Egzamin ósmoklasisty jest testem obowiązkowym dla każdego ucznia ostatniej klasy szkoły podstawowej. W 2024 roku rozpoczyna się już 14 maja. Jak długo potrwa? Jak długo będzie trzeba czekać na wyniki?
Egzamin ósmoklasisty 2024 - terminy
Egzamin ósmoklasisty trwa zwykle 3 dni. W tym czasie uczniowie podejdą do testów z trzech przedmiotów - języka polskiego, matematyki i języka obcego. Dla tych, którzy z powodu choroby bądź innych przyczyn losowych nie dadzą rady przystąpić do egzaminu w maju, przewidziano dodatkowe terminy. Cały harmonogram, zawierający zarówno główne terminy, jak i dodatkowe, opublikowała już jakiś czas temu Centralna Komisja Egzaminacyjna.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Szkoła
W 2024 roku egzamin ósmoklasisty odbędzie w następujących terminach:
- 14 maja (wtorek) – egzamin z języka polskiego,
- 15 maja (środa) – egzamin z matematyki,
- 16 maja (czwartek) – egzamin z języka obcego nowożytnego.
Jak widać w tym roku egzamin ósmoklasisty odbędzie się wcześniej niż zwykle. W ubiegłych latach uczniowie mieli więcej czasu na przygotowanie się, gdyż testy organizowane były dopiero pod koniec miesiąca, po zakończeniu egzaminów maturalnych. Przykładowo, w zeszłym roku odbyły się w terminie 23-25 maja.
Dodatkowe terminy, dla osób którym nie uda się podejść do egzaminu w połowie maja, wyznaczone zostały na 10, 11 i 12 czerwca.
Egzamin ósmoklasisty 2024 - ile trwa?
Na każdy z podanych wyżej dni przewidziany jest jeden egzamin. Każdy z nich, w zależności od przedmiotu, który będą zdawać uczniowie, różni się czasem trwania.
Testy w ramach egzaminu ósmoklasisty 2024 będą trwały:
- egzamin ósmoklasisty z języka polskiego – 120 minut,
- egzamin ósmoklasisty z matematyki – 100 minut,
- egzamin ósmoklasisty z języka angielskiego (lub innego języka nowożytnego) – 90 minut.
Egzamin ósmoklasisty 2024 - kiedy wyniki?
Wyniki egzaminu ósmoklasisty 2024 uczniowie poznają 3 lipca. Choć tego egzaminu nie da się nie zdać, jego wyniki mają duży wpływ na przyjęcie do wybranej szkoły średniej. Rezultat stanowi bowiem ponad połowę wszystkich punktów, które można zdobyć podczas rekrutacji. Druga połowa to punkty przyznawane za oceny na świadectwie szkolnym i inne osiągnięcia.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jak mądrze wybrać szkołę średnią? "Istotą jest oferta"
- Egzamin ósmoklasisty. Co jeśli uczeń się spóźni lub będzie chory? Wyjaśniamy
- Co trzeba zabrać ze sobą na egzamin ósmoklasisty? Lepiej o tym pamiętać
Autor: Regina Łukasiewicz
Źródło: strefaedukacji.pl
Źródło zdjęcia głównego: Westend61/GettyImages