"Moda" na pasożyty w polskich szpitalach. "Można to nazwać fobią"

Szpital, pasożyty
"Moda" na pasożyty w polskich szpitalach. Z czego wynika?
Źródło: GettyImages
Lekarze zauważyli gwałtowny wzrost liczby pacjentów podejrzewających u siebie choroby pasożytnicze. Prawdopodobnie powodem są nieprawdziwe informacje oraz filmiki w Internecie. - Można natknąć się na przemawiające do wyobraźni obrazki - twierdzi ekspertka, Dr n. med. Grażyna Semczuk.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

DD_20230820_Grzesiowski_REP
Choroby przywiezione z tropikalnych wakacji
Źródło: Dzień Dobry TVN

Coraz więcej osób podejrzewa u siebie choroby pasożytnicze

Dr n. med. Grażyna Semczuk poinformowała w rozmowie z PAP, że od ponad roku lekarze obserwują duży wzrost zainteresowania badaniami w kierunku pasożytów. - Wyraźnie zwiększyła się liczba pacjentów, którzy przychodzą z takim podejrzeniem u siebie. Są wręcz przekonani o rzekomej chorobie pasożytniczej. W niektórych przypadkach można by to nazwać fobią pasożytniczą - określiła specjalistka.

Według niej wzrost związany jest z tym, że pacjenci coraz częściej czytają w sieci niesprawdzone informacje na ten temat, a także oglądają mające szokować filmiki. - W sieci można natknąć się na przemawiające do wyobraźni obrazki, na których robaki w dużych ilościach wychodzą ze skóry. Jeśli zobaczy to ktoś ze skłonnościami do depresji, stanów lękowych, a do tego poczyta o możliwych objawach, to łatwo może powiązać je z występowaniem pasożytów u siebie. Najczęściej są to jednak dość powszechne objawy wynikające najczęściej ze złej kondycji psychicznej, nieprawidłowej diety, stresu - zauważyła lekarka.

Na wielu stronach można też znaleźć preparaty mające pomóc przy zarażeniu pasożytem, zwykle na bazie naturalnych substancji lub bez podanego składu. Reklamodawcy obiecują natychmiastowe odrobaczenie oraz oczyszczenie organizmu.

Diagnostyka w kierunku pasożytów jest bardzo trudna

Jak podała dr n. med. Grażyna Semczuk, po kontakcie z lekarzem i wykonaniu diagnostyki okazuje się, że tylko u jednej na 10 osób dochodzi faktycznie do potwierdzenia obecności pasożytów w organizmie. Ekspertka zaznaczyła również, że diagnostyka w kierunku pasożytów jest niezwykle trudna, zatem badanie zawsze powinno być przeprowadzane przez osobę z odpowiednim przygotowaniem i doświadczeniem. O rozpoznaniu decyduje przede wszystkim wywiad i badania krwi, a jednorazowe badanie kału często jest niewystarczające, więc należy je powtórzyć.

- Musimy z dystansem oceniać zarówno wyniki dodatnie, jak i ujemne. Wydaje mi się, że więcej jest wyników fałszywie dodatnich - podsumowała.

Lekarka zasugerowała także, że najlepszą profilaktyką przeciwko pasożytom jest dbanie o higienę osobistą. - Jako osobę zajmującą się chorobami zakaźnymi, najbardziej przerażają mnie długie paznokcie, bo tam zbiera się wszelki brud i bakterie, a także jaja pasożytów, co nie sprzyja zachowaniu czystości - zaznaczyła.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości