Świadkowa: "Kiecki dla druhen są okropne. Nie będę za nie płacić". Jak odmówić pannie młodej?

Niezadowolona panna młoda
Ślub. Dziwne zachcianki panny młodej
Źródło: AZemdega/Getty Images
Ślub to dla wielu kobiet wydarzenie, które planowane jest zwykle przez wiele miesięcy bądź lat. Wyidealizowany obraz tego najważniejszego w życiu dnia może jednak mocno rozmijać się z polskimi realiami i oczekiwaniami gości weselnych. Które zachcianki panien młodych wzbudzają największe kontrowersje - zakaz przychodzenia z dziećmi czy finansowanie przez zaproszonych nietypowych usług?

Ślubne fanaberie panny młodej - jednakowe suknie dla druhen

Agnieszka od zawsze zdawała sobie sprawę, że jej przyjaciółka Marta marzy o iście "amerykańskim" weselu. W cudzysłowie, ponieważ przyszła panna młoda czerpie inspiracje głównie z komedii romantycznych i nie bierze pod uwagę tego, że zaprezentowane na ekranie zwyczaje nie zawsze znajdują odzwierciedlenie w rzeczywistości. Na imprezach weselnych w Ameryce nie ma bowiem suto zastawionych stołów i zakrapianej zabawy do białego rana. Potańcówka w restauracji kończy się około godziny 23, a zaproszeni goście muszą zadowolić się jednym ciepłym posiłkiem i bankietowymi przegryzkami noszonymi na tacach przez kelnerów.

Stałymi, nieodzownymi elementami tamtejszych uroczystości są: sentymentalne i często przydługie toasty, samodzielnie ułożona przysięga małżeńska i towarzyszący nowożeńcom orszak jednakowo ubranych druhen. To właśnie te tradycje Marta chce zapożyczyć z zachodniej kultury. Do sprawy podeszła niezwykle poważnie. Wybrała dziesięć najlepszych koleżanek, które w identycznych, zaprojektowanych przez nią sukniach będą witać ją tuż przed ołtarzem. Problem w tym, że szyte na miarę kreacje nie wszystkim przyjaciółkom przypadły do gustu. Co więcej, koszty usług krawieckich, które druhny mają pokryć w 100% same, przerosły ich finansowe możliwości.

- Dziewczyny planują powiedzieć Marcie wprost, że nie stać je na to, by płacić za sukienkę 1000 złotych, bo właśnie na tyle wyceniła ją krawcowa z renomowanego domu mody. Poza tym, nawet gdyby miały te pieniądze, to niezbyt przyjemne uczucie wydawać je na coś, co Ci się nie podoba. A prawda jest taka, że te kiecki są okropne - tłumaczy Agnieszka. - Każda z nas jest inna. Każda ma inną figurę. Nie wszystkie lubią dopasowane kroje i długość sukienki do kolan. Wiem, że Marta to moja przyjaciółka, ale nie uśmiecha mi się iść w czymś takim na imprezę. A jeżeli jednak się zdecyduję, to niech sama za te swoje fanaberie zapłaci - dodaje gorzko.

Sytuacja Agnieszki jest jeszcze bardziej skomplikowana, ponieważ na wesele została zaproszona nie tylko w charakterze jednej z druhen, lecz także w roli świadkowej. - Koleżanki mają szczęście, że Marta narzuca im swoją wizję wyłącznie w kwestiach stroju. Ja muszę mieć jeszcze konkretny makijaż i fryzurę. Co najlepsze, mam sama za nie zapłacić, a usługi nie są tanie - opowiada 27-latka.

Przyszła panna młoda wskazała Agnieszce konkretnego stylistę fryzur, który ma wykonać świadkowej fikuśne upięcie. Wytypowana makijażystka również nie jest przypadkowa. To znana z mediów wizażystka gwiazd, która wycenia swoją usługę na 800 złotych. - Razem z włosami i sukienką wydam ponad dwa tysiące. A gdzie prezent ślubny? Gdzie kreacja na poprawiny? Gdzie kasa na paliwo? Bo zapomniałam dodać, że wesele odbywa się 400 km od naszego miejsca zamieszkania, a Marta nie zapewnia żadnego noclegu. Jej podejście wydaje się dziwne, szczególnie że sama nie jest bogaczką i ma małe zaplecze finansowe. Nie wiem, jak jej powiedzieć, że nie chcę płacić za jej udziwnione zachcianki. To trudna sytuacja, bo jestem przyjaciółką, a najchętniej zrezygnowałabym z roli świadka - wyjaśnia Agnieszka.

Ślub i wesele

Źródło: Dzień Dobry TVN
Im droższe wesele, tym pewniejszy rozwód?
Im droższe wesele, tym pewniejszy rozwód?
Najmodniejsze suknie ślubne na 2022 rok
Najmodniejsze suknie ślubne na 2022 rok
Tworzy najlepsze filmy ślubne na świecie
Tworzy najlepsze filmy ślubne na świecie
Florystyka ślubna – trendu na 2022 rok
Florystyka ślubna – trendu na 2022 rok
Piękne i niedrogie suknie ślubne z sieciówek
Piękne i niedrogie suknie ślubne z sieciówek
Najstarszy film z wesela
Najstarszy film z wesela
Stroje regionalne na wesele?
Stroje regionalne na wesele?
Wzięli ślub pierwszego dnia wojny
Wzięli ślub pierwszego dnia wojny

Wesele z kolorem przewodnim

Więcej odwagi w konfrontacji z inną przyszłą żoną miała Karolina. 25-latka oznajmiła, że nie przyjdzie na ceremonię ślubną koleżanki, jeżeli ta nie zmieni swoich oczekiwań. A żądania nie były wcale małe. O ile popularnym, niepisanym zwyczajem jest, że goście unikają w stylizacjach białego koloru, który teoretycznie ma być zarezerwowany wyłącznie dla panny młodej, o tyle nakazywanie, by wszyscy zebrani włożyli kreacje w takim samym, jaskrawym odcieniu, to niezwykle rzadkie zjawisko. Mowa o krwistej czerwieni.

- Nienawidzę tego koloru. Nie do twarzy mi w nim. W swojej szafie nie mam żadnego ubrania w takich mocnych barwach. A gdzie faceci znajdą czerwone garnitury? Rozumiem, że to wymarzony dzień Sylwii [panna młoda - przyp. red.] i na własnej imprezie może sobie wprowadzać takie zasady, jakie chce, ale nie wszystkim gościom muszą one pasować. Liczyłam, że uszanuje moje zdanie i nie obrazi się, jeżeli odmówię przyjścia. Powiedziałam jej wprost: "Albo pojawię się w sukience w innym kolorze, albo w ogóle". Obraziła się, zamknęła mi drzwi przed nosem i od miesiąca się nie odzywa - opowiada Karolina.

Kameralne przyjęcia ślubne - zaproszenia tylko dla znajomych

Nietypowe zachcianki panien młodych mogą wydawać się zbędnym kaprysem, ale niektóre wprowadzane na weselu zasady mają znacznie poważniejsze podłoże. Powinniśmy pamiętać, że w dniu ślubu najważniejszy jest komfort nowożeńców. Blanka od zawsze śniła o kameralnej ceremonii. Niestety jej marzenie nie może się ziścić, ponieważ przyszły mąż ma naprawdę liczną rodzinę. Michał nie wyobraża sobie świętowania bez bliskich osób. Jego przyszła żona jest jednak introwertyczką, która stroni od tłumów. Oboje znaleźli kompromis i starają się ograniczyć liczbę zaproszonych gości w nieco inny sposób.

- Poprosiliśmy, by ci, którzy nie mają stałych partnerów, przyszli sami. By nie brali na wesele kogoś, kogo nie znamy. Nie przepadam za towarzystwem obcych ludzi, czułabym się wśród nich nieswojo. Ja tę imprezę traktuję bardzo rodzinnie, przyjacielsko i intymnie. Nie potrzebuję zbędnych jednostek - uzasadnia Blanka.

- Jeżeli ktoś powiedziałby, że ze względu na nasze oczekiwania nie przyjdzie na imprezę, nie obraziłabym się. Jestem ugodowa i rozumiem, że ktoś może nie potrafić bawić się sam. Nikt jednak nie zrezygnował. Wszyscy zrozumieli moją potrzebę - dodaje przyszła panna młoda.

