Dyrektorzy Wydziałów Katechetycznych wydali oświadczenie, w którym wyrazili sprzeciw wobec planowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN) zmian dotyczących lekcji religii w szkołach. Zaapelowali również o "zasypanie" resortu skargami w tej sprawie. Wiele krytycznych opinii już wpłynęło do instytucji. Ile ich jest? Co nie podoba się rodzicom i nauczycielom?
Według autorów oświadczenia pakiet zmian zawarty w rozporządzeniu MEN jest "jawną dyskryminacją" dzieci i młodzieży, ich rodziców, a także nauczycieli religii.
Lekcje religii w szkołach. Zmiany nie podobają się katechetom
Pod koniec maja 2024 roku odbyło się spotkanie dyrektorów Wydziałów Katechetycznych. Zebrali się oni w Stegnie, by porozmawiać o zmianach dotyczących lekcji religii w szkołach. Efektem ich zebrania jest oświadczenie zatytułowane "Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN". Czego dowiadujemy się z jego treści?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.
Szkoła
Szkoła
W oświadczeniu mowa jest o projekcie rozporządzenia w zakresie zmiany organizacji nauki religii i etyki, która jest obecnie opiniowana. Katecheci zwrócili w nim uwagę na cztery kwestie.
W ich ocenie "nierównością i niesprawiedliwością" jest łączenie uczniów różnych klas w grupy. Autorzy oświadczenia sprzeciwiają się też kwestii niewliczania oceny z religii do średniej ocen. "W sposób rażący godzi to w podstawowe zasady dydaktyczne. Dziecko nie jest w stanie zrozumieć, dlaczego jego wysiłek na lekcjach religii nie jest doceniony w ten sam sposób, jak w przypadku innych przedmiotów" - czytamy.
Według katechetów plany umieszczenia lekcji religii na początku lub na końcu zajęć są "formą dyskryminacji, segregacji i nietolerancji wobec osób wierzących". Ich zdaniem godzą również w prawa nauczycieli religii, które zapisane są w Karcie Nauczyciela. Sprzeciwiają się też planom zmniejszenia liczby lekcji religii do jednej tygodniowo.
MEN otrzymało setki uwag od rodziców
W swoim oświadczeniu dyrektorzy Wydziałów Katechetycznych zaapelowali również do rodziców i "ludzi dobrej woli" o "aktywne włączenie się w obronę obecności lekcji religii w polskiej szkole". Podali nawet adres mailowy do MEN-u, prosząc o "wysyłanie sprzeciwu".
Jak się okazuje, do resortu wpłynęło już kilkaset zażaleń w tej sprawie. Serwis interia.pl zapytał MEN, ile dokładnie było takich maili i jakie uwagi były w nich zawarte.
"Siedem opinii nadesłanych w ramach konsultacji bezpośrednio nawiązywało do stanowiska Dyrektorów Wydziałów Katechetycznych. Ogółem do MEN wpłynęło 1 874 krytycznych opinii dot. projektu nowelizacji rozporządzenia w sprawie organizowania nauki religii" - podał Wydział Informacyjno-Prasowy MEN.
Resort edukacji poinformował też, że opinie przesłane przez rodziców dotyczą najczęściej "obaw o warunki nauki religii w przypadku łączenia klas", a także "zagrożenia dla obecności nauki religii w szkołach". Opinie nauczycieli religii mają natomiast najczęściej związek z obawami o zmianę warunków pracy oraz o ewentualną redukcję etatów.
MEN rozważa uwzględnienie części otrzymanych skarg.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Religia czy etyka? "W pewnym momencie każdy z nas zaczyna zadawać pytania"
- Coraz mniej młodych rodziców decyduje się na chrzest dzieci. "Trochę była presja"
- Szokujące zadanie w szkole. Dzieci miały przekonać zgwałconą kobietę, żeby nie usuwała ciąży
Autor: Regina Łukasiewicz
Źródło: wydarzenia.interia.pl
Źródło zdjęcia głównego: manusapon kasosod/GettyImages