Pijesz ją codziennie, a wraz z nią plastik - nawet 1,2 miliarda cząstek na mililitr

mikroplastik
Jak mikroplastik przenika do naszego organizmu?
Źródło: Alistair Berg/Getty Images
Plastik stanowi poważne zagrożenie nie tylko dla środowiska naturalnego, ale również dla zdrowia człowieka. Mikrocząsteczki tego tworzywa znajdują się w powietrzu, w glebie, a także w produktach spożywczych. Co gorsza, może przenikać do naszych organizmów. Jak wygląda ten proces?

Dalsza część tekstu znajduje się poniżej.

Mikroplastik coraz większym problemem
Źródło: Dzień Dobry TVN

Jaki mikroplastik przedostaje się do naszych organizmów?

Naukowcy z Universitat Autònoma de Barcelona (Hiszpania), aby sprawdzić, jak i ile plastiku trafia do naszych organizmów wzięli pod lupę ogólnodostępne herbaty. Z pomocą różnorodnych zaawansowanych technik analitycznych dokładnie scharakteryzowali mikro- i nanoplastik, który się z nich uwalnia. Jak się okazało liczba uwalnianych cząstek jest olbrzymia.

Przebadane torebki wykonane były z różnych tworzyw – nylonu, polipropylenu i celulozy. W czasie parzenia herbaty, polipropylen uwalniał 1,2 miliarda cząstek na mililitr. Celuloza już dużo mniej, ale w ciąż dużo, bo 135 milionów cząstek na mililitr, a nylon – nieco ponad 8 milionów.

- Udało nam się w innowacyjny sposób scharakteryzować te zanieczyszczenia za pomocą zestawu najnowocześniejszych technik. Stanowi to bardzo ważne narzędzie w rozwoju badań nad potencjalnym wpływem tych substancji na zdrowie człowieka - powiedziała Alba Garcia, autorka badania opisanego w magazynie "Chemosphere". Naukowcy poszli także o krok dalej, co doprowadziło do niepokojących obserwacji.

W jaki sposób mikroplastik oddziałuje na komórki?

Kolejnym etapem badania było sprawdzenie, jak plastik oddziałuje na ludzkie komórki. W tym celu badacze sięgnęli po komórki jelitowe i podali je działaniu cząsteczek mikroplastiku, które zostały wcześniej specjalnie zabarwione. Eksperyment wykazał, że komórki jelitowe produkujące śluz miały najwyższy poziom wchłaniania mikro- i nanoplastiku, przy czym cząstki te przenikały nawet do jądra komórkowego zawierającego materiał genetyczny. Wyniki sugerują więc kluczową rolę śluzu jelitowego w procesie wchłaniania tych cząstek i podkreślają konieczność prowadzenia dalszych badań nad skutkami przewlekłej ekspozycji na ich działanie.

- Kluczowe jest opracowanie znormalizowanych metod testowych do oceny zanieczyszczenia mikro- i nanoplastikiem uwalnianym z plastikowych materiałów mających kontakt z żywnością oraz stworzenie regulacji prawnych skutecznie ograniczających i minimalizujących to zanieczyszczenie. W obliczu ciągłego wzrostu wykorzystania plastiku w opakowaniach żywności konieczne jest podjęcie działań w celu przeciwdziałania temu zanieczyszczeniu, aby zapewnić bezpieczeństwo żywności i chronić zdrowie publiczne – podkreślili naukowcy.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości