plastik

  plastik

  Letnim spotkaniom na świeżym powietrzu towarzyszą często jednorazowe lub specjalne, sezonowe naczynia. Mogą być z plastiku, ale też np. z bambusa. Jednak nie wolno łączyć tych dwóch materiałów – przestrzega inspekcja sanitarna. W całej Europie wykrywane są plastikowe naczynia z dodatkiem mielonego bambusa, które zawierają dodatkowo całą paletę trucizn. Często przeznaczone są dla dzieci. Sprawdź, dlaczego mogą być niebezpieczne dla zdrowia.

  Jak wykorzystać zużyte plastikowe butelki? Badacze z uniwersytetu w Edynburgu dowiedli, że świetnie nadają się one nie tylko do produkcji tkanin. Jak informuje "The Guardian" przeprowadzony przez naukowców eksperyment pokazał, że z plastikowych butelek można pozyskać waniliowy aromat. Jak to możliwe?

  Polipropylen (PP) jest organicznym związkiem chemicznym, a jednocześnie najczęściej wykorzystywanym tworzywem sztucznym. Polipropylen jest tworzywem elastycznym, rozciągającym się pod wpływem wysokiej temperatury i twardniejącym w niskiej. Idealnie nadaje się do przetwarzania i wykorzystywany jest niemal przez wszystkie gałęzie przemysłu, m.in. do produkcji opakowań na żywność. Jest uznawany za bezpieczny dla zdrowia.

  Gościem Dzień Dobry TVN był Will McCallum, który opowiedział nam o prostych sposobach na ograniczenie zużycia plastiku przez każdego z nas. Kto produkuje najwięcej plastiku na świecie? Co może się stać jeśli nie zmienimy naszego postępowania? Czy rzeczywiście możliwe jest to, że do 2050 roku w oceanach będzie więcej plastiku niż ryb? Will McCallum : "... i ludzie, i rządy, i firmy ponoszą odpowiedzialność. Musimy wspólnie nad tym pracować. Nie możemy ignorować tematu i mówić 'Kiedyś to się wyczyści'"!

  Najnowsze badania naukowców z Orb Media dotyczące wody pitnej na całym świecie są niepokojące. Otóż wynika z nich, że w wodzie znajdują się mikrowłókna plastiku. Skąd się w niej wzięły? Czy są szkodliwe dla ludzi? Jak się ich pozbyć? Czy w wodzie butelkowanej także mogą być włókna plastiku? O komentarz do badań poprosiliśmy gościa Dzień Dobry TVN Beatę Krasnodębską-Ostręgę z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego.

  Plastikowe opakowania chętnie wykorzystujemy do przechowywania jedzenia. Czy to dobra praktyka? Co oznaczają symbole znajdujące się na plastikowych opakowaniach na żywność? Wyjaśniła nam to w Dzień Dobry TVN prof. Hanna Żakowska z Instytutu Badawczego Opakowań (COBRO).

  Wiele już powiedziano o zasadach dzielenia śmieci, niestety nadal wielu z nas ma z tym problemy. W Dzień Dobry TVN Pani Gadżet Anna Nowak-Ibisz pokazała gadżety, które ułatwiają segregowanie śmieci. Wśród nich znalazły się: kosz obrotowy z trzema kolorowymi pojemnikami, worki na odpady, kosz z filtrem pochłaniającym zapachy i sortownik odpadów.

  Do ochrony środowiska zachęcają gwiazdy na całym świecie. Także polskie gwiazdy angażują się w akcje mające na celu ochronę przyrody. Aleksandra Radwańska, serialowa Mańka z "Przepisu na życie", została ambasadorką akcji "Ekozakręceni". Co robią gwiazdy, by dbać o środowisko? Czego nauczyła się Ola Radwańska podczas warszatatów ekologicznych, ktore odbyły się niedawno na Mazurach?