Ślub i wesele

Jak ekologicznie pójść do ołtarza? "To może być kolejny etap dla branży ślubnej"

Ślub i wesele

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Eko ślub

Ekologia ma istotny wpływ na styl życia młodych osób. Coraz więcej Polaków stara się dokonywać świadomych i etycznych wyborów konsumenckich. Również dzień ślubu powinien być świętem, podczas którego konsekwentnie połączymy naszą wymarzoną wizję ceremonii z ekologicznymi rozwiązaniami. Czy to możliwe? Wyjaśnia dekoratorka ślubna, Anna Rutkowska.

Ślub ekologiczny

Ekologia przestaje być powoli trendem, a staje się stylem życia. Coraz więcej osób stara się być świadomymi konsumentami, dokonującymi wyborów zgodnych z naturą. Jeżeli więc decydujemy się na włączenie ekologicznego podejścia do naszego życia, również powinniśmy się nimi kierować podczas organizacji ślubu.

Oczywiście będzie to wymagało przede wszystkim poświęcenia większej ilości czasu, czasem też pieniędzy. Jednak jest kilka punktów do odhaczenia na ślubnej liście, które przy odrobinie kreatywności mogą okazać się też tańsze. Na co zwrócić uwagę podczas przygotowania do ekologicznej uroczystości?

Ekologiczne dekoracje na ślub

W wyborze dekoracji ślubnych warto wybrać odpowiednich podwykonawców, którzy są w stanie skupić się na różnych, drobnych szczegółach. - Materiały, jakich używamy do zrobienia kompozycji kwiatowych, materiały tekstylne - tu jest dużo alternatyw. Mamy siatki ogrodnicze, kenzany, wykorzystanie mchu. Bardzo często zwracamy uwagę, skąd i w jaki sposób uprawiane są kwiaty, czy jest ona zrównoważona (szklarnie ogrzewane przez panele, nawozy organiczne) - tłumaczy dekoratorka ślubna, Anna Rutkowska.

Specjalistka podkreśla, że możemy wykorzystać także materiały z odzysku. - Warto dać drugie życie przedmiotom np. obrusom, serwetom czy szklanym naczyniom, które możemy kupić w second handzie. Możliwości działania jest sporo tylko para musi określić odpowiednią stylistykę przyjęcia - dodaje.

Ekologiczne podejście sprawdzi się też w przypadku prezentów dla gości. Zdaniem ekspertki świetnym pomysłem będzie wręczenie gościom nasion, sadzonek i kwiatów doniczkowych - Mogą być to nasiona, sadzonki i kwiaty doniczkowe. Zdarza się też tak, że pary proszą, aby część tzw. kopert, została przekazana na fundacje zajmujące się sprawami związanymi z tematyką ekologii. Najłatwiej dać sadzonkę czy wesprzeć konkretną inicjatywę - tłumaczy właścicielka "Alex Deco".

Trendy ślubne 2022 a ekologia

Podczas planowania ślubu pary starają się łączyć swoje wyobrażenia z aktualnym trendami. Jak się okazuje, obecnie inspirują nas kraje takie jak Australia, czy nasi wschodni sąsiedzi. - Tamtejsze filmy kreują trendy. Styl greenery (motyw zieleni nawiązujący do koloru Pantone z 2017 roku) ewoluuje w styl Toscania Glam, czyli wersję bardziej elegancką, ale dalej dominuje w niej zieleń. - opowiada Anna Rutkowska. Które motywy podkreślą wyjątkowość ekologicznej ceremonii?

- Pierwsze skojarzenie - ślub naturalny. Klienci będą tu wybierali przestrzenie podkreślające ten aspekt. Może być to stajnia, stodoła, las lub ogród. Należy jednak pamiętać, że decydując się na niektóre z nich, trzeba będzie uzyskać specjalne zezwolenie, ale nie jest to niemożliwe. Wyjątkowość takiego ślubu z pewnością podkreśli styl boho cechujący się dużą ilością naturalnych tkanin takich jak len, wełna czy muślin bawełniany - opowiada dekoratorka.

Ciekawym wyborem jest również styl rustykalny zawierający m.in. elementy zebrane z lasu, suszone kwiaty. Można też wykorzystać mech, ale tylko ten specjalnie uprawiany pod dekoracje. Wszystkie te elementy można połączyć z materiałami wybieranymi świadomie i ekologicznie. 

Świadomość ekologiczna wśród par młodych

Czy ślub ekologiczny może być ekonomiczny? - Na pewno dużą oszczędnością będzie, jeśli para młoda zorganizuje jak najwięcej szczegółów samodzielnie. Produkty ekologiczne są zwykle droższe, ponieważ jeśli nasz dostawca produkuje je w sposób ekologiczny, często sam proces wymaga większego wkładu. To będzie wiązało się z większymi kosztami - podkreśla specjalistka

Jak więc na dzień dzisiejszy wygląda świadomość młodych par? Czy Polacy są gotowi na eko śluby? - Bardzo ważna jest edukacja par młodych. Świadomość Polaków dotycząca ekologicznych ślubów jest bliska zeru - zaznacza dekoratorka.

- Oszczędzamy wodę, segregujemy śmieci, ale w tym przypadku młodzi dalej skupiają się na stylistyce, ekologia nie zaprząta im głowy. Klienci zwracają uwagę głównie na ceny, kto więc miałby się tym zająć, by pokazać im ekologiczne podejście do ceremonii? - zaznacza Ania Rutkowska.

Specjalistka nie wyklucza jednak, że w przyszłości, dzięki edukacji, ślub ekologiczny może być kolejnym "etapem" w stale zmieniającej się branży ślubnej.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Aleksandra Matczuk

Źródło zdjęcia głównego: Zhang Zheng/Getty Images

Pozostałe wiadomości