Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Próbny egzamin ósmoklasisty 2024 - terminy
W poniedziałek, 2 grudnia 2024 roku, rozpoczął się próbny egzamin ósmoklasisty. O godzinie 9 uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych podeszli do testu z języka polskiego. Próbne egzaminy potrwają przez trzy dni.
Oto harmonogram próbnych egzaminów ósmoklasisty CKE:
- 2 grudnia 2024 (poniedziałek), godz. 9 - język polski,
- 3 grudnia 2024 (wtorek), godz. 9 - matematyka,
- 4 grudnia 2024 (środa), godz. 9 - języki obce nowożytne.
Materiały egzaminacyjne, czyli arkusze oraz pliki dźwiękowe w formacie mp3 do zadań na rozumienie ze słuchu, będą publikowane na stronach internetowych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej oraz OKE w dzień danego egzaminu, o godzinie 9. Zatem uczniowie, którzy nie będą mogli, np. z powodu choroby, pisać testu w szkole, o tej samej porze będą mieli możliwość zapoznania się z pytaniami i rozwiązania testu w domu.
Próbny egzamin ósmoklasisty z języka polskiego - arkusze, tematy
Jako że próbny egzamin z języka polskiego już się odbył, znamy tematy wypracowań. Były to:
- Temat 1: Napisz przemówienie skierowane do koleżanek i kolegów, mające ich przekonać, że warto postępować zgodnie z wartościami, które zawarte są w wielu książkach. W argumentacji odwołaj się do wybranej lektury obowiązkowej oraz do innego utworu literackiego.
- Temat 2: Napisz opowiadanie o spotkaniu z wybranym bohaterem lektury obowiązkowej. Wasza wspólna przygoda zachęciła Cię do szukania i odkrywania ciągle czegoś nowego. Wypracowanie powinno dowodzić, że dobrze znasz wybraną lekturę obowiązkową.
W arkuszu egzaminacyjnym z języka polskiego znalazł się także fragment powieści "Hobbit, czyli tam i z powrotem" J.R.R. Tolkiena. Na jego podstawie uczniowie mieli wykonać zadania od 1 do 8. Na kolejnych stronach czekał na nich też tekst pt. "Ciekawość", autorstwa Wojciecha Chudego (zadania 11-13) oraz jedna z bajek Ignacego Krasickiego - "Jowisz i owce" (zadanie 14). Jako krótka wypowiedź pisemna na próbnym egzaminie pojawiło się zaproszenie.
Pełny arkusz egzaminacyjny znajdziecie tutaj:
Egzamin ósmoklasisty 2025 - nowa podstawa programowa
Egzamin ósmoklasisty 2025, który uczniowie będą zdawać w maju, ma wyglądać nieco inaczej niż w zeszłych latach. Przede wszystkim w związku z "odchudzeniem" o ok. 20 proc. podstawy programowej. Na przyszłorocznym egzaminie ósmoklasisty ponownie będzie obowiązywała "nowa podstawa programowa", a nie, jak w poprzednich latach, skrócone wymagania egzaminacyjne wprowadzone w związku z pandemią COVID-19.
Nowością na egzaminie ósmoklasisty 2025 jest też to, że mogą się na nim pojawić zadania sprawdzające umiejętność tworzenia krótkiego tekstu, w tym na przykład ogłoszeń i zaproszeń.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Egzamin ósmoklasisty nie jest obowiązkowy dla każdego. Kto nie musi do niego podchodzić?
- Poradnik CKE dla uczniów zdających egzamin ósmoklasisty. Co w nim jest?
- Egzamin ósmoklasisty. Co jeśli uczeń się spóźni lub będzie chory? Wyjaśniamy
Autor: Regina Łukasiewicz
Źródło: CKE
Źródło zdjęcia głównego: Compassionate Eye Foundation/Robert Daly/OJO Images/GettyImages