Egzamin ósmoklasisty 2024
O godzinie 9.00 uczniowie ostatniej klasy szkoły podstawowej rozpoczęli zdawanie tzw. egzaminu ósmoklasisty. Waldek Maniewski, tata ósmoklasisty wyznał, że jedyną rzeczą, która ich stresowała, to brak czarnego długopisu.
- Niczym się nie stresujemy, bo nasz syn się nie stresuje, więc my siłą rzeczy też się nie stresujemy. On wie, co ma w głowie, [...], więc czarny długopis to był jedyny nasz stres. Wczoraj wieczorem o 20.00 okazało się, że nie mamy czarnych długopisów w domu, więc wsiadł na rower, pędził od sklepu do sklepu, jeździł, szukał czarnych długopisów i nie znalazł. Czarny długopis znalazł się w szufladzie na dole - opowiadał dziennikarz.
Monika Mrozowska, mama ósmoklasistki, wcześniej nie stresowała się egzaminem. Zdenerwowanie zaczęło się pojawiać dopiero teraz, tuż przed jego rozpoczęciem.
- Wczoraj zrobiłyśmy sobie z Jagodą bardzo taki przyjemny wieczór. Ona uwielbia wegetariańskie sushi, więc na kolację zamówiłam sushi, zrobiłyśmy sobie taki spokojny wieczór, zapytałam czy wszystko jest ok, czy czegoś ode mnie potrzebuje, poprosiła, żebym wyprasowała jej białą koszulę, wyprasowałam koszulę. Mam takie poczucie, że ona jest przygotowana, wie, co robi i jeżeli tę resztkę stresu ja mogą przejąć, to biorę to na klatę - tłumaczyła aktorka.
Jak rodzice powinni podejść do egzaminów?
- Najlepsza opcja jest taka, kiedy rodzice mogą pozostać tymi dorosłymi, takimi regulującymi poziom napięcia u dzieci, tzn. jeśli czują się sami przygotowani, w tym sensie, że pomagali dziecku na tym etapie przygotowywania się do egzaminu, to pozostają spokojni. Ten spokój instynktownie udziela się dziecku. Pamiętajmy, że takie egzaminy to jest kolejny krok milowy w życiu dziecka i te kroki milowe zapamiętujemy na całe życie i tak naprawdę ważne, żebyśmy w tym momencie pozostali "tu i teraz" z dzieckiem, niekoniecznie fizycznie, chociaż mentalnie - stwierdziła Marta Bąkowska, psycholog kliniczny dzieci i młodzieży.
Specjalistka dodała, że najtrudniejszą sytuacją dla dziecka jest taka, gdy to ono musi uspokajać rodzica.
- Jeżeli rodzic wchodzi w rolę dziecka, a dziecko mu mówi: "spokojnie mamo, tato, damy radę", to jest obciążające i presja: "słuchaj, ja tyle zainwestowałem, tyle jeździliśmy, masz to zdać koniec, kropka", to są dwie takie skrajne opcje, które odradzałabym w tym dniu - podkreśliła gościni Dzień Dobry TVN.
Egzamin 8-klasisty. Czego spodziewają się uczniowie?
Z uczniami, którzy zdają egzamin na zakończenie szkoły podstawowej, spotkał się Marcin Sawicki. Młodzież zapytana o to, jakich lektur się spodziewa odpowiedziała, że "Kamieni na szaniec", "Dziadów" oraz "Opowieści wigilijnej".
Warto dodać, że przed uczniami trzy dni egzaminów. Jeden z ósmoklasistów wyznał, że najbardziej obawia się sprawdzianu z języka polskiego. - Polski ma najniższą zdawalność ze wszystkich trzech egzaminów i jest on według mnie najtrudniejszy - stwierdził uczeń.
Czy stresują się egzaminami? Dowiecie się tego z powyższego wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jak zapanować nad stresem przed egzaminem ósmoklasisty? "To kompetencja, którą się wykształca, trenując"
- Nastolatki uczą, jak udzielić pierwszej mocy. "Od zawsze miałam coś takiego, że chcę pomagać"
- Nowa lista lektur od września 2024 roku. Duże zmiany
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN