Plastikowe pojemniki na żywność są szkodliwe dla naszego zdrowia. Ich negatywne działanie objawia się pod postacią chorób cywilizacyjnych, nowotworów oraz zaburzeń płodności. Czy jest dla nich zamiennik?
Z najnowszego raportu Europejskiej Agencji Środowiska wynika, że aż u 92 procent badanych z jedenastu krajów wykryto stężenie Bisfenolu A (BPA), które "przekracza bezpieczny poziom". Wśród badanych państw znalazła się też Polska. Jakie zagrożenie niesie za sobą przekroczenie tego stężenie?
O tajemnicach segregacji odpadów opowiedział reporter Dzień Dobry TVN - Marcin Sawicki.
Słońce zachęca do piknikowania, niestety wysokie temperatury sprzyjają namnażaniu bakterii chorobotwórczych.
W Europie każdego roku produkuje się 58 milionów ton plastiku. - 40 proc. stanowią jednorazowe opakowania, które właściwie służą nam tylko przez chwilę, a potem trafiają do kosza - podkreśla w rozmowie z dziendobry.tvn.pl Daria Rogowska, propagatora zdrowego stylu życia. Dlaczego warto zminimalizować zużycie plastiku i od czego rozpocząć zmiany?
Zapanowała moda na bycie zero waste, więc w wielu popularnych drogeriach i sklepach z kosmetykami można znaleźć produkty zapakowane nie w plastik, lecz w szkło, papier czy metal. Jakie produkty wybierać, by dbać o planetę i minimalizować produkcję śmieci?
Foliowe torebki zalewają świat. Korzystamy z nich średnio przez 30 minut, wyrzucamy, a one rozkładają się nawet 500 lat. W Dzień Dobry TVN Dawid Kozioł pokazał zielone gadżety, które mogą zastąpić foliówki. Rozmowę przypominamy z okazji Międzynarodowego Dnia bez Toreb Foliowych.
Bisfenol F to substancja wykorzystywana do produkcji tworzyw sztucznych, w tym plastiku. Zastąpiła szkodliwy dla zdrowia bisfenol A. Niestety szwedzkie badania pokazują, że nowa substancja również jest niebezpieczna. Naukowcy dowiedli, że może ona oddziaływać na płód i zaburzać rozwój intelektualny dziecka.
Naukowcy z brytyjskiego Uniwersytetu Exeter stwierdzili, że bisfenol A, który znajduje się w opakowaniach na żywność może przenikać do naszego organizmu i wywoływać choroby. W jaki sposób związek chemiczny może dostać się do krwiobiegu? Jakie problemy ze zdrowiem może spowodować? I jak się go pozbyć z organizmu? W czym najlepiej przechowywać żywność? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN dietetyk kliniczną z Instytutu Żywności i Żywienia Hannę Stolińską-Fiedorowicz.