O przyjęciu na studia decyduje m.in. liczba punktów uzyskanych na egzaminie maturalnym. W praktyce oznacza to, że każdy z nich jest na wagę złota. Dlatego tysiące absolwentów szkół średnich w całej Polsce wnioskuje o wgląd w swoje prace maturalne. - Wielu udaje się poprawić wynik – podaje "Dziennik Gazeta Prawna".
Matura 2021. Egzaminy po raz drugi organizowane są w czasie pandemii. W opublikowanych wytycznych pojawiły się szczegółowe informacje na temat ich organizacji. Maseczki, dezynfekcja, odstępy - na co jeszcze powinni się przygotować abiturienci? Lista jest naprawdę długa.
Instytutu Badań Edukacyjnych przeprowadził test, w którym sprawdził, jak weryfikowane są matury. Jak zmienia się wynik tego samego egzaminu w zależności od tego, kto go sprawdza i o jakiej porze? W przypadku jakiego przedmiotu zaobserwowano największą różnicę podczas sprawdzania? Czy egzaminy zewnętrzne są zatem bardziej obiektywne? Gościem Dzień Dobry TVN był dr Michał Sitek, wicedyrektor Instytutu Badań Edukacyjnych ds. Badawczych.
Kinga Jasiewicz pozwała Okręgową Komisję Egzaminacyjną w Krakowie za to, że - pomimo, jak twierdzi, dobrej odpowiedzi, dostała zero punktów. W wyniku tego zabrakło jej jednego punktu, aby dostać się na wymarzone studia. Dlaczego Kinga uważa, że ma rację? Co zrobi, jeśli przegra sprawę w sądzie? Jakie prawa ma maturzysta, który twierdzi, że został skrzywdzony przez oceniających? Czy bywało, że komisja egzaminacyjna, na skutek odwołania, zmieniała wynik egzaminu maturalnego? Dyskutowaliśmy o tym z Kingą Jasiewicz i dr Marcinem Smolikiem - dyrektorem Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, którzy gościli w Dzień Dobry TVN.