matura

  Zostało już tylko kilka dni na złożenie wstępnej deklaracji maturalnej na egzaminy w 2023 roku. Osoby, które tego nie zrobią, nie będą mogły przystąpić do testów w najbliższym terminie. Do kiedy i jak należy wypełnić deklarację maturalną?

  "Będę musiała bardziej skupić się na nauce"

  Kiedy uczniowie będą mogli sprawdzić swój poziom wiedzy?

  Jak będzie wyglądać nowa matura?

  Do nadchodzącej matury 2023 uczniowie będą musieli znać 49 lektur obowiązkowych oraz 6 pozycji z listy lektur uzupełniających. Które tytuły znalazły się na liście utworów obowiązkowych dla zakresu podstawowego i rozszerzonego? Sprawdzamy

  Niższe wymagania nie wszystkim pomogły.

  W 2022 roku do matury w Polsce przystąpiło blisko 300 tysięcy absolwentów szkół średnich. Egzaminy trwały od 4 do 20 maja. Kiedy, gdzie i jak sprawdzić wyniki matur 2022?

  Dodatkowe matury zaczęły się pierwszego czerwca i potrwają do 15. Kto może przystąpić do dodatkowego terminu egzaminów maturalnych? Sprawdź, jakie trzeba spełnić warunki i jak wygląda harmonogram egzaminów.

  Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie oświaty. Wprowadza ona istotne zmiany w egzaminach maturalnych i ósmoklasistów. Dotyczy również standardów pracy psychologów w szkołach. Co i kiedy się zmieni?

  16 maja maturzyści podchodzą do egzaminu z chemii. Dlatego w Dzień Dobry TVN powróciliśmy do zdarzenia, które miało miejsce 11 lat temu. Wówczas kilkudziesięciu osobom zdającym w Ostrowcu Świętokrzyskim unieważniono maturę z rozszerzonej chemii. Sprawa trafiła do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Co się wydarzyło? Jak potoczyły się losy młodych ludzi? Na te pytania odpowiedział Paweł Osik, adwokat i pełnomocnik maturzystów.

  Publikujemy oficjalne arkusze CKE i proponowane rozwiązania.

  - To nie moja wina - tłumaczy 20-latka. Jak do tego doszło?

  Jak poradzić sobie z tymi emocjami i wspierać swoje dziecko?

  Tegoroczni maturzyści przystąpili do egzaminu dojrzałości. Anna Kalczyńska pokazała swoje pamiątkowe zdjęcie z 1995 roku. Co znalazło się na jej maturalnym stoliku? Jedna rzecz przyniosła jej szczęście.

  Małgorzata Ohme ma dla nich jedną radę.

  Matura z języka angielskiego na poziomie podstawowym w 2022 roku odbyła się 6 maja. Uczniowie podeszli do egzaminu o godzinie 9:00. Poniżej arkusz maturalny CKE i transkrypcja nagrań z egzaminu maturalnego 2022.

  Już wkrótce odbędzie się matura z języka obcego nowożytnego - angielskiego. Egzamin z poziomu podstawowego odbędzie się 6 maja 2022 roku, a rozszerzonego 9 maja o godzinie 9:00. Co warto powtórzyć przed egzaminami? Sprawdzamy, co trzeba wiedzieć i jak napisać list formalny oraz prywatny w języku angielskim.

  Kto prawie się spóźnił, a komu wyjątkowo dopisało szczęście?

  Matura z matematyki w 2022 roku odbyła się 5 maja. Matura na poziomie rozszerzonym 11 maja, we środę. W serwisie dziendobry.tvn.pl podajemy prognozowane poprawne odpowiedzi na pytania z matury z matematyki. Sprawdź, jak wyglądały arkusze z matury z matematyki w 2022 i jakie są poprawne odpowiedzi do zadań zamkniętych.

  Błąd kardynalny jest pomyłką, której obawiać się może wielu uczniów. Jego popełnienie oznacza niezdaną maturę. Kiedy uczeń może popełnić taki błąd? Za co może zostać przyznane 0 punktów na maturze? Wyjaśniamy. 

  - Już nie mogę ochronić Cię przed światem - wyznała dziennikarka.

  Matura z polskiego podstawowego odbyła 4 maja. Rozszerzenie uczniowie pisali 10 maja. Oficjalne arkusze zostały już udostępnione. Znamy także tematy wypracowań z matury z polskiego 2022. Wkrótce pojawią się pierwsze nieoficjalne odpowiedzi oraz informacje, jak należało rozwiązać zadania otwarte. W serwisie Dzień Dobry TVN sprawdzimy również tematy tegorocznych rozprawek. 

  Co radzi tegorocznym maturzystom?

  Jak sobie poradziła na egzaminie?

  To ostatni moment na szybkie powtórki przed egzaminem. Co warto zrobić na dzień przed maturą z polskiego? W serwisie Dzień Dobry TVN przedstawiamy najpopularniejsze motywy z matur oraz przypominamy, o czym pamiętać, pisząc rozprawkę.

  Co takiego zrobiła prezenterka podczas egzaminu?

  Już 5 maja absolwenci szkół średnich przystąpią do matury z matematyki. Tegoroczny egzamin odbywa się w odmienionej formule. Sprawdź, co się zmieniło.

  Co maturzyści mogą zabrać ze sobą na egzamin maturalny oraz co będzie do dyspozycji w sali egzaminacyjnej? CKE dokładnie to określa, a szczegółowe informacje umieściła w informatorze maturalnym. Sprawdź, z czego można korzystać podczas matury 2022.

  Córka Moniki Mrozowskiej już za kilka dni sprawdzi swoją wiedzę podczas egzaminu maturalnego.

  Jakie lektury trzeba poznać przed maturą? Przede wszystkim te, które w spisie lektur zostały oznaczone gwiazdką. Z pewnością któraś z nich zostanie poruszona podczas matury. Sprawdź, które pozycje są obowiązkowe na maturę 2022, a które można znać nie w całości.