Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Szkoła
Egzamin ósmoklasisty 2025 - język polski - zasady
Egzamin ósmoklasisty 2025 z języka polskiego rozpoczął się we wtorek 13 maja o godzinie 9:00. Uczniowie mieli na napisanie testu 150 minut. Egzamin składał się z wypracowania oraz zadań, które sprawdzą wiedzę i umiejętności w czterech kategoriach: kształcenie literackie i kulturowe, kształcenie językowe, tworzenie wypowiedzi oraz samokształcenie.
Za rozwiązanie wszystkich zadań otrzymać będzie można 45 punktów. Uczniowie, którzy z przyczyn losowych lub z powodu choroby nie pojawią się na egzaminie, będą mogli do niego przystąpić w terminie dodatkowym.
Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego w terminie dodatkowym odbędzie się 10 czerwca 2024 roku.
Egzamin ósmoklasisty 2025 - język polski - arkusze i odpowiedzi
Zgodnie z zapowiedziami CKE, arkusz z języka polskiego składał się z dwóch części. W ramach pierwszej z nich uczniowie ósmych klas szkół podstawowych musieli rozwiązać kilkanaście zadań opartych na dwóch tekstach "Chłopcy z Placu Broni" Ferenca Molnara, "Czyim jesteś przyjacielem" Anny Vivarelli.
Drugą część stanowiło natomiast wypracowanie, które trzeba było napisać na jeden z dwóch tematów:
- Napisz przemówienie, w którym przekonasz rówieśników, że przyjaźń między dwiema osobami to rodzaj harmonii, która potrafi połączyć zupełnie różne charaktery. W argumentacji odwołaj się do wybranej lektury obowiązkowej oraz do innego utworu literackiego.
- Wyobraź sobie, że spotkałeś bohatera jednej z lektur obowiązkowych. Podczas Waszej wspólnej przygody dokonał on czynu godnego podziwu. Napisz o tym opowiadanie. Wypracowanie powinno dowodzić, że dobrze znasz wybranego bohatera.
Niezwykłe zadanie do rozprawki na egzaminie ósmoklasisty 2025
Elementem fabuły rozprawki na egzaminie miała być ilustracja zawarta w arkuszach. Pierwsza przedstawiała wędrowca na rozdrożach i siedzącego obok smutnego człowieka, a druga wędrowca w koszyku balonu.
Arkusz z egzaminu ósmoklasisty 2025
Pełne arkusze znajdziecie tutaj:
Zobacz także:
- Egzamin ósmoklasisty. Co jeśli uczeń się spóźni lub będzie chory? Wyjaśniamy
- Co trzeba zabrać ze sobą na egzamin ósmoklasisty? Lepiej o tym pamiętać
- Egzamin ósmoklasisty zbliża się wielkimi krokami. Jak zdobyć dodatkowe punkty w rekrutacji do szkół ponadpodstawowych?
Autor: Teofila Siewko/Regina Łukasiewicz
Źródło: otouczelnie.pl/CKE/arkusze.pl
Źródło zdjęcia głównego: Klaus Vedfelt/Getty Images