Nowy przedmiot w szkołach
Podczas piątkowej (12.04) konferencji prasowej ministra edukacji Barbara Nowacka poinformowała o wprowadzeniu nowego przedmiotu szkolnego. Już od 1 września 2025 r. w planach lekcji uczniów ma pojawić się przedmiot, który zmieni dotychczasowe podejście do nauczania WDŻ-u - wychowania do życia w rodzinie.
- Nowy przedmiot będzie nazywał się edukacja zdrowotna - mówiła dziennikarka TVN24 Małgorzata Kukuła.
Zajęcia będą skierowane do uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych i I-II szkół ponadpodstawowych. Przedmiot obejmuje zagadnienia takie jak: zdrowie psychiczne i fizyczne, zdrowe odżywanie, edukacja seksualna czy problematyka uzależnień.
Czym jest "edukacja zdrowotna"?
Szefowa resortu wyjaśniła, dlaczego tak ważne jest edukowanie młodzieży w tych kwestiach.
- Jeżeli nie zacznie się tej edukacji już w szkole, to potem będziemy oglądali społeczeństwo coraz bardziej nieświadome, jak zapobiegać chorobom, jak przeciwdziałać skutkom, chociażby braku ruchu, jak reagować w sytuacjach kryzysowych - tłumaczyła.
Na konferencji poinformowano również, że zespół czuwający nad podstawą programową "edukacji zdrowotnej" ma wypracować założenia do końca czerwca. Przedmiot zastąpi znane od lat "wychowanie do życia w rodzinie", a nauczycielom oferowane będą studia podyplomowe i kursy.
- Będzie przedmiotem holistycznym, znacznie szczerszym. [...] Będzie zawierał w sobie komponenty zdrowia psychicznego. [...] Zdrowie fizyczne i odżywianie. [...] A także problemy uzależnień oraz oczywiście kwestie dotyczące edukacji seksualnej i wiedzy o człowieku - wyliczała ministra Nowacka. Jak dodała, przedmiot ma być poddany konsultacjom społecznym, które zaplanowane są na wrzesień lub październik tego roku.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Zabawy dla dzieci w żłobku – garść inspirujących pomysłów. W co się bawić?
- Potrójna mama mierzy się z hejtem na TikToku. "Miałaś 12 lat, kiedy się urodził"
- Uczniowie nie chcą chodzić na WDŻ. Skąd ta niska frekwencja?
Autor: Aleksandra Matczuk
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: GettyImages / Willie B. Thomas