Lista nietypowych zasad obowiązujących na ślubie, które w pierwszej chwili mogą wydawać się dziwne dla osób postronnych, jest o wiele dłuższa. Na zaproszeniach coraz częściej pojawiają się komunikaty dotyczące zakazu wstępu dla dzieci na salę weselną lub zakazu korzystania z telefonów komórkowych i robienia zdjęć podczas przyjęcia.

Nowożeńcy mają prawo stawiać wymagania, a goście mają prawo, by zrezygnować z imprezy, jeżeli okażą się one niemożliwe do spełnienia. Ważne w tych pozornie trudnych sytuacjach są jedynie: komunikacja, zrozumienie i wzajemny szacunek.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Berenika Olesińska

Źródło zdjęcia głównego: AZemdega/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Nie żyje Gabriel Seweryn z "Królowych życia". Ulubieniec widzów zmarł nagle

Nie żyje Gabriel Seweryn z "Królowych życia". Ulubieniec widzów zmarł nagle

Co Lara Gessler zaserwuje na wigilijnym stole? "Nie może być zbyt dietetycznie"

Co Lara Gessler zaserwuje na wigilijnym stole? "Nie może być zbyt dietetycznie"

Jak przyrządzić pstrąga łososiowego i krewetki? Poznaj przepisy Darii Ładochy
Materiał promocyjny

Jak przyrządzić pstrąga łososiowego i krewetki? Poznaj przepisy Darii Ładochy

Znany muzyk oskarżony o wykorzystanie seksualne dziecka. Wyznaczono datę rozprawy

Znany muzyk oskarżony o wykorzystanie seksualne dziecka. Wyznaczono datę rozprawy

Nastolatka urodziła w lesie. "Personelowi medycznemu powiedziała, że znalazła dziecko" 

Nastolatka urodziła w lesie. "Personelowi medycznemu powiedziała, że znalazła dziecko" 

"Top Model". Natalia nie wygrała programu, ale czuje się zwyciężczynią. "Wcześniej byłam zagubiona"

"Top Model". Natalia nie wygrała programu, ale czuje się zwyciężczynią. "Wcześniej byłam zagubiona"

Czy zimą również można osiągnąć work-life balance?
Materiał promocyjny

Czy zimą również można osiągnąć work-life balance?

Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie
Materiał promocyjny

Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie

14 kg listów od naszych młodych widzów trafiło do rąk Mikołaja. "Drogie dzieci z Polski, kocham was"

14 kg listów od naszych młodych widzów trafiło do rąk Mikołaja. "Drogie dzieci z Polski, kocham was"

"Młodość na zamówienie 2". Maciej Panek przeprowadził zaskakującą metamorfozę
Materiał promocyjny

"Młodość na zamówienie 2". Maciej Panek przeprowadził zaskakującą metamorfozę

"Top Model": Sofia Konecka-Menescal była o krok od wygrania. "Tak działa życie"

"Top Model": Sofia Konecka-Menescal była o krok od wygrania. "Tak działa życie"

Od pielęgniarki do Miss Polonia. "Transplantacja włosów jest takim moim konikiem"

Od pielęgniarki do Miss Polonia. "Transplantacja włosów jest takim moim konikiem"

88% dzieci przygotowuje listy do świętego Mikołaja. O co proszą najczęściej?
Materiał promocyjny

88% dzieci przygotowuje listy do świętego Mikołaja. O co proszą najczęściej?

Budyniowe wypieki: miodownik, pączki, karpatka i bajaderki
Materiał promocyjny

Budyniowe wypieki: miodownik, pączki, karpatka i bajaderki

Dominik zwycięzcą "Top Model". Co planuje w najbliższych miesiącach? "To jedno z moich marzeń"

Dominik zwycięzcą "Top Model". Co planuje w najbliższych miesiącach? "To jedno z moich marzeń"

"Top Model". Marcin Tyszka szczerze o wygranej Dominika. "Skład finału był bardzo mocny"

"Top Model". Marcin Tyszka szczerze o wygranej Dominika. "Skład finału był bardzo mocny"

Spektrum autyzmu diagnozowane jest również u dorosłych. Jak wygląda rozpoznanie?

Spektrum autyzmu diagnozowane jest również u dorosłych. Jak wygląda rozpoznanie?

Warzywa na patelnię w stylu azjatyckim - poznaj niezawodne przepisy Sebastiana Olmy
Materiał promocyjny

Warzywa na patelnię w stylu azjatyckim - poznaj niezawodne przepisy Sebastiana Olmy

Fundacja TVN otworzyła gabinety psychologiczne. "Chcemy, by pacjenci i ich rodziny czuli się zaopiekowani"

Fundacja TVN otworzyła gabinety psychologiczne. "Chcemy, by pacjenci i ich rodziny czuli się zaopiekowani"

Są jednymi z najpiękniejszych siatkarek na świecie i osiągnęły sukces. "Marzenia warto spełniać"

Są jednymi z najpiękniejszych siatkarek na świecie i osiągnęły sukces. "Marzenia warto spełniać"

Przygotowania do wielkiego finału 12. edycji Top Model. "W tym roku mamy też gigantyczną scenę"
Materiał promocyjny

Przygotowania do wielkiego finału 12. edycji Top Model. "W tym roku mamy też gigantyczną scenę"

Dawid Kubacki w szczerym wywiadzie o chorobie żony. "Ściska mi głos w gardle"

Dawid Kubacki w szczerym wywiadzie o chorobie żony. "Ściska mi głos w gardle"

Turbo czekoladowe ciasto, bułeczki z masą orzechową, czyli pyszne desery z najmniejszej kuchni świata
Materiał promocyjny

Turbo czekoladowe ciasto, bułeczki z masą orzechową, czyli pyszne desery z najmniejszej kuchni świata

Przez wiele miesięcy przebywał w hospicjum, dziś bierze udział w maratonach
Materiał promocyjny

Przez wiele miesięcy przebywał w hospicjum, dziś bierze udział w maratonach

Katarzyna Żak wspomina trudne chwile z mężem. "Płakałam"

Katarzyna Żak wspomina trudne chwile z mężem. "Płakałam"

Gadżety, które warto upolować w Black Friday. "Wiele osób je lubi"
Materiał promocyjny

Gadżety, które warto upolować w Black Friday. "Wiele osób je lubi"

"ŚOPW". Aneta Żuchowska pokazała córeczkę. "No urody po mamusi się nie wyprze"

"ŚOPW". Aneta Żuchowska pokazała córeczkę. "No urody po mamusi się nie wyprze"

Biżuteria na każdą okazję. Jak podkreślić strój efektownymi ozdobami?
Materiał promocyjny

Biżuteria na każdą okazję. Jak podkreślić strój efektownymi ozdobami?

W poszukiwaniu pandy czerwonej. Gdzie mieszka i czym się żywi?
Materiał promocyjny

W poszukiwaniu pandy czerwonej. Gdzie mieszka i czym się żywi?

Znana ginekolożka ze Szczecina z 5 zarzutami. Grozi jej więzienie

Znana ginekolożka ze Szczecina z 5 zarzutami. Grozi jej więzienie

18. edycja akcji "Podaruj Misia". Poznaj tegoroczne pluszaki

18. edycja akcji "Podaruj Misia". Poznaj tegoroczne pluszaki

Pizza pachnąca jesienią w wykonaniu Aleksandry Juszkiewicz. Jakie składniki wybrać?

Pizza pachnąca jesienią w wykonaniu Aleksandry Juszkiewicz. Jakie składniki wybrać?

Lady Gaga dostała suknię z Polski. "Bardzo bym chciała, by w niej wyszła"

Lady Gaga dostała suknię z Polski. "Bardzo bym chciała, by w niej wyszła"

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

"ŚOPW". Marek usłyszał od Kornelii "najmocniejsze słowo na świecie". "Nie spodziewałem się tego"

"ŚOPW". Marek usłyszał od Kornelii "najmocniejsze słowo na świecie". "Nie spodziewałem się tego"

Sara James stworzyła duet ze znanym raperem. "Jestem szalenie wdzięczna, że się udało"

Sara James stworzyła duet ze znanym raperem. "Jestem szalenie wdzięczna, że się udało"

Tanie prezenty Mikołajkowe. Czy da się kupić prezent za 30 lub 50 zł w dobie inflacji?

Tanie prezenty Mikołajkowe. Czy da się kupić prezent za 30 lub 50 zł w dobie inflacji?

Promocje, przeceny, wyprzedaże - jak kupować rozsądnie? Eksperci radzą

Promocje, przeceny, wyprzedaże - jak kupować rozsądnie? Eksperci radzą

Dopiero teraz wyznała to publicznie. "Przez miesiąc nie mogłam przestać płakać". Co się stało?

Dopiero teraz wyznała to publicznie. "Przez miesiąc nie mogłam przestać płakać". Co się stało?

Grzegorz Kajdanowicz zaprojektował swojego misia. "Wielki honor i zaszczyt"

Grzegorz Kajdanowicz zaprojektował swojego misia. "Wielki honor i zaszczyt"

Sprawdziliśmy, ile osób pomoże zmarzniętemu dziecku. Trudno uwierzyć w wynik eksperymentu

Sprawdziliśmy, ile osób pomoże zmarzniętemu dziecku. Trudno uwierzyć w wynik eksperymentu

Jak reagować na masturbację małych dzieci?

Jak reagować na masturbację małych dzieci?

Ile zapłacimy za zupy i dania świąteczne Magdy Gessler?

Ile zapłacimy za zupy i dania świąteczne Magdy Gessler?

Ile zostało niedziel handlowych do końca roku? Czy w wigilię 2023 zrobimy zakupy?

Ile zostało niedziel handlowych do końca roku? Czy w wigilię 2023 zrobimy zakupy?

Koszmar 3,5-latka. Był bity i gwałcony. "Ma ubytek czaszki oraz wodogłowie"

Koszmar 3,5-latka. Był bity i gwałcony. "Ma ubytek czaszki oraz wodogłowie"

Blanka Lipińska skrytykowała matki i wdała się w ostrą dyskusję z fanami

Blanka Lipińska skrytykowała matki i wdała się w ostrą dyskusję z fanami

Pan Tabletka i jego skuteczne sposoby na infekcje. "To uniwersalna, smaczna i zdrowa mikstura"

Pan Tabletka i jego skuteczne sposoby na infekcje. "To uniwersalna, smaczna i zdrowa mikstura"

Czy Kornelia i Marek ze "ŚOPW" chcą zostać rodzicami? Wiemy, co planują

Czy Kornelia i Marek ze "ŚOPW" chcą zostać rodzicami? Wiemy, co planują

Drewniane ozdoby świąteczne. Jak zrobić renifera?

Drewniane ozdoby świąteczne. Jak zrobić renifera?

Czy stan jamy ustnej może świadczyć o cukrzycy? "To wszystko jest ze sobą wzajemnie powiązane"

Czy stan jamy ustnej może świadczyć o cukrzycy? "To wszystko jest ze sobą wzajemnie powiązane"

Wielka miłość ambasadora USA i jego partnerki. Ich drogi znów się złączyły po 20 latach

Wielka miłość ambasadora USA i jego partnerki. Ich drogi znów się złączyły po 20 latach

Katarzyna Bosacka po rozstaniu z mężem poszła na terapię

Katarzyna Bosacka po rozstaniu z mężem poszła na terapię

Martyna Wojciechowska zaprojektowała misia. "Ma piernikowego przyjaciela"

Martyna Wojciechowska zaprojektowała misia. "Ma piernikowego przyjaciela"

Marcin ze "ŚOPW" ma nową partnerkę? Wiemy, czy jest już po rozwodzie z Kingą

Marcin ze "ŚOPW" ma nową partnerkę? Wiemy, czy jest już po rozwodzie z Kingą

Działał jako wolontariusz Szlachetnej Paczki. Po latach role się obróciły

Działał jako wolontariusz Szlachetnej Paczki. Po latach role się obróciły

Magda i Krzysiek ze "ŚOPW" podjęli decyzję. "Nie wiem, czy mi to przez usta przejdzie"

Magda i Krzysiek ze "ŚOPW" podjęli decyzję. "Nie wiem, czy mi to przez usta przejdzie"

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

Tylko ta para z 9. edycji "ŚOPW" przetrwała. Co się wydarzyło w ich życiu? "To mnie zszokowało"

Tylko ta para z 9. edycji "ŚOPW" przetrwała. Co się wydarzyło w ich życiu? "To mnie zszokowało"