plastik

  plastik

  Wyniki badań są niepokojące.

  Obecnie w Polsce od jej mieszkańców wymaga się segregacji odpadów. Zdarza się jednak, że niektóre ciężko do czegokolwiek zakwalifikować i nie wiemy, co z nimi zrobić. Najczęściej dotyczy to śmieci po remoncie, w tym styropianu. Gdzie je wyrzucić?

  Naukowcy z Wolnego Uniwersytetu w Amsterdamie jako pierwsi wykryli mikroplastik w ludzkiej krwi. Jego drobinki znaleziono w niemal 80 proc. badanych próbek. Jakie mogą być tego konsekwencje?

  "Plastik chroni je przed wychłodzeniem zaraz po urodzeniu".

  Każdego roku 8 milionów ton plastiku trafia do mórz i oceanów. Zdaniem badaczy za 30 lat w wodach będzie go więcej niż ryb. Jak zatrzymać tę ekologiczną katastrofę? W tym może pomoc odkrycie młodych naukowców z Jastrzębia-Zdroju.

  Polacy wyrzucają do lasu niemal wszystko – od butelek po sprzęty AGD czy zużyte meble. Choć nie od dziś problem ten jest nagłaśniany, to wciąż w każdym lesie w Polsce można bez trudu znaleźć śmieci. Okazuje się, że prócz niekorzystnego wpływu na środowisko, takie znaleziska mogą także być zagrożeniem dla zwierząt. O tym jak duży to problem i co jeszcze można znaleźć w polskich lasach opowiedział w studio Dzień Dobry TVN Marcin Kostrzyński, przyrodnik, filmowiec. 

  Plastikowe odpady stanowią poważne zagrożenie dla środowiska. Ograniczenie zużycia tworzyw sztucznych to jedno z najważniejszych przedsięwzięć proekologicznych, w którym może wziąć udział każdy z nas. Łukasz Skop przekonuje, że działania sprzyjające idei "zero waste" można wprowadzić w życie nie tylko w domu, ale także na działce i w ogrodzie.

  Plastik towarzyszy nam wszędzie. W Europie produkuje się 58 milionów ton tego tworzywa rocznie, a aż 40 proc. ogólnej produkcji stanowią jednorazowe opakowania. To są ogromne ilości. Jak zatem możemy zminimalizować zużycie plastiku? Na początek zamieńmy wodę butelkowaną na filtrowaną z kranu.

  Letnim spotkaniom na świeżym powietrzu towarzyszą często jednorazowe lub specjalne, sezonowe naczynia. Mogą być z plastiku, ale też np. z bambusa. Jednak nie wolno łączyć tych dwóch materiałów – przestrzega inspekcja sanitarna. W całej Europie wykrywane są plastikowe naczynia z dodatkiem mielonego bambusa, które zawierają dodatkowo całą paletę trucizn. Często przeznaczone są dla dzieci. Sprawdź, dlaczego mogą być niebezpieczne dla zdrowia.

  W Europie każdego roku produkuje się 58 milionów ton plastiku. - 40 proc. stanowią jednorazowe opakowania, które właściwie służą nam tylko przez chwilę, a potem trafiają do kosza - podkreśla w rozmowie z dziendobry.tvn.pl Daria Rogowska, propagatora zdrowego stylu życia. Dlaczego warto zminimalizować zużycie plastiku i od czego rozpocząć zmiany?

  Zapanowała moda na bycie zero waste, więc w wielu popularnych drogeriach i sklepach z kosmetykami można znaleźć produkty zapakowane nie w plastik, lecz w szkło, papier czy metal. Jakie produkty wybierać, by dbać o planetę i minimalizować produkcję śmieci?

  Jak wykorzystać zużyte plastikowe butelki? Badacze z uniwersytetu w Edynburgu dowiedli, że świetnie nadają się one nie tylko do produkcji tkanin. Jak informuje "The Guardian" przeprowadzony przez naukowców eksperyment pokazał, że z plastikowych butelek można pozyskać waniliowy aromat. Jak to możliwe?

  Od ponad roku niemal codziennie towarzyszą nam maseczki ochronne. Korzystamy też z jednorazowych rękawiczek. Kiedy już się zużyją - część z nas - zamiast to kosza, rzuca je byle gdzie. Takie pandemiczne śmieci zbiera Piotr Krzymowski i robi z nich dzieła sztuki.

  Naukowczynie Aleksandra Olsson i Aleksandra Rutkowska od lat badają, jak wpływają na nas związki chemiczne zawarte w przedmiotach codziennego użytku oraz poszukują rozwiązań na ograniczenie szkodliwych substancji w naszym otoczeniu. W Dzień Dobry TVN zdradziły kilka sposobów.

  Wyrzucanie śmieci do lasu to wciąż prawdziwa plaga. Leśnicy co roku wywożą tony zanieczyszczeń. Dlatego Nadleśnictwo Gdańsk uruchomiło specjalną aplikację, dzięki której wspólnie możemy chronić przyrodę.

