Matura 2021. Egzaminy po raz drugi organizowane są w czasie pandemii. W opublikowanych wytycznych pojawiły się szczegółowe informacje na temat ich organizacji. Maseczki, dezynfekcja, odstępy - na co jeszcze powinni się przygotować abiturienci? Lista jest naprawdę długa.
Matura 2021: reżim sanitarny
Obostrzenia, które obowiązywać będą w trakcie tegorocznych matur są zbliżone do tych z próbnych egzaminów maturalnych i próbnego egzaminu ósmoklasisty, a także do tych, które obowiązywały na egzaminach w ubiegłym roku. Na egzamin może przyjść wyłącznie osoba bez objawów chorobowych kompatybilnych z objawami COVID-19. Zasada ta obowiązuje zdających, nauczycieli, egzaminatorów, obserwatorów, pracowników szkoły i innych osób zaangażowanych w przeprowadzanie egzaminu.
Na egzamin nie może przyjść osoba przebywająca w domu z osobą w izolacji w warunkach domowych albo sama jest objęta kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych. Od tej reguły będą dwa wyjątki: osoba, która przechorowała COVID-19 (jest ozdrowieńcem) oraz osoba zaszczepiona przeciwko COVID-19 (przyjęła wszystkie przewidziane procedurą dawki danej szczepionki), może przyjść na egzamin, nawet jeżeli przebywa w domu z osobą w izolacji bądź z osobą na kwarantannie.
Jak będą wyglądały matury w 2021 roku?
Na teren szkoły mogą wejść wyłącznie osoby z zakrytymi ustami i nosem. Obowiązek ten dotyczy terenu całej szkoły, z wyjątkiem sal egzaminacyjnych po zajęciu miejsc przez zdających lub po podejściu zdających do stanowiska egzaminacyjnego podczas egzaminów zawodowych.
Czekając na wejście do szkoły albo sali egzaminacyjnej, maturzyści mają zachować odstęp co najmniej 1,5 m oraz muszą mieć zakryte usta i nos.
Przed wpuszczaniem maturzystów do sali egzaminacyjnej członek zespołu nadzorującego może poprosić zdającego o chwilowe odsłonięcie twarzy w celu zweryfikowania jego tożsamości (konieczne jest wówczas zachowanie co najmniej 1,5-metrowego odstępu).
Abiturienci są zobowiązani zakrywać usta i nos do momentu zajęcia miejsca w sali egzaminacyjnej. W trakcie egzaminu maturzysta ma obowiązek ponownie zakryć usta i nos, kiedy podchodzi do niego nauczyciel, aby odpowiedzieć na zadane przez niego pytanie, gdy wychodzi do toalety i wtedy, gdy kończy pracę z arkuszem egzaminacyjnym i wychodzi z sali.
Nauczyciele i inne osoby uczestniczące w egzaminie próbnym (np. specjaliści z zakresu niepełnosprawności, nauczyciele wspomagający) podczas poruszania się po sali powinni mieć zakryte usta i nos. Mogą je odsłonić, kiedy obserwują przebieg testu, siedząc albo stojąc, przy zachowaniu niezbędnego odstępu.
Maturzyści i nauczyciele mogą – jeżeli uznają to za właściwe – mieć zakryte usta i nos w trakcie całego egzaminu.
Czekając na wejście do szkoły albo sali egzaminacyjnej, maturzyści mają zachować odstęp co najmniej 1,5 m, mieć zakryte usta i nos.
Przy wejściu do szkoły powinien być płyn do dezynfekcji rąk (środek na bazie alkoholu, min. 60 proc.). Płyn do dezynfekcji rąk musi być również w każdej sali egzaminacyjnej.
Podczas egzaminu w szkole mogą przebywać wyłącznie: zdający, osoby zaangażowane w przeprowadzanie egzaminu (nauczyciele, specjaliści pracujący z uczniami, którzy korzystają z dostosowania warunków lub formy przeprowadzania egzaminu, osoby wyznaczone do przygotowania i obsługi oraz obsługujące sprzęt i urządzenia wykorzystywane w czasie egzaminu, np. komputery), a także pracownicy szkoły odpowiedzialni za utrzymanie obiektu w czystości, dezynfekcję, obsługę szatni itp.
