Matura oceniana w pełni cyfrowo? Egzaminatorzy już są szkoleni
Centralna Komisja Egzaminacyjna (CKE) pracuje nad nowoczesnymi rozwiązaniami, które mogą zmienić sposób przeprowadzania egzaminów maturalnych.
- Najpilniejsze jest wzmocnienie cyfryzacji egzaminów zewnętrznych. W krótszej perspektywie chciałbym całkowitego cyfrowego oceniania egzaminów - co nie nastąpi dla wszystkich egzaminów na pewno w maju 2025 r. Do tych egzaminów już się przygotowujemy, zostało jeszcze trochę pracy - zapowiedział Robert Zakrzewski w rozmowie z PAP.
Jak zaznaczył, nowy system do sprawdzania prac jest już na etapie prób, a część egzaminatorów została przeszkolona.
- System musi być niezawodny, żeby egzaminator sprawdzający pracę miał zapewniony maksymalny komfort pracy. Ta praca jest intensywna, wykonywana w krótkim czasie, a więc też bardzo wyczerpująca. Z tego powodu muszę dołożyć wszelkich starań, żeby nowe narzędzie w postaci sprawdzania tych prac było perfekcyjne. Zdaję sobie sprawę z tego, że czas, który mija od momentu oddania arkusza egzaminacyjnego do otrzymania wyniku, jest dość długi, ale pracy jest w tym obszarze sporo - wyjaśnił dyrektor CKE.
Matura na komputerze?
Wiele wskazuje na to, że w niedalekiej przyszłości absolwenci szkół średnich rozwiązywaliby arkusze na komputerze.
- Marzy mi się, żeby egzaminy zdawać cyfrowo - by uczeń usiadł przed komputerem, a nie papierowym arkuszem, by zdał egzamin i błyskawicznie otrzymał wynik. Wówczas moglibyśmy oszczędzić czas na dystrybucję prac egzaminacyjnych do ośrodków sprawdzania - przyznał agencji Robert Zakrzewski.
Na egzaminie - tak jak do tej pory - mają być pytania zamknięte i otwarte. Te drugie sprawdzałby przeszkolony egzaminator. - Człowiek jest tu najważniejszy - i ten, który zdaje, i ten, który sprawdza - zaznaczył dyrektor.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Szkoła w Goerlitz. Tu niemieckie dzieci uczą się polskiego. "Kocham ten język"
- Zdał 8 matur na 100 proc. Jak mu się to udało? "Do geniuszu mi daleko"
- Kardynalny błąd na maturze. Co to jest i jak go nie popełnić? Jakie ma konsekwencje?
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło: pap.pl/bankier.pl
Źródło zdjęcia głównego: Chinnapong/Getty Images