Religia w szkołach obowiązkowa?
Po trudnym roku nauki zdalnej uczniowie cieszą się zasłużonymi wakacjami. We wrześniu wrócą do szkolnych ław w trybie stacjonarnym.
Zobacz: Czy uczniowie we wrześniu wrócą do szkół? Rada Medyczna wydała opinię
- Przygotowujemy się do pełnego powrotu do szkoły uczniów. Na razie nic nie wskazuje na to, by było jakieś zagrożenie. Jesteśmy pełni optymizmu – mówił Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek na antenie Polskiego Radia 24. Jak dodał, w nowym roku szkolnym uczniowie mogą liczyć na dodatkowe zajęcia.
Szef resortu edukacji mówił także o nauczaniu religii.
- System wartości musi być przekazywany uczniom w szkole, bo taka jest funkcja szkoły – stwierdził Czarnek.
Obowiązkowa religia albo etyka w polskich szkołach
Przepisy przywracające obowiązek wyboru między religią a etyką - według zapowiedzi ministra edukacji - pojawią się w najbliższych tygodniach.
- Jeśli ktoś nie chce chodzić na religię, będzie chodził na etykę - wyjaśnił Przemysław Czarek. - Religia nie jest, nie była i nie będzie nigdy obowiązkowa – podkreślił.
Przyznał przy tym, że dojście do pełnego wprowadzenia tego obowiązku w życie zajmie kilka lat . Obecnie nie ma bowiem wystarczającej liczby etyków, którzy mogliby uczyć. Według szacunków, brakuje około kilkunastu tysięcy nauczycieli tego przedmiotu.
Przygotowanie do nauczania etyki w ramach studiów podyplomowych resort zlecił, za ich zgodą, kilku ośrodkom akademickim w różnych częściach Polski. Wykształcenie w tym kierunku będzie można zdobyć m.in. na Uniwersytecie Szczecińskim, Wrocławskim, Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie czy Akademii Ignatianum w Krakowie.
Uczniowie rezygnują z lekcji religii
Religia jest jednym z przedmiotów nauczanych w szkole od ok. 30 lat. Obecnie uczniowie masowo rezygnują z uczestnictwa w tych lekcjach. Wśród powodów wymieniają sprzeczne wartości oraz udzielanie im rad dotyczących życia prywatnego.
W 15 krajach Unii Europejskiej nauka religii w szkołach państwowych nie jest obowiązkowa. Oprócz Polski są to: Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Hiszpania, Irlandia, Litwa, Łotwa, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Węgry i Włochy.
Zobacz wideo: Z jakich powodów uczniowie rezygnują z lekcji religii?
Zobacz także:
- Alimenty na dziecko. Rząd zapowiada zmianę przepisów
- Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka, nie tylko na wakacjach? "Im wcześniej zaczniemy uczyć dziecko zasad, tym lepiej"
- Jest drogo, a będzie jeszcze drożej. Z czego rezygnujemy w reakcji na wzrost cen?
Autor: Luiza Bebłot
Źródło: Polskie Radio 24