Duże zmiany w podstawie programowej. Co czeka uczniów od września?

szkołą
Zmiana w podstawie programowej
Źródło: Compassionate Eye Foundation Martin Barraud/GettyImags
Wraz z początkiem roku szkolnego uczniów czekają zmiany. Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Edukacji Narodowej, modyfikacji ulegnie podstawa programowa. Co dokładnie planuje resort?

Ministerstwo Edukacji Narodowej przekazało, że od 1 września zmieni się podstawa programowa. Zmodyfikowany zostanie zakres nauczania w klasach IV–VIII szkoły podstawowej i wszystkich klasach szkół ponadpodstawowych, tj. liceum ogólnokształcącego, technikum, branżowej szkoły I stopnia i branżowej szkoły II stopnia.

Ben Furman
Szkołę da się lubić
Źródło: Dzień Dobry TVN

Nowa podstawa programowa. Co się zmieni?

Resort w swoim komunikacie podał, że program nauczania zostanie "ograniczony o około 20 proc.". Takie rozwiązanie ma dać "nauczycielom i uczniom więcej czasu na spokojniejszą i bardziej dogłębną realizację programów nauczania".

Co dokładanie się zmieni? W przypadku klas IV–VIII szkoły podstawowej modyfikacje obejmą naukę języków: polskiego, obcego nowożytnego, łacińskiego, mniejszości narodowej lub etnicznej, regionalnego – kaszubskiego. Zmieni się także zakres przekazywanej wiedzy z takich przedmiotów jak: historia, wiedza o społeczeństwie, matematyka, biologia, chemia, geografia, fizyka oraz informatyka.

Podobnie będzie w liceach i technikach. Zmniejszona zostanie podstawa programowa do nauki języków, historii, historii i teraźniejszości, wiedzy o społeczeństwie, matematyki, biologii, chemii, geografii, fizyki, informatyki, filozofii, języka łacińskiego i kultury antycznej, historii muzyki, historii sztuki.

W szkołach branżowych okrojony będzie program nauczania z języków (polskiego, obcego nowożytnego, mniejszości narodowej lub etnicznej, regionalnego – kaszubskiego), historii, matematyki, biologii, chemii, geografii, fizyki i informatyki. W szkołach branżowych II stopnia – z języków, matematyki i informatyki.

Zmiana programowa. Czy uczniowie będą potrzebowali nowych podręczników?

Zmiana zakresu nauczania często pociąga za sobą konieczność wymiany podręczników. Tym razem ma być jednak inaczej. MEN zapewnia, że książki, z których korzystali uczniowie, wciąż będą obowiązywały. Rodzice nie będą musieli wydawać pieniędzy na nowe podręczniki.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: edziecko.pl

Źródło zdjęcia głównego: Compassionate Eye Foundation Martin Barraud/GettyImags

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jaką torbę materiałową wybrać na lato?
Materiał promocyjny

Jaką torbę materiałową wybrać na lato?

Przepisy na aromatyczne marynaty do dań z grilla
Materiał promocyjny

Przepisy na aromatyczne marynaty do dań z grilla