  Bisfenol F to substancja wykorzystywana do produkcji tworzyw sztucznych, w tym plastiku. Zastąpiła szkodliwy dla zdrowia bisfenol A. Niestety szwedzkie badania pokazują, że nowa substancja również jest niebezpieczna. Naukowcy dowiedli, że może ona oddziaływać na płód i zaburzać rozwój intelektualny dziecka.

  Polipropylen (PP) jest organicznym związkiem chemicznym, a jednocześnie najczęściej wykorzystywanym tworzywem sztucznym. Polipropylen jest tworzywem elastycznym, rozciągającym się pod wpływem wysokiej temperatury i twardniejącym w niskiej. Idealnie nadaje się do przetwarzania i wykorzystywany jest niemal przez wszystkie gałęzie przemysłu, m.in. do produkcji opakowań na żywność. Jest uznawany za bezpieczny dla zdrowia.

  Koncern Coca-Cola chce całkowicie zrezygnować z plastikowych butelek. Jak podaje BBC News firma już tego lata rozpocznie testy opakowań wykonanych z papieru. Początkowo koncern zamierza wyprodukować ok. 2 tysięcy takich butelek, które - w pierwszej kolejności - trafią do węgierskich sklepów.

  Fiat 126p przez lata produkowany był w Bielsku-Białej. Maluch stał się już legendą, a radni postanowili wykorzystać jego popularność i postawili pojemnik na nakrętki w kształcie kultowego pojazdu. O szczegółach opowiedziała Dagmara Kowalczyk, która wybrała się na miejsce.

  Według najnowszych badań przeprowadzonych przez irlandzkich naukowców, dzieci karmione butelkami wykonanymi z polipropylenu mogą codziennie spożywać ponad milion cząsteczek mikroplastiku. Produkty na bazie wskazanego tworzywa sztucznego są powszechnie używane do przygotowywania i przechowywania żywności.

  W czasach, w których tworzywa sztuczne zalewają nas z każdej strony, każda alternatywa dla plastiku jest na wagę złota. Sonia Jaśkiewicz opowiedziała o swoim innowacyjnym projekcie, którego podstawą jest burak cukrowy.

  Małe trójkątne oznaczenia ze strzałkami, literkami i cyferkami – znajdujemy je na plastikowych opakowaniach produktów spożywczych, które kupujemy praktycznie codziennie dla siebie i bliskich. Stosuje się je do opisania rodzaju plastiku oraz tego, jak z nim postępować.

  Ponad 8 milionów ton plastiku co roku ląduje w oceanach, ponad 90 proc. ptaków morskich ma w swoich żołądkach jego kawałki. Co gorsza, szacuje się, że do 2050 roku w wodach tego surowca będzie więcej niż ryb! Rozwiązanie tego problemu znalazł zespół prof. Alaina Marty'ego.

  Gościem Dzień Dobry TVN był Will McCallum, który opowiedział nam o prostych sposobach na ograniczenie zużycia plastiku przez każdego z nas. Kto produkuje najwięcej plastiku na świecie? Co może się stać jeśli nie zmienimy naszego postępowania? Czy rzeczywiście możliwe jest to, że do 2050 roku w oceanach będzie więcej plastiku niż ryb? Will McCallum : "... i ludzie, i rządy, i firmy ponoszą odpowiedzialność. Musimy wspólnie nad tym pracować. Nie możemy ignorować tematu i mówić 'Kiedyś to się wyczyści'"!

  Najnowsze badania naukowców z Orb Media dotyczące wody pitnej na całym świecie są niepokojące. Otóż wynika z nich, że w wodzie znajdują się mikrowłókna plastiku. Skąd się w niej wzięły? Czy są szkodliwe dla ludzi? Jak się ich pozbyć? Czy w wodzie butelkowanej także mogą być włókna plastiku? O komentarz do badań poprosiliśmy gościa Dzień Dobry TVN Beatę Krasnodębską-Ostręgę z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego.

  Plastikowe opakowania chętnie wykorzystujemy do przechowywania jedzenia. Czy to dobra praktyka? Co oznaczają symbole znajdujące się na plastikowych opakowaniach na żywność? Wyjaśniła nam to w Dzień Dobry TVN prof. Hanna Żakowska z Instytutu Badawczego Opakowań (COBRO).

  Wiele już powiedziano o zasadach dzielenia śmieci, niestety nadal wielu z nas ma z tym problemy. W Dzień Dobry TVN Pani Gadżet Anna Nowak-Ibisz pokazała gadżety, które ułatwiają segregowanie śmieci. Wśród nich znalazły się: kosz obrotowy z trzema kolorowymi pojemnikami, worki na odpady, kosz z filtrem pochłaniającym zapachy i sortownik odpadów.

  Do ochrony środowiska zachęcają gwiazdy na całym świecie. Także polskie gwiazdy angażują się w akcje mające na celu ochronę przyrody. Aleksandra Radwańska, serialowa Mańka z "Przepisu na życie", została ambasadorką akcji "Ekozakręceni". Co robią gwiazdy, by dbać o środowisko? Czego nauczyła się Ola Radwańska podczas warszatatów ekologicznych, ktore odbyły się niedawno na Mazurach?