Uczniowie planują zrobić łańcuch o długości 3,5 km. "Mamy nadzieję, że uda się pobić rekord"
W kalendarzu adwentowym Dzień Dobry TVN pod datą 7 grudnia skrywał się "wymarzony łańcuch świąteczny". Z tej okazji odwiedziliśmy Szkołę Podstawową w Tuszewie, gdzie uczniowie biją rekord, a w studiu dekoratorka wnętrz Agnieszka Winnicka pokazała, jak stworzyć wyjątkowe ozdoby.
- Szwedzka szkoła kładzie bardzo duży nacisk na praktyczne uczenie się
- Nikt nie boi się, że dziecko pracuje z imadłem, że 7-latek pracuje z wiertarką. Dzieciom pozwala się doświadczać, dotykać, odnajdować talenty - zauważyła Joanna Biszewska
Atak nożownika przed szkołą podstawową. 12-latka w ciężkim stanie trafiła do szpitala
W czwartek 5 maja br. doszło do groźnego incydentu przed jedną ze szkół podstawowych w Bielsku-Białej. Jak informuje policja, 12-letnia dziewczynka została kilkukrotnie ugodzona nożem.
Egzamin ósmoklasisty 2022 – terminy, zasady i inne ważne informacje
Egzamin ósmoklasisty jest obowiązkiem wszystkich uczniów kończących szkołę podstawową. Nie można go nie zdać, ale można uzyskać wyniki na różnym poziomie, od których wiele zależy. Kiedy jest egzamin ósmoklasisty w 2022 roku? Sprawdź najważniejsze informacje.
Pedagodzy za reformą rankingów szkół. "Nie uwzględniają nakładów finansowych na korepetycje i terapie"
Specjaliści alarmują o potrzebie stworzenia rankingu szkół podstawowych i średnich w nowej formie. Eksperci oceniają kryteria, według których obecnie tworzone są zestawienia, jako przestarzałe. Rankingi mają nie brać pod uwagę nakładów finansowych na korepetycje, dodatkowe kursy i psychoterapeutów.
Dekolty u dziewczynek w podstawówce prowokują chłopców. Zapytaliśmy dyrekcję, co wydarzyło się szkołach
Od kilku dni polskie media żyją sprawą trzech szkół na Pomorzu, w których nauczyciele mieli w dyskryminacyjny sposób odnosić się do wyglądu uczennic. Sprawa, mianowana już “gruntowaniem cnot niewieścich” dotyczy SP nr 16 im. Władysława Broniewskiego w Gdańsku, SP nr 23 w Gdyni oraz SP im. Bohaterów Ziemi Gdańskiej w Pszczółkach.
Minister Edukacji i Nauki zatwierdził nowe lektury. Jakie tytuły zniknęły z listy, a które się na niej pojawiły?
Książki o młodości Marii Skłodowskiej-Curie i Karola Wojtyły zostały dodane do listy lektur dla klas I-III szkoły podstawowej. Na liście nie ma już natomiast m.in. "Zaczarowanej zagrody" i "Oto jest Kasia". W starszych klasach pojawi się natomiast więcej lektur uzupełniających. Przyjęte przez resort edukacji zmiany wejdą w życie już 1 września 2021 roku.
Wyniki egzaminu ósmoklasisty. Gdzie uczniowie mogą je sprawdzić i który przedmiot wypadł najsłabiej?
Są już wyniki obowiązkowego egzaminu, do którego uczniowie ósmych klas szkół podstawowych przystąpili w maju 2021 roku. Jakie wyniki otrzymali średnio za egzamin z języka polskiego, obcego i matematyki? Który przedmiot wypadł najsłabiej?
Egzamin ósmoklasisty 2021 - kiedy wyniki i terminy dodatkowe?
Egzaminy ósmoklasistów w 2021 r. rozpoczęły się we wtorek 25 maja. Trwały 3 dni i są obowiązkowe dla wszystkich uczniów kończących szkołę podstawową. Sprawdź, jakie obowiązywały zasady, kiedy są wyniki i terminy dodatkowe egzaminów kończących szkołę podstawową.
Egzaminy ósmoklasistów zaczynają się niedługo, bo już 25 maja. To pierwsze poważne sprawdzanie poziomu zdobytej wiedzy w ich życiu. Temu wyzwaniu towarzyszy kolejne, równie stresujące, czyli wybór szkoły średniej. W jaki sposób rodzice mogą w tym pomóc dziecku?
Egzamin ósmoklasisty w czasie pandemii. "Materiał został mocno okrojony"
Ósmoklasiści z całej Polski pisali 17 marca próbne egzaