Jak mądrze wybrać szkołę średnią? "Istotą jest oferta"

Jak wybrać liceum?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Czym się kierować przy wyborze szkoły średniej?
Czym się kierować przy wyborze szkoły średniej?
“Back to school” - rodzice na miejscu dzieci
“Back to school” - rodzice na miejscu dzieci
"Konfrontacje Agaty" - Mieć czy nie mieć dzieci?
"Konfrontacje Agaty" - Mieć czy nie mieć dzieci?
“Prace domowe spisuję od innych” (napisy)
“Prace domowe spisuję od innych” (napisy)
Na co dzieci wydają pieniądze?
Na co dzieci wydają pieniądze?
Sposób na wnętrze: metamorfoza pokoju dziecięcego
Sposób na wnętrze: metamorfoza pokoju dziecięcego
Mama, niania czy żłobek - co najlepsze dla dziecka?
Mama, niania czy żłobek - co najlepsze dla dziecka?
Co robią rodzice, gdy dzieci idą spać? - napisy
Co robią rodzice, gdy dzieci idą spać? - napisy
Odgracamy pokój dziecięcy - napisy
Odgracamy pokój dziecięcy - napisy
Trwają jeszcze egzaminy maturalne, ale równolegle zaczyna się rekrutacja do publicznych szkół ponadpodstawowych. Podania można składać od 15 do 29 maja 2024. Jak wybrać szkołę średnią? Czym się kierować? Kilku porad udzieliła w Dzień Dobry TVN Edyta Pilch, ekspertka ds. edukacji.

Jak wybrać szkołę średnią?

Wybór kolejnego kroku w edukacji zawsze jest wielkim wydarzeniem w życiu ucznia. Teraz głównym tematem wśród młodzieży i rodziców jest wybór szkoły średniej. Czym kierować się, planując swoją przyszłość?

- Zachęcam do tego, żeby rozmawiać, bo jeśli dziecko ma 13 czy 14 lat, nie jest gotowe i nie ma wystarczającej ilości danych. Rodzice mają doświadczenie i są pomocni. Pierwszą rzeczą, kiedy zaczniemy wybierać szkołę, to jest zdefiniowanie, jakie jest nasze dziecko i jakie ma potrzeby - podkreśliła Edyta Pilch, ekspertka ds. edukacji.

- Istotą jest oferta, bo rankingi nie potrzebują najlepszych nauczycieli. Zastanówmy się, czego szukamy. Rodzice powinni rozmawiać o priorytetach z dziećmi, czy np. jest sport w tej szkole, czy jakie są zajęcia dodatkowe. Są szkoły, w których się nic nie dzieje - dodała nasza gościni.

Szkoła średnia a rekrutacja

Ekspertka przekonywała, aby nie skupiać się tylko na jednej placówce edukacyjnej. Warto rozważyć różne opcje, aby ostatecznie mieć z czego wybierać.

- Pamiętajmy, że nie wybieramy jednej szkoły, tylko robimy ranking. W wielu miastach jest to wybór nieograniczony. Są sytuacje, w których nie wiemy, jak będzie. Czasami są szkoły, które cenią oceny, a są takie, które cenią talenty. Nie jest szczęściem dostać się do szkoły pierwszego wyboru, czasem szkoła piątego wyboru okazuje się wymarzona. W wielu szkołach nie brakuje presji, mimo, że przychodzą tam świetni uczniowie - mówiła Edyta Pilch.

- Nie można podejmować decyzji za dziecko. Powinno czuć, że ma wsparcie rodziców, a nie, że zostało pozostawione samo sobie. To dla dziecka bardzo stresująca sytuacja - podsumowała Maria Rodziewicz, mama ósmoklasisty Wiktora.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

Autor: Oskar Netkowski

Źródło zdjęcia głównego: Michał Woźniak/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak i gdzie zmierzyć skład ciała?
Materiał promocyjny

Jak i gdzie zmierzyć skład ciała?