ósmoklasiści

  ósmoklasiści

  Egzaminy ósmoklasistów zaczynają się niedługo, bo już 25 maja. To pierwsze poważne sprawdzanie poziomu zdobytej wiedzy w ich życiu. Temu wyzwaniu towarzyszy kolejne, równie stresujące, czyli wybór szkoły średniej. W jaki sposób rodzice mogą w tym pomóc dziecku?

  Matury ruszyły, ale stres związany z egzaminami jeszcze nie opadł. Co więcej, 25 maja przed arkuszami zasiądą także ósmoklasiści. To zatem ostatnie dni, aby się podciągnąć, poprawić oceny, a także dobrze przygotować do testu i zdecydować o wyborze szkoły. Jak zrobić to rozsądnie? O tym opowiedzieli nam Edyta Plich, ekspertka edukacyjna i mama maturzysty oraz Krzysztof Chojecki, nauczyciel matematyki.

  Od 15 maja w szkołach ma rozpocząć się nauka hybrydowa, zaś od 29 maja wszyscy uczniowie mają wrócić na stacjonarne zajęcia. Zanim jednak plan odmrażania kraju z lockdownu został ogłoszony, uczniowie już zdążyli zorganizować petycję przeciwko powrotowi do edukacji w placówkach. Sprzeciw zgłaszają głównie ósmoklasiści - którzy pod koniec maja przystąpią do ważnego egzaminu.

  Kiedy ósmoklasiści i maturzyści wrócą do szkół? Takie pytanie zadaje sobie wielu rodziców. Minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział, że może to nastąpić w marcu, jednak na pewno nie będzie to początek wspomnianego miesiąca. - To zależy, od szczytu trzeciej fali pandemii - zaznaczył szef resortu.

  Wyniki egzaminu ósmoklasisty 2020 zostaną opublikowane w piątek, 31 lipca 2020 r. Jak informuje Ministerstwo Edukacji Narodowej, będzie można je sprawdzić w ogólnopolskim systemie informatycznym ZIU. Zobacz, jak się do niego zalogować.

  Czy egzaminy gimnazjalne będą trudniejsze od tych, które będą zdawać uczniowie kończący ósme klasy? Jak wpłynie to na szanse gimnazjalistów, którzy będą rywalizować o miejsca w szkołach średnich w tzw. "podwójnym roczniku"? Czy to będą te same klasy, do których będą starali się dostać ósmoklasiści? Czy szkoły są gotowe na przyjęcie dwukrotnie większej liczby uczniów?