Dzień Nauczyciela to potoczna nazwa Dnia Edukacji Narodowej. 14 października placówki związane z edukacją celebrują swoje święto. Jest to okazja do nagradzania wyróżniających się nauczycieli i pracowników niepedagogicznych. Jakie złożyć życzenia na Dzień Nauczyciela? Sprawdź najciekawsze propozycje na stronie Dzień Dobry TVN.
Powołano już zespół czuwający nad podstawą programową zajęć.
O tym, że dogłębna reforma oświaty jest niezbędna, mówi się już od kilku lat. Żeby dowiedzieć się, jakie plany na zmiany w szkolnictwie ma nowa ministra edukacji Barbara Nowacka zapytaliśmy ją osobiście.
Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca uwagę na problem ubóstwa menstruacyjnego.
Były wicepremier miał 79 lat.
Lista jawnych pytań na egzamin ustny z języka polskiego została skrócona. Oto wszystkie zagadnienia.
W ostatnim czasie gwałtownie wzrosła liczba zachorować na grypę i RSV, zwłaszcza wśród dzieci. Minister edukacji Przemysław Czarnek powiedział, czy są w związku z tym planowane zmiany w zakresie przejścia na naukę zdalną. Poinformował również, jak może wyglądać przyszłość polskich nauczycieli.
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek nie krył oburzenia nowopowstałym sanitariatem dla uczniów LGBTQ+ i niebinarnych.
"Chcemy, żeby dzieci przynajmniej raz były na strzelnicy".
Minister edukacji wskazuje pięć województw.
Co dalej z nowelizacją?
Minister edukacji odpowiada.
Co jest przyczyną tej zmiany?
Niektóre "ćwiczą" nauczanie zdalne, inne organizują studniówki w październiku.
Jakub Lewandowski, przewodniczący Rady Dzieci i Młodzieży Rzeczypospolitej Polskiej przy Ministrze Edukacji i Nauki, niedawno w ostrych słowach ocenił zmiany, jakie zaszły w polskich szkołach. Przez to został wezwany na spotkanie z ministrem Czarnkiem, a Rada wystąpiła o odwołanie go z funkcji przewodniczącego. Lewandowski w Dzień Dobry TVN powiedział, w jakiej, jego zdaniem, kondycji jest obecnie system edukacji.
Wakacje zbliżają się do końca, uczniowie spędzają ostatnie wolne dni i korzystają z uroków lata, nie myśląc o nauce. Czy wraz z początkiem września wrócą do swoich ławek? Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek podpisał rozporządzenia, które określają sposób działania szkół w roku szkolnym 2021/2022 w sytuacji nadal trwającego na terenie Polski stanu epidemii. Jak będą wyglądać egzaminy ósmoklasisty i matury?
Religia w szkołach to temat, który wywołuje sporo emocji, zarówno wśród uczniów, jak i ich rodziców. W tej chwili nie jest przedmiotem obowiązkowym. Czy w najbliższym czasie to się zmieni? Minister edukacji Przemysław Czarnek podjął decyzję w tej sprawie.
Szkoły Specjalne w Łukowie na Lubelszczyźnie świętują 60-lecie. Na obchody zaproszono ministra edukacji Przemysława Czarnka. I choć miało być uroczyście, to państwowa wizyta stała się kością niezgody.
7 czerwca rozpocznie się szczepienie dzieci w wieku od 12 do 15 lat. To ponad 2,5 miliona uczniów. Gdzie będą odbywały się szczepienia? Kiedy preparat będzie podawany w szkołach? Szczegóły na ten temat podał szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk.
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek ogłosił zakończenie prac nad nowym kanonem lektur szkolnych. Dotychczasowa lista uległa zmianom i pojawiły się na niej nowe propozycje. Wśród nich między innymi teksty Jana Pawła II.
Od 2022 roku w szkołach średnich prawdopodobnie pojawi się nowy przedmiot. Zmiana dotyczy zapowiadanego zwiększenia liczby lekcji historii. Zdaniem wiceministra edukacji, jest to "spełnienie postulatu podnoszonego przez wielu młodych ludzi".
Program szczepień przeciwko COVID-19 w Polsce w ostatnich tygodniach mocno przyspieszył. Na przyjęcie preparatu mogą zapisać się już wszyscy pełnoletni Polacy. Kiedy przyjdzie kolej na uczniów? Wstępny termin podał minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Ta decyzja będzie miała ogromny wpływ na przebieg przyszłego roku szkolnego.
Od 26 kwietnia edukacja w klasach I-III szkół podstawowych prowadzona będzie hybrydowo. Co z pozostałymi uczniami? Minister edukacji zapowiada, że powrót do szkół jest możliwy w maju.
Zmarł prof. Mirosław Handke. Był ministrem edukacji w rządzie Jerzego Buzka i rektorem Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, a także współtwórcą słynnej reformy, która wprowadziła do polskiego szkolnictwa gimnazja. Odszedł w wieku 75 lat.
Według części specjalistów, szczyt trzeciej fali pandemii koronawirusa jest już za nami. Czy to oznacza, że uczniowie wreszcie zakończą naukę zdalną i wrócą do szkół? Głos w tej sprawie zabrał minister Czarnek.
Znaczny wzrost zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 zmusił rząd do przywrócenia niektórych obostrzeń. Dotkną one także uczniów. Zgodnie z nowym rozporządzeniem nauka online została przedłużona co najmniej o kolejne dwa tygodnie. W czterech województwach będzie obowiązywało tzw. nauczanie hybrydowe. Rozporządzenie ministra edukacji w tej sprawie zostanie ogłoszone w piątek 12 marca.
Czy maturzyści będą mogli wykazać się wiedzą z religii? Dziennikarka TVN 24 przewiduje, że obecny układ sił politycznych w polskim rządzie może sprzyjać takiej zmianie. Minister edukacji Przemysław Czarnek nie ukrywa, że wiara odgrywa ważną rolę w jego życiu.
Maura 2021 ze względu na pandemię koronawirusa będzie wyglądać inaczej niż zwykle. Zniesienie obowiązku przystąpienia do egzaminu ustnego i z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Ponadto możliwość zmiany deklaracji przystąpienia do egzaminu - takie m.in. zapisy zawiera rozporządzenie ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka. Zmiany dotyczą również ósmoklasistów.
Do 8 listopada w całej Polsce klasy IV-VIII i wszystkie w szkołach ponadpodstawowych będą się uczyły zdalnie. Zdaniem ministra edukacji, najbardziej poszkodowani z tego powodu są 8-klasiści, maturzyści i uczniowie szkół zawodowych, których czekają egzaminy. Dlatego resort planuje dostosować wymagania do sytuacji wywołanej epidemią koronawirusa.