W niezwykłym budynku, w mieście Goerlitz mieści się Augustum-Annen-Gymnasium, w którym uczą się dzieci z Polski i Niemiec. Uczniowie zza zachodniej granicy przechodzą tu intensywny kurs języka polskiego. Uczęszczał na niego m.in. Paye.
- Uczę się polskiego pięć lat. Jest i łatwy, i trudny - stwierdził nastolatek. Jego koleżanka natomiast przyznała: "Moja nauczycielka była fantastyczna i z tego powodu kocham ten język".
Oprócz nauki języka polskiego, reszta lekcji odbywa się po niemiecku.
Niemiecki system nauki
System, w jakim funkcjonuje placówka z Goerlitz, jest zupełnie inny od tego, który znamy z naszych szkół.
- My nie możemy mówić o jednym niemieckim systemie oświaty, tylko o landowych. Mamy tutaj saksoński system oświaty. W Saksonii cztery lata szkoły podstawowej, później dzieci są rozdzielane na różne rodzaje szkół. Tą z najwyższym poziomem edukacji jest gimnazjum trwające aż do matury - wyjaśniła nauczycielka Agnieszka Korman.
- Ocena maturalna składa się z 900 punktów. 600 zdobywa się podczas dwóch lat, czyli 11. i 12. klasy przez egzaminy, które piszemy, a 300 z pięciu egzaminów maturalnych, czyli my faktycznie piszemy tę maturę przez dwa lata - dodała jedna z uczennic - Julia.
System oceniania jest także inny niż w Polsce.
- Jedynka u nas jest najlepszą oceną, a najgorsza to by była szóstka, z tym, że w 11. i w 12. klasie u nas liczymy w punktach - powiedziała nauczycielka Peggy Lach. Zapytana, na czym to polega system punktowy, odpowiedziała: "Jeśli uczeń uważa, że w tym półroczu mu tak nie szło na przykład z plastyki, opuszcza to półrocze i wlicza po prostu pozostałe trzy półrocza do tej średniej".
Co ciekawe, uczniowie nie są karani wpisem uwagi do dzienniczka.
Różnice między polskimi i niemieckimi uczniami
Nauczyciel Max Peschel uważa, że polskie dzieci nie są tak punktualne, jak ich koledzy z Niemiec. Widzi także różnicę w podejściu do nauki.
- Polacy wiedzą, po co chodzą do szkoły. Bardzo się starają, czego z kolei nie zawsze można powiedzieć o niemieckich uczniach - stwierdził.
Co jeszcze warto wiedzieć o szkole w Goerlitz? Dowiesz się z dalszej części materiału.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Wyjazd w roku szkolnym. W jakich przypadkach dostaniemy karę? "Jednorazowo to może być 10 tys. zł"
- Szkoła kontra kościół. Co ustalono w kwestii łączenia lekcji religii?
- Znamy kalendarz roku szkolnego 2024/2025. Ta informacja może zmartwić uczniów
Autor: Izabela Dorf
Reporter: Bartek Dajnowski
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN