynają się uskarżać na bóle lub kłucie w brzuchu. Czasem zdarza się, że pasożyt kamufluje się w płucach. W takich sytuacjach pacjenci często zmagają się z nawracającymi infekcjami górnych dróg oddechowych.
  • Tasiemiec wielojamowy zazwyczaj żeruje w wątrobie (bardzo rzadko dociera do płuc czy mózgu). Wywołana przez pasożyta bąblowica wielojamowa może prowadzić do padaczki, zaburzeń wzroku, a także przyczynić się do rozwoju żółtaczki. Niekiedy wywołuje powiększenie wątroby, które bywa łączone z chorobą nowotworową.

   Bąblowica - jak leczyć?

   Bąblowica jest bardzo niebezpieczna i - jak pokazują statystyki - pozostawiona bez leczenia aż w 90 proc. przypadków kończy się śmiercią pacjenta. Lekarz, który podejrzewa bąblowicę, powinien zlecić badanie obrazowe oraz histopatologiczne wycinka pobranego z wątroby chorego.

   Leczenie bąblowicy będzie zależało od zaawansowania choroby i rodzaju tasiemca, który żeruje w organizmie pacjenta. U chorych z tasiemcem jednojamowym konieczne może być chirurgiczne usunięcie cysty. Niezwykle rzadko chorzy wymagają przeszczepu wątroby.

   W przypadku osób z bąblowicą wielojamową konieczny jest zabieg operacyjny. Chorzy do końca życia muszą także przyjmować leki.

   Bąblowica - jak się chronić?

   Choć zjedzenie jagody prosto z krzaka nie musi być równoznaczne z chorobą, to lepiej dmuchać na zimne. Najlepszą formą ochrony przed zakażeniem jest przestrzeganie podstawowych zasad higieny, z dokładnym myciem rąk po pracy w polu i ogrodzie, a także po skończonej zabawie ze zwierzęciem.

   Trzeba ponadto pamiętać, aby owoce i warzywa bardzo dokładnie myć lub poddać działaniu wysokiej temperatury. Należy również regularnie przeprowadzać zabiegi odrobaczania zwierząt domowych preparatami, które zwalczają tasiemce.

   Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

   Zobacz także:

   Autor: Katarzyna Oleksik

   Źródło zdjęcia głównego: Javier Fernández Sánchez/Getty Images

   podziel się:

   Pozostałe wiadomości