egzamin maturalny

    egzamin maturalny

    Maura 2021 ze względu na pandemię koronawirusa będzie wyglądać inaczej niż zwykle. Zniesienie obowiązku przystąpienia do egzaminu ustnego i z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Ponadto możliwość zmiany deklaracji przystąpienia do egzaminu - takie m.in. zapisy zawiera rozporządzenie ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka. Zmiany dotyczą również ósmoklasistów.

    Zdałem czy nie zdałem? Maturzyści niebawem poznają wyniki egzaminów. W tym roku - w związku z pandemią koronawirusa - nie pisali ich w maju, ale w czerwcu. To, jak im poszło, będą mogli sprawdzić bez wychodzenia domu. Wyjaśniamy, jak to zrobić krok po kroku.

    Cztery lata temu komisja egzaminacyjna unieważniła egzamin maturalny z chemii, ponieważ według niej prace maturzystów nie były samodzielne. W rezultatcie uczniowie otrzymali zero punktów, co oznacza, że mogli starcić szansę na wymarzone studia. Maturzyści nie zgodzili się z werdyktem komisji i postanowili na drodze prawnej zawalczyć o swoje dobre imię. Do jakich organów sądowych występowali z pozwem? Jak po maturze potoczyły się losy maturzystów? Czy w Polsce jest możliwa weryfikacja oceny z egzaminu? Czy ewentualna wygrana maturzystów może wpłynąć na zmianę przepisów w Polsce? Jaki werdykt może wydać Trybunał Konstytucyjny? W Dzień Dobry TVN gościliśmy pełnomocnika licealistów mec. Pawła Osika i naszego eksperta adwokata Lukę Szaranowicza.