szkoła podstawowa

  szkoła podstawowa

  Egzaminy ósmoklasistów w 2021 r. rozpoczęły się we wtorek 25 maja. Trwały 3 dni i są obowiązkowe dla wszystkich uczniów kończących szkołę podstawową. Sprawdź, jakie obowiązywały zasady, kiedy są wyniki i terminy dodatkowe egzaminów kończących szkołę podstawową.

  Egzaminy ósmoklasistów zaczynają się niedługo, bo już 25 maja. To pierwsze poważne sprawdzanie poziomu zdobytej wiedzy w ich życiu. Temu wyzwaniu towarzyszy kolejne, równie stresujące, czyli wybór szkoły średniej. W jaki sposób rodzice mogą w tym pomóc dziecku?

  Ósmoklasiści z całej Polski pisali 17 marca próbne egzaminy kończące szkołę podstawową. Pierwszym przedmiotem, z którym musieli się zmierzyć, był język polski. Jak uczniowie się do nich przygotowywali? Czy z powodu pandemii mogą liczyć na taryfę ulgową? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy na ten temat z Justyną Suchecką, dziennikarką TVN24, która zajmuje się tematyką edukacyjną.

  Wielu rodziców mających wysłać swoje dzieci do szkoły, zastanawia się, czy lepszą alternatywą będzie placówka prywatna czy publiczna. Choć duża ilość osób sądzi, że elitarne miejsca gwarantują lepszą przyszłość, dr hab. Grzegorz Mazurkiewicz twierdzi, że niekoniecznie tak jest. Mówi, iż jesteśmy świadkami procesu, który doprowadzi do jeszcze większego rozwarstwienia społecznego oraz klasowego.

  Ponad 347 tys. uczniów zasiądzie we wtorek rano do egzaminu ósmoklasisty. W ciągu 3 dni młodzi ludzie zmierzą się z językiem polskim, matematyką i językiem obcym. Podczas egzaminu będzie obowiązywał reżim sanitarny.

  Dwójka gimnazjalistów została przyłapana "in flagranti" przez uczniów szkoły podstawowej. Co można zrobić, by uniknąć podobnych sytuacji i, dlaczego dochodzi do podobnych zdarzeń w miejscach publicznych? O komentarz poprosiliśmy seksuologa Izabelę Jąderek: "Przez to, że treści seksualne, erotyczne, pornograficzne są dostępne w różnych mediach mamy tzw. "kulturę obnażania". To, co kiedyś było prywatne, w tej chwili staje się publiczne i (...) dla młodych osób staje się wzorcem do naśladowania" i Łukasza Ługowskiego, dyrektora Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii „Kąt”: "Oni są w wieku, kiedy faceci sobie zapuszczają brody, dziewczyny sobie zapuszczają piersi i jasne, że ich to interesuje. Romeo i Julia byli ewidentnie w wieku gimnazjalnym".

  Od 2017 roku będzie obowiązywała 8-letnia szkoła powszechna, 4-letnie liceum, a zamiast zawodówki szkoła branżowa. Co jest celem reformy? Jak będą wyglądały „wygaszane” gimnazja? I co na to rodzice uczniów? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: dr Radosław Kaczan, psycholog rozwojowy oraz Piotr Pietrzak, rodzic, który sprzeciwia się likwidacji gimnazjów.

  W ramach cyklu Kreatywna szkoła Anna Kalczyńska odwiedziła Szkołę Podstawową nr 82 na warszawskim Bemowie. Tam dzieci nie tylko zdobywają wiedzę, ale także umiejętności. Trafiła akurat na zorganizowany przez placówkę festiwal nauki. Co tam jeszcze zobaczyła?

  W kolejnym odcinku "Kreatywnej Szkoły" Anna Kalczyńska odwiedziła Szkołę Podstawową nr 6 w Suwałkach. Tamtejsi uczniowie pod okiem swoich nauczycieli robią tak nietuzinkowe rzeczy, jak np. lip dub. Nad teledyskami pracują nie tylko dzieciaki, ale również ich rodzice. Tu liczy się pełne zaangażowanie Czym z kolei jest "kubeczkowanie"? Zajęcia muzyczne to jednak nie wszystko. W jaki sposób nauczyciele zachęcają dzieci do nauki innych przedmiotów?

  Minister Edukacji Anna Zalewska poinformowała, że obecny rocznik szóstoklasistów ma być ostatnim, który będzie poddany sprawdzianowi na zakończenie edukacji w szkole podstawowej. Dlaczego egzamin będzie zlikwidowany? Jakie są wady, a jakie zalety takiego rozwiązania? Jakie funkcje spełniał sprawdzian? Zapytaliśmy o to dra Romana Dolatę, pedagoga.

  Sprawa edukacji sześciolatków ciągnie się już bardzo długo. Poprzedni rząd posłał je do szkoły, a nowy - w ramach reformy szkolnictwa - cofnął ten obowiązek. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 103 w Warszawie Danutę Kozakiewicz, by zapytać ją, co zniesienie tego obowiązku oznacza dla sześciolatków, które już w zeszłym roku poszły do pierwszych klas i, jak wyobraża sobie wdrożenie nowej reformy w swojej szkole. Czy sześciolatki ze szkoły naszego gościa dobrze sobie radzą z nauką?