Gryzki, czyli psotniki - co to za owady
Gryzki, nazywane także psotnikami, to malutkie owady, które osiągają do 1 cm długości. Mają skrzydła i długie czułki. A przy tym gryzące narządy gębowe. Uznawane są za pasożyty. Żywią się głównie porostami, glonami, grzybami pleśniowymi, a także szczątkami organicznymi. A to oznacza, że są w stanie odżywiać się ludzkim martwym naskórkiem, podobnie jak roztocza.
Chociaż ich głównym siedliskiem są lasy, to można je spotkać także w domach. W takiej sytuacji najczęściej zalęgają się w miejscach wilgotnych, mogą się ulokować w cieplarniach czy magazynach zbożowych. Ich obecność może świadczyć o rozwoju grzybów pleśniowych bądź zanieczyszczeń. Co więcej szkodniki te znacząco niszczą wszelkie księgozbiory.
Co wywołują gryzki?
Gryzki chociaż nie są toksyczne czy trujące, potrafią przysporzyć nie lada problemu. Komu? Alergikom, ale również molom książkowym, którym mogą niszczyć zasoby.
Gryzki, tak jak roztocza, mogą wywoływać uczulenie ze względu na zdolność przenoszenia alergenów. Szczególnie uciążliwe stają się, kiedy już się namnożą. Jak zatem się ich pozbyć?
Domowe sposoby na gryzki - jak się ich pozbyć?
Na szczęście nie ma konieczności wzywania zespołu dezynsekcyjnego w pierwszej chwili. Wszystko dlatego, że znane są domowe sposoby ich zwalczania.
Świetnym sposobem będzie zastosowanie octu, podobnie jak na mole spożywcze. Spryskiwanie zakamarków domu roztworem wody z octem powinno skutecznie odstraszyć owady.
Innym sposobem jest kupienie specjalnego preparatu na gryzki, które można samodzielnie zaaplikować. Tego typu środki najlepiej jest aplikować w miejscach, gdzie owady składają jaja, np. wilgotnych szczelinach.
Dodatkowym sposobem na zapobieganie nawracania psotników jest stosowanie pochłaniaczy wilgoci. Dzięki temu nasz dom staje się mniej przyjaznym miejscem dla tych owadów.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Sposoby na domowe insekty. Jak pozbyć się moli, pluskiew, karaluchów i innych owadów?
- Rybiki cukrowe – nielubiane szkodniki. Jak się ich pozbyć?
- Jak pozbyć się muszek owocówek domowymi sposobami?
Autor: Teofila Siewko
Źródło: derato.pl/odstraszanie.pl
Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Klejdysz/Getty Images