Kardynalny błąd na maturze. Co to jest i jak go nie popełnić? Jakie ma konsekwencje?

Kobieta pocieszająca koleżankę
Kardynalny błąd na maturze. Sprawdź, czy go nie popełniłaś
Źródło: AntonioGuillem/Getty Images
Już za moment matury 2024. W ich trakcie uczeń może popełnić tak zwany błąd kardynalny, który może mieć poważne konsekwencje. Tej pomyłki z pewnością obawia się wielu maturzystów, gdyż oznacza niezdaną maturę. Kiedy uczeń może popełnić taki błąd? Za co może zostać przyznane 0 punktów na maturze? Wyjaśniamy. 

Co oznacza kardynalny błąd na maturze?

Błąd kardynalny może zostać popełniony na maturze z języka polskiego. Różni się on od błędu rzeczowego. Błąd kardynalny popełnia uczeń, który wykazuje się zupełną nieznajomością obowiązkowych lektur, nazwisk bądź kontekstu. Czym się różni od błędu rzeczowego?

Błąd rzeczowy dotyczy treści np. danej lektury. Można pomylić imię bohatera, nazwisko autora, a nawet nazwę epoki z lektury obowiązkowej. To jednak nie skutkuje tak poważnymi konsekwencjami, jak błąd kardynalny. Według CKE błędem kardynalnym jest "błąd rzeczowy świadczący o nieznajomości tekstu kultury, do którego odwołuje się zdający, oraz kontekstu interpretacyjnego przywołanego przez zdającego".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Matura

Źródło: Dzień Dobry TVN
Najpierw natura, potem matura!
Najpierw natura, potem matura!
Małgorzata Ohme o maturalnym stresie
Małgorzata Ohme o maturalnym stresie
Jak poradzić sobie ze stresem przed maturą?
Jak poradzić sobie ze stresem przed maturą?
Maturalny stres
Maturalny stres
 Od 11 lat udowadniają, że nie ściągali na maturze
Od 11 lat udowadniają, że nie ściągali na maturze
Matura – stres nie tylko dla maturzystów
Matura – stres nie tylko dla maturzystów
Już za dzień matura - jak poradzić sobie ze stresem
Już za dzień matura - jak poradzić sobie ze stresem

Jak podaje Izabela, nauczyciel dyplomowany, egzaminator z kanału "Wiedza z wami" nie tak łatwo jest popełnić błąd kardynalny. Jeśli zdający przekręcił imię postaci, np. nazwał Izabelę Kazimierą bądź pomylił epokę, w której tworzył dany autor, to nie jest to jeszcze błędem kardynalnym. Jest to jednak poważny błąd rzeczowy, który spowoduje odjęcie punktów. Jak wyjaśnia egzaminatorka, błąd rzeczowy nie wpływa na tok rozumowania. Kluczowa jest jednak poprawna i logiczna argumentacja. Jeśli uczeń "tworzy" treść lektury i w oparciu o stworzoną historię argumentuje swoją tezę z rozprawki, to w takiej sytuacji zostanie przyznany błąd kardynalny.

Czym skutkuje kardynalny błąd na maturze?

Egzaminatorzy stosunkowo rzadko decydują się na oznaczenie błędu kardynalnego w rozprawce. Jeżeli już się to stanie, uczniowi przyznaje się 0 punktów za całe wypracowanie, co skutkuje niezdaną maturą z języka polskiego. Jak podają egzaminatorzy, aby popełnić błąd kardynalny, trzeba się wykazać wybitną wręcz nieznajomością obowiązkowych (tzw. ogwiazdkowanych) lektur. Drobne pomyłki nie będą traktowane w tak surowy sposób. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Teofila Siewko

Źródło: Strefa Edukacji/Wiedza z wami

Źródło zdjęcia głównego: AntonioGuillem/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Julia Wieniawa podbija Cannes
Materiał promocyjny

Julia Wieniawa podbija Cannes