Czego uczniowie uczą się na lekcjach etyki?
Coraz częściej w wielu polskich szkołach organizowane są lekcje etyki. O tym, jak wyglądają w praktyce, opowiedział Krystian Karcz.
- Lekcje etyki są całkowicie zgodne z naturalnym rozwojem człowieka. W pewnym momencie każdy z nas zaczyna zadawać pytania, które go ciekawią, angażują, a lekcje etyki po prostu pozwalają tym pytaniom wypłynąć i uwspólnić podczas dyskusji. Lekcje etyki są przede wszystkim lekcjami filozofii, ale nie takimi, że przychodzi nauczyciel i opowiada: "Nauczcie się, co Platon powiedział", tylko np. rozmawiamy o tym, jak znaleźć szczęście albo podebatujemy, czy to rozwiązanie jest dobre, czy złe - wyjaśnił nauczyciel w Dzień Dobry TVN.
Jak dodał, uczniowie uwielbiają te zajęcia. - Zawsze, jeśli jest możliwość ich organizacji, są chętnie wybierane, ponieważ angażują to, na czym najbardziej nam zależy i dają też przestrzeń, żeby wreszcie porozmawiać, podyskutować i rozwinąć kompetencje - podkreślił nasz gość.
W niektórych szkołach zajęcia z religii i etyki odbywają się o tej samej porze, co zdaniem Krystiana Karcza, powinno się zmienić. - Każdy uczeń może wybrać etykę i religię jednocześnie. Większość moich uczniów wybiera te dwa przedmioty - zauważył.
Obowiązkowa religia lub etyka?
Minister edukacji Przemysław Czarnek chciał, aby uczniowie byli zobligowani do wyboru między religią a etyką - Etyka może być obligatoryjna i wybór między etyką a religią może być obligatoryjny. Można się zastanowić nad tym, czy jak ktoś wybierze religię, to będzie zwolniony z etyki. Nie można jednak zrobić odwrotnie. Nigdy religia nie może być obowiązkowa – wskazywał. Zdaniem księdza Rafała Główczyńskiego jest to dobry pomysł. - Uczyłem już w czterech szkołach i wszędzie był ten sam problem, że jeżeli uczniowie mieli do wyboru jakąś lekcję lub czas wolny, to zawsze wybierali czas wolny, cokolwiek by to nie było, czy angielski dodatkowy, czy nauka gry na instrumencie. [...] Jeżeli chodzi o religię, jest ten sam mechanizm. Jestem przekonany, że z etyką jest identycznie. [...] Osobiście uważam, że super, żeby była etyka w szkołach dla uczniów, którzy mają jakieś swoje poglądy, a ciężko byłoby im z jakiegoś powodu z księdzem porozmawiać - mówił duchowny.
Lekcje religii w praktyce
Ksiądz Rafał Główczyński na swoich lekcjach uczy nie tylko o katolicyzmie, lecz i o różnych wyznaniach.
- Program nauki religii jest bardzo rozbudowany. Tam są etapy, kiedy uczymy podstaw wiary. To szkoła podstawowa. Natomiast w szkole średniej również jest religiologia. Uczyłem w technikum, liceum i tam również poruszałem tematy innych religii. Bardzo dobrze dyskutuje mi się z uczniami - przyznał.
Jak przypomniał, nauczanie kościoła po Soborze Watykańskim II jest takie, żeby w każdej religii dostrzegać dobre, wspólne elementy. - Osobiście uważam, że czymś okropnym jest kłócenie się z wyznawcami innych religii - skwitował.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl. Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Mama gwiazdy TVN przeszła na islam. "Mąż nie widział mnie przed ślubem bez chustki"
- Tajemnice zza klasztornego muru. "Nie masz telefonu, nie masz dostępu do sieci"
- Słowo "Bóg" neutralne pod względem płci? Kościół nie wyklucza zmian
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News