egzamin maturalny

  Jak będzie wyglądać nowa matura?

  Niższe wymagania nie wszystkim pomogły.

  16 maja maturzyści podchodzą do egzaminu z chemii. Dlatego w Dzień Dobry TVN powróciliśmy do zdarzenia, które miało miejsce 11 lat temu. Wówczas kilkudziesięciu osobom zdającym w Ostrowcu Świętokrzyskim unieważniono maturę z rozszerzonej chemii. Sprawa trafiła do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Co się wydarzyło? Jak potoczyły się losy młodych ludzi? Na te pytania odpowiedział Paweł Osik, adwokat i pełnomocnik maturzystów.

  Jak poradzić sobie z tymi emocjami i wspierać swoje dziecko?

  Błąd kardynalny jest pomyłką, której obawiać się może wielu uczniów. Jego popełnienie oznacza niezdaną maturę. Kiedy uczeń może popełnić taki błąd? Za co może zostać przyznane 0 punktów na maturze? Wyjaśniamy. 

  Co radzi tegorocznym maturzystom?

  Jak sobie poradziła na egzaminie?

  To ostatni moment na szybkie powtórki przed egzaminem. Co warto zrobić na dzień przed maturą z polskiego? W serwisie Dzień Dobry TVN przedstawiamy najpopularniejsze motywy z matur oraz przypominamy, o czym pamiętać, pisząc rozprawkę.

  Co takiego zrobiła prezenterka podczas egzaminu?

  Oliwia Bieniuk, podobnie jak tysiące innych abiturientów, zasiadła w tym roku do jednego z najważniejszych egzaminów w życiu, czyli matury. Jak jej poszło? Jakie ma plany na przyszłość?

  Matury 2021 rozpoczęły się we wtorek 4 maja i potrwają do 20 maja. 10 maja o godz. 9:00 maturzyści przystąpili do egzaminu z matematyki na poziomie rozszerzonym, o 14:00 rozpoczął się egzamin z wiedzy o społeczeństwie. Zobacz arkusze i tematy maturalnych wypracowań.

  Za nami matura 2021 z matematyki na poziomie podstawowym. Uczniowie, którzy wyszli z sali egzaminacyjnych, nie są zgodni co to poziomu jej trudności. W sieci pojawiły się także zdjęcia z podejrzanymi odpowiedziami. Czy to przecieki? Centralna Komisja Egzaminacyjna zawiadamia w tej sprawie policję i prokuraturę.

  Matura 2021. Egzaminy po raz drugi organizowane są w czasie pandemii. W opublikowanych wytycznych pojawiły się szczegółowe informacje na temat ich organizacji. Maseczki, dezynfekcja, odstępy - na co jeszcze powinni się przygotować abiturienci? Lista jest naprawdę długa.

  Odeta Moro zdecydowała się opublikować swoje stare zdjęcie w bikini. Powód? Zbliżające się matury. Absolwenci szkół średnich lada moment zmierzą się z egzaminem dojrzałości, który podsumuje ich dotychczasowe osiągnięcia edukacyjne. Jak dziennikarka odreagowywała maturalny stres?

  Matura zbliża się wielkimi krokami. Już w przyszłym tygodniu abiturienci zasiądą do egzaminu dojrzałości, który podsumuje ich dotychczasowe osiągnięcia edukacyjne. Tymczasem na serwisie Wykop.pl opublikowany został arkusz maturalny z matematyki pochodzący z 1920 roku. Z jakimi zadaniami wówczas musieli zmierzyć się maturzyści?

  Próbna matura 2021 zostanie przeprowadzona od 3 do 16 marca i obejmie wszystkie przedmioty maturalne. Udział szkół jest dobrowolny. W związku z sytuacją epidemiczną egzaminy mają odbyć się w ścisłym reżimie sanitarnym.

  Maura 2021 ze względu na pandemię koronawirusa będzie wyglądać inaczej niż zwykle. Zniesienie obowiązku przystąpienia do egzaminu ustnego i z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Ponadto możliwość zmiany deklaracji przystąpienia do egzaminu - takie m.in. zapisy zawiera rozporządzenie ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka. Zmiany dotyczą również ósmoklasistów.

  Zdałem czy nie zdałem? Maturzyści niebawem poznają wyniki egzaminów. W tym roku - w związku z pandemią koronawirusa - nie pisali ich w maju, ale w czerwcu. To, jak im poszło, będą mogli sprawdzić bez wychodzenia domu. Wyjaśniamy, jak to zrobić krok po kroku.

  Cztery lata temu komisja egzaminacyjna unieważniła egzamin maturalny z chemii, ponieważ według niej prace maturzystów nie były samodzielne. W rezultatcie uczniowie otrzymali zero punktów, co oznacza, że mogli starcić szansę na wymarzone studia. Maturzyści nie zgodzili się z werdyktem komisji i postanowili na drodze prawnej zawalczyć o swoje dobre imię. Do jakich organów sądowych występowali z pozwem? Jak po maturze potoczyły się losy maturzystów? Czy w Polsce jest możliwa weryfikacja oceny z egzaminu? Czy ewentualna wygrana maturzystów może wpłynąć na zmianę przepisów w Polsce? Jaki werdykt może wydać Trybunał Konstytucyjny? W Dzień Dobry TVN gościliśmy pełnomocnika licealistów mec. Pawła Osika i naszego eksperta adwokata Lukę Szaranowicza.