Troje Polaków znalazło się wśród najlepszych 50 studentów świata. Dwoje z nich, Mikołaja Wolanina i Martynę Łuszczek, gościliśmy w Dzień Dobry TVN. Młodzi zdolni opowiedzieli nam o swoich osiągnięciach i planach.
Global Student Prize 2024 - polscy studenci w światowej czołówce
Mikołaj Wolanin, Martyna Łuszczek i Marcelina Maciąg są laureatami Global Student Prize. To międzynarodowy konkurs organizowany przez brytyjską organizację nonprofit Varkey Foundation oraz Chegg.org. Może wziąć w nim udział każdy, kto ukończył 16 lat, jest studentem, także studiów niestacjonarnych lub uczestnikiem "programu szkoleniowego".
Nagroda (100 tys. dolarów) przyznawana jest za osiągnięcia mające "realny wpływ na naukę, życie rówieśników i na społeczeństwo".
Mikołaj Wolanin wśród 10 najlepszych studentów świata w konkursie Global Student Prize 2024
Mikołaj Wolanin dostał się do ścisłego finału 10 najlepszych studentów świata. Od 2019 r. prowadzi założoną przez siebie Fundację na rzecz Praw Ucznia, a obecnie studiuje prawo na Uniwersytecie Warszawskim i prawo kanoniczne na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
- Na pewno chciałbym zrobić doktorat z nauk prawnych i [poruszać - red.] różne kwestie publiczno-społeczne. Fundacja na rzecz Praw Ucznia w tym momencie pracuje nad reformą systemu prawno-uczniowskiego, obowiązków ucznia, ale także ogólnokrajowego rzecznika praw uczniowskich, który został zresztą zapowiedziany przez minister Nowacką - mówił przyszły prawnik.
Martyna Łuszczek wśród 50 najlepszych studentów świata w konkursie Global Student Prize 2024
Z kolei 20-letnia Martyna Łuszczek zakwalifikowała się do TOP 50 Global Student Price. Studiuje ekonomię na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie i rozpoczęła program na Massachusetts Institute of Technology. Międzynarodowy rozgłos zyskała dzięki urządzeniu o nazwie Aquacollector, którego jest współtwórczynią.
- To projekt, który zaczęłam współtworzyć, będąc w drugiej klasie liceum, więc cztery lata temu. Jest to projekt urządzenia do zbierania i utylizacji mikroplastików, czyli bardzo małych cząstek tworzyw syntetycznych - tłumaczyła studentka.
Nasza rozmówczyni opracowała też mechanizm użyty do kontaktu z osobami głuchoniewidomymi, a obecnie skupia się na tworzeniu rozwiązań technologicznych dla rolnictwa.
Posłuchaj całej rozmowy z młodymi zdolnymi w materiale wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Rozpoczyna się rok akademicki 2024/2025. Co powinni wiedzieć studenci?
- "Szkoły Pełne Talentów". "Ten program świetnie nam pomaga realizować pasje"
- Szkoła w Goerlitz. Tu niemieckie dzieci uczą się polskiego. "Kocham ten język"
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Olkuśnik/East News