Reporter Dzień Dobry TVN Bartek Dajnowski w swoim cyklu "To pan tego nie wie?" sprawdził, co uczniowie uważają na temat lekcji religii.
Jak wygląda to w praktyce? Jakie mogą być tego skutki?
Jak w praktyce wyglądają te zajęcia?
"Nie jest tak, że wraz z tym rokiem szkolnym nastąpiło tąpnięcie".
W ciągu roku napłynęło ponad 2 tysiące zgłoszeń zachowań dyskryminujących dzieci i młodzież nieuczęszczających na religię.
Etyka zawodowa to zespół norm o charakterze moralnym i społecznym, z których bezpośrednio wynikają obowiązki pracowników zatrudnionych na danych stanowiskach pracy.
Hedonizm ma różne znaczenia – od hedonizmu materialistycznego i skrajnego po umiarkowany. W inny sposób hedonizm rozumie psychologia, w inny etyka. W filozofii prekursorem hedonizmu jest uczeń Sokratesa, Arystyp z Cyreny. Później hedonizm umiarkowany wyznawał powszechnie znany Epikur.
Prędzej czy później w życiu każdego z nas pojawia się sytuacja, w której trzeba iść do lekarza, którego niekoniecznie lubimy. Dla jednych będzie to dentysta, dla innych ginekolog czy urolog. Sprawdziliśmy, co można usłyszeć w gabinecie oraz zapytaliśmy Rzecznika Praw Pacjenta o to, czego medykom mówić nie wolno i co zrobić, kiedy już padną niecenzuralne słowa.
Religia w szkołach to temat, który wywołuje sporo emocji, zarówno wśród uczniów, jak i ich rodziców. W tej chwili nie jest przedmiotem obowiązkowym. Czy w najbliższym czasie to się zmieni? Minister edukacji Przemysław Czarnek podjął decyzję w tej sprawie.
Obecnie uczeń może chodzić na religię, etykę lub zrezygnować z obu przedmiotów. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapowiada zmianę mającą na celu wykreślenie trzeciej ze wskazanych możliwości.
Od pewnego czasu dużo się mówi o zmianie nawyków konsumenckich. Klienci wykazują się coraz większą świadomością dotyczącą pochodzenia towarów, sposobu ich wytwarzania czy podejściem producentów do kwestii ochrony środowiska. Niestety młodzi konsumenci marek modowych nie kierują się tymi aspektami. Co w trakcie zakupów jest dla nich najważniejsze? Niestety, wyniki badania krakowskich studentek nie napawają optymizmem.
Według specjalistów sauna poprawia krążenie, odporność, pomaga także oczyścić skórę. Z powodu korzyści, jakie przynosi zdrowiu wiele osób chętnie z niej korzysta. O jakich zasadach powinniśmy pamiętać, kiedy już zdecydujemy się wejść do sauny? Czy kiedy już w niej siedzimy, powinniśmy być okryci ręcznikiem? O kulturze saunowania rozmawialiśmy z gościem Dzień Dobry TVN popularyzatorem wiedzy z zakresu savoir-vivre'u i etyki w biznesie Wojciechem S. Wocławem.
Jakiś czas temu opublikowano artykuł, w którym napisano, że po śmierci możemy być przez moment świadomi tego, co się z nami dzieje. Czy to może być prawda? Swoje zdanie na ten temat przedstawili w Dzień Dobry TVN neurobiolog dr Paweł Boguszewski z Instytutu Biologii Doświadczalnej PAN i bioetyk prof. Paweł Łuków. Naszych gości zapytaliśmy również, czy możemy określić jeden jedyny moment śmierci.
Włoski neurochirurg Sergio Canavero twierdzi, że znalazł metodę zespolenia przeciętego rdzenia kręgowego i niebawem - wraz z zespołem z Chin - podejmie się operacji przeszczepu głowy. Skąd wzięło się to marzenie? Kto będzie pacjentem? Jaki cel przyświeca lekarzowi? Czy jeśli pacjent umrze, lekarz przyzna się do porażki? Jak do tej operacji podchodzi środowisko medyczne? Z Sergio Canavero spotkał się dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki. Zdaniem prof. Canavero przeszczep głowy mógłby być metodą przedłużania życia. Jeśli operacja zakończyła się sukcesem, to czy - według Was - stać by było na nią wszystkich, czy tylko najbogatszych, którzy swoje głowy przeszczepialiby na ciała dawców?
W internecie można kupić wiele, np. komórki jajowe. Czy kobieta, która nabyła komórki jest biologiczną matką dziecka, które urodzi? Czy przekazanie komórki jajowej różni się z etycznego punktu widzenia od przekazania nerki? Czy każda kobieta może być dawcą? W jaki sposób przygotowuje się kobietę do dawstwa? Czy ze stymulacją jajników wiążą się jakieś niebezpieczeństwa? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: etyk - prof. Paweł Łuków i ginekolog Jakub Rzepka.
Zaledwie 19% Polek jest zadowolonych ze swojego wyglądu czyli ponad 80% kobiet chciałoby coś zmienić. O operacjach plastycznych, poprawianiu wyglądu i etyce lekarskiej rozmawialiśmy z dr. Marcinem Ambroziakiem i dr. Januszem Greese Łyko. Kiedy lekarz powinien odmówić prośbom pacjenta i czy chirurg plastyczny może odesłać pacjenta do psychiatry?
W Polsce na nowo rozgorzała dyskusja o tym, czy warto oddawać swoje organy i czy przeszczepy mają sens. Na ten temat w Dzień Dobry TVN wypowiedziała się prof. Paweł Łuków, etyk i prof. Roman Danielewicz, dyrektor Poltransplantu. Ile osób w Polsce czeka na przeszczep? Czy organy pobierane są od tych, którzy nie mają szans na przeżycie, czy może także od tych, których dałoby się jeszcze wybudzić ze śpiączki?
Fabryki przypominające obozy pracy. Budynki, które nie spełniają żadnych nom bezpieczeństwa i higieny pracy. Zarobki na granicy jałmużny. Czy etyka w modzie jest możliwa? Czy możemy ubierać się nie mając na sumieniu życia i zdrowia innych? Magdalena Płonka, autorka książki „Etyka w modzie", udowadnia, że tak.
Dziecko, które rodzi się trudne, nadpobudliwe i agresywne. Matka, która nie potrafi pokochać takiego dziecka. Ich związek prowadzi do nieuchronnej tragedii. Czy zawsze, kiedy matka rodzi dziecko, miłość pojawia się sama? W studiu Dzień Dobry TVN o komentarz poprosiliśmy: filozofa i etyka prof. Magdalenę Środę, dziennikarkę Martę Kuligowską, Dorotę Wróblewska, mamę 23-latki, oraz psychologa dziecięcego Dorotę Kalinowską.