Kosmetyki zero waste dostępne w drogeriach. Jak pozbyć się nadmiaru plastiku z łazienki?

Aktualizacja:
kosmetyki zero waste

Zapanowała moda na bycie zero waste, więc w wielu popularnych drogeriach i sklepach z kosmetykami można znaleźć produkty zapakowane nie w plastik, lecz w szkło, papier czy metal. Jakie produkty wybierać, by dbać o planetę i minimalizować produkcję śmieci?

Czym jest zero waste?

Osoby, które starają się żyć w duchu idei zero waste, dbają o to, by na co dzień wytwarzać jak najmniej odpadów i nie zanieczyszczać środowiska. Ponadto rezygnują z kupowania rzeczy w plastiku, który rozkłada się setki lat, a produkowany jest w nadmiarze. Zamiast tego wybierają produkty w szkle, papierze, metalu lub w ogóle bez opakowania.
Szczególnie w łazience otacza nas wyjątkowo dużo odpadów. Szampony, odżywki, żele pod prysznic, pasty, kremy czy balsamy są sprzedawane w plastikowych butelkach oraz tubkach. Zużywamy również mnóstwo płatków do demakijażu, maszynek do golenia, często też wymieniamy szczoteczki do zębów.
Wystarczy wprowadzić w codzienne życie kilka zmian, by przyczynić się do zmniejszenia zaśmiecania planety.

Kosmetyki zero waste

Od kiedy ruch zero waste stał się popularny w Polsce, na sklepowych półkach pojawiło się sporo produktów, które są opakowane w materiały pochodzące z recyklingu, i co istotne, nadają się do ponownego przetworzenia.
W wielu popularnych drogeriach obok szamponów w plastikowych butelkach, można znaleźć szampony w kostce, zapakowane w kartonik. Pienią się i oczyszczają włosy tak samo, jak ich tradycyjne odpowiedniki. Do tego pięknie pachną i są dostępne w wielu wariantach cenowych. Najtańsze można kupić już za około 8-10 zł, droższe to koszt 20-25 zł. Tak samo jak szampony, można kupić również odżywki w kostce. Wybierając tego rodzaju kosmetyki, minimalizujemy ilość plastiku.
Żele pod prysznic w plastiku można zamienić na produkty w szklanych opakowaniach lub delikatne mydła do ciała, kupowane na wagę – bez opakowania. Mydła w kostce znów są popularne i wiele polskich firm oraz małych manufaktur specjalizuje się w produkcji kosmetyków, które nie podrażniają skóry, a dodatkowo są bogate w składniki nawilżające.
W wielu sklepach z kosmetykami można znaleźć także kremy do twarzy oraz balsamy i masła do ciała w szklanych butelkach, słoiczkach lub metalowych puszkach. Są jednak nieco droższe od produktów w plastiku, ponieważ mogą kosztować od ok. 20 do nawet 50 zł.

Produkty wielokrotnego użytku

Bycie zero waste stało się modne, więc producenci szybko zareagowali na potrzeby konsumentów. Obecnie w drogeriach mamy do wyboru kosmetyki zarówno w plastiku, jak i w jego alternatywach. Dostępne są m.in. szczoteczki do zębów wykonane z bambusa czy też patyczki do uszu, które mają papierową pałeczkę.
Ponadto na sklepowych półkach pojawiło się mnóstwo wielorazowych produktów, jak np. kubeczki menstruacyjne, które z powodzeniem zastępują jednorazowe środki do higieny intymnej, a także materiałowe płatki kosmetyczne, które są ekologicznym zamiennikiem klasycznych wacików.
Zobacz wideo: Zero waste – jak zmniejszyć ilość śmieci?
Zobacz także:
Autor: Justyna Piąsta
Pozostałe wiadomości