Jak zapanować nad stresem przed egzaminem ósmoklasisty? "To kompetencja, którą się wykształca, trenując"

“Back to school” – czas na egzamin
Źródło: Dzień Dobry TVN
Egzamin ósmoklasisty to pierwszy test w życiu większości młodych ludzi. Taki sprawdzian wiedzy może być stresujący, o czym przekonali się uczestnicy programu "Back to School. Prawdziwy egzamin". Karolina Kuczyńska, Kamil Dudek i Maciej Liziniewicz opowiedzieli w Dzień Dobry TVN o swoim szkolnym doświadczeniu, a towarzyszył im nauczyciel matematyki - Krzysztof Chojecki.

Dorośli przystąpili do egzaminu ósmoklasisty

Uczestnicy programu "Back to School. Prawdziwy egzamin" w stacji TTV powrócili do szkolnych ławek, by na własnej skórze przekonać się, czy powrót do edukacji będzie wymagającym wyzwaniem. Bohaterowie to dojrzali ludzie, którzy pochodzą z różnych części Polski i wykonują rozmaite zawody, ale łączy ich posiadanie dzieci w wieku szkolnym. W Dzień Dobry TVN zdradzili, jak czuli się, gdy musieli podejść do egzaminu ósmoklasisty.

- To było coś strasznego. Przeżywałam przed wejściem na salę taki stres, że jak oglądaliśmy tutaj wspólnie ten materiał, to przysięgam, że mi wróciło. Współczuję maturzystom teraz, i w następnym tygodniu ośmioklasistom, którzy będą przystępować do tego egzaminu. To jest okropny stres - przyznała Karolina Kuczyńska.

Jak wspierać dziecko przed egzaminem lub maturą?

Jak relacjonowali uczestnicy programu, mimo iż są dorośli, egzamin ósmoklasisty przypomniał im trudne emocje sprzed lat. Według Macieja Liziniewicza na długo przed ważnym dniem w życiu pociechy warto porozmawiać o tym, co ją spotka. W ten sposób można ograniczyć stres i pokazać dziecku, że je wspieramy.

- Dzisiaj myślę sobie, że bym przeżywał to ze swoim dzieckiem, ze swoją córką, tak przynajmniej parę tygodni przed byśmy razem przepracowali [przyp. red. ten stres]. [...] Najgorzej jest mieć poczucie, że się jest samemu w czymś - stwierdził uczestnik show.

Zdaniem nauczyciela matematyki jedną z gorszych rzeczy, jaka może dziecku przytrafić się przed egzaminem, jest nieopanowany stres. Dlatego warto się na niego przygotować przed wielkim dniem i skorzystać z powszechnie znanych metod relaksacyjnych.

- Panowanie nad stresem to jest moim zdaniem kompetencja, którą się wykształca, trenując. Są ćwiczenia oddechowe, jest medytacja, są różne sposoby na to, żeby sobie radzić. A ja z doświadczenia wiem, że warto iść na egzamin wypoczętym, w dobrym nastroju, zamiast zarywać nockę - radził Krzysztof Chojecki. 

"Back to School. Prawdziwy egzamin" - gdzie i kiedy oglądać

Odcinki "Back to School. Prawdziwy egzamin" w każdą niedzielę o godz. 16:00 w TTV.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

Autor: Zofia Wierzcholska

Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Olkuśnik/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Julia Wieniawa podbija Cannes
Materiał promocyjny

Julia Wieniawa podbija Cannes