W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia ministry edukacji Barbary Nowackiej w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych szkołach i przedszkolach. Nowe zasady będą obowiązywały od 1 września br. Jakie zmiany czekają uczniów i nauczycieli w nadchodzącym roku szkolnym?
Nowe zasady organizacji nauki religii od 1 września
Z nowych przepisów wynika, że jeżeli mniej niż 7 dzieci zadeklaruje chęć uczestnictwa w lekcjach religii, przedszkola i szkoły zorganizują zajęcia w grupach międzyoddziałowych lub międzyklasowych.
Przedszkole i szkoła organizują naukę religii w grupie obejmującej wychowanków danego oddziału albo uczniów danego oddziału lub danej klasy, jeżeli na naukę religii w danym oddziale lub danej klasie zgłosi się nie mniej niż siedmiu wychowanków tego oddziału albo uczniów tego oddziału, lub tej klasy
W szkole podstawowej grupa międzyklasowa może obejmować uczniów klas I–III albo IV–VI, albo VII i VIII.
Limity na lekcjach religii
Zgodnie z rozporządzeniem liczba dzieci w grupie międzyoddziałowej:
- w przedszkolu i klasach I–III szkoły podstawowej nie może przekraczać 25,
- w klasach starszych - 28.
Resort edukacji podkreślił, że maksymalna liczba uczniów w grupie międzyoddziałowej, lub międzyklasowej zmieni się natomiast, jeżeli będzie się w niej uczyło dziecko z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego. Wówczas liczba wychowanków nie może przekraczać:
- "maksymalnej liczby dzieci i uczniów, w tym maksymalnej liczby dzieci i uczniów niepełnosprawnych, w oddziale przedszkola integracyjnego, oddziale integracyjnym w przedszkolu ogólnodostępnym, oddziale szkoły integracyjnej i oddziale integracyjnym w szkole ogólnodostępnej";
- "maksymalnej liczby dzieci niepełnosprawnych w oddziale przedszkola specjalnego i oddziale specjalnym w przedszkolu ogólnodostępnym";
- "maksymalnej liczby uczniów niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie lub zagrożonych niedostosowaniem społecznym, w oddziale szkoły specjalnej i oddziale specjalnym w szkole ogólnodostępnej".
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Znamy kalendarz roku szkolnego 2024/2025. Ta informacja może zmartwić uczniów
- Duże zmiany w podstawie programowej. Co czeka uczniów od września?
- W przyszłym roku matury będą trudniejsze? Sprawdź, co się zmieni. "To nie jest właściwy kierunek"
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło: isap.sejm.gov.pl/samorzad.pap.pl
Źródło zdjęcia głównego: Godong/Getty Images