matura

  matura

  Trwają egzaminy maturalne. 7 maja zaczęły się te, które nie są obowiązkowe i uczniowie sami decydują, czy chcą do nich podchodzić. Czwartego dnia matur ochotnicy zmierzyli się z językiem angielskim na poziomie rozszerzonym oraz z filozofią.

  Radek Pestka cieszy się ogromną rozpoznawalnością, uznaniem w świecie mody i tytułem "Top Modela". Do spełnienia ambicji brakowało mu jednak matury, do której postanowił podejść w tym roku. W rozmowie z Oskarem Netkowskim dla serwisu dziendobry.tvn.pl model zwierzył się, dlaczego dopiero teraz przystąpił do egzaminu dojrzałości. - Pomyślałem, że fajnie być przykładem dla innych, bo wiek to nie jest żadna granica.

  Dziś trzeci dzień egzaminów maturalnych. Matura z języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym jest trzecim, ostatnim już obowiązkowym egzaminem dla większości maturzystów. Egzamin zaczyna się o godzinie 9.00 i potrwa 120 minut.

  Matury ruszyły, ale stres związany z egzaminami jeszcze nie opadł. Co więcej, 25 maja przed arkuszami zasiądą także ósmoklasiści. To zatem ostatnie dni, aby się podciągnąć, poprawić oceny, a także dobrze przygotować do testu i zdecydować o wyborze szkoły. Jak zrobić to rozsądnie? O tym opowiedzieli nam Edyta Plich, ekspertka edukacyjna i mama maturzysty oraz Krzysztof Chojecki, nauczyciel matematyki.

  Każdy z nas zna piosenkę Czerwonych Gitar Matura. Mówi ona o nieubłagalnie mijającym czasie do tego ważnego egzaminu. Często jest tak, że zanim się spostrzeżemy nadchodzi maj – czas zdawania matur – a na naukę brakuje czasu. Dlatego wiele osób tak dużą wagę przykłada do tego, aby zapewnić sobie szczęście na maturze. Jedni zabierają ze sobą ulubione maskotki, inni, wierząc w przesądy maturalne, uczą się dopiero po studniówce lub wybierają się na Giewont.

  Matura 2021 rozpoczęta. Przystąpiło do niej ponad 270 tysięcy absolwentów liceów i techników. Zmagania zaczęli od obowiązkowego pisemnego egzaminu z języka polskiego.Sprawdź, jakie były tematy.

  W ubiegłym roku pandemia koronawirusa wymusiła przełożenie egzaminów maturalnych o ponad miesiąc. W 2021 roku matura odbywa się w planowanym terminie. Kiedy odbędą się poszczególne egzaminy?