Ławki w sali należy ustawić tak, aby między abiturientami zachowany był co najmniej półtorametrowy odstęp w każdym kierunku.
Nie ma ograniczeń liczby osób w sali (przy zachowaniu odpowiednich odstępów), jednak zaleca się – jeżeli tylko pozwalają na to warunki lokalowe i zasoby ludzkie – przeprowadzanie egzaminu w salach z możliwie jak najmniejszą liczbą osób w każdej sali.
Matura 2021: oddzielna sala dla uczniów, którzy nie mogą zasłonić nosa i ust
Zdający, którzy nie mogą zakrywać ust i nosa maseczką z powodu całościowych zaburzeń rozwoju, zaburzeń psychicznych, niepełnosprawności intelektualnej, trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa lub z powodu zaawansowanych schorzeń neurologicznych, układu oddechowego lub krążenia, przebiegających z niewydolnością oddechową lub krążenia, mogą przystąpić do egzaminu w odrębnej sali egzaminacyjnej.
Sytuacja, w której dany zdający ze względów zdrowotnych nie może zakrywać ust i nosa, powinna zostać zgłoszona dyrektorowi szkoły nie później niż na tydzień przed terminem przystępowania do egzaminu.
Obostrzenia związane z jedzeniem i piciem
Szkoła nie zapewnia wody pitnej. Na egzamin maturzyści mogą przynieść własną butelkę z wodą. W szkole nie ma też możliwości zapewnienia im posiłków. Osoby przystępujące do więcej niż jednego egzaminu w ciągu dnia będą mogły zjeść przyniesione przez siebie produkty w przerwie między egzaminami.
Abiturienci, którzy jednego dnia będą przystępować do egzaminów z dwóch różnych przedmiotów, mogą w czasie przerwy opuścić budynek szkoły albo czekać na jej terenie na rozpoczęcie kolejnego egzaminu, jeżeli zapewniona jest odpowiednia przestrzeń (tj. wydzielone pomieszczenie, zachowanie dystansu 1,5 m, okna w pomieszczeniu powinny być otwarte, o ile pozwalają na to warunki atmosferyczne).
Kiedy rozpoczną się matury?
W wytycznych podano, że aby unikać tworzenia się grup zdających przed szkołą i przed salą egzaminacyjną przed rozpoczęciem egzaminu i po jego zakończeniu dyrektor szkoły może na przykład zdecydować o rozpoczęciu egzaminu dla kolejnych grup zdających w np. 15-, 20-minutowych odstępach czasowych (np. pierwsza grupa o godz. 9.00, druga grupa – o 9.20, trzecia grupa – o 9.40).
Jednocześnie zastrzeżono, że egzamin nie może rozpocząć się później niż 45 minut po godzinie rozpoczęcia podanej w harmonogramie, wszyscy zdający z danej grupy piszą egzamin w odrębnych salach, a żaden zdający nie opuszcza sali egzaminacyjnej na stałe przed upływem jednej godziny rozpoczęcia egzaminu, wskazanej w harmonogramie (z wyjątkiem skorzystania z toalety, konieczności zażycia lekarstwa czy kontaktu ze służbami medycznymi).
Egzaminy maturalne pisemne rozpoczną się 4 maja i potrwają do 20 maja. Sesja egzaminów ustnych zaplanowana jest od 19 do 21 maja.
Zobacz wideo: Jak przetrwać długi weekend przed maturą?
Zobacz więcej:
- Matka oddała dzieci do domu dziecka. "Nie słuchały mnie"
- Iga Świątek przechodziła poważny kryzys. "Nigdy o tym nie mówiłam. Płakałam co kilka dni"
- "Ekskluzywny Menel" o problemie utraty męskości: "Zacierają się różnice między płciami"
Autor: Katarzyna Lackowska
Źródło: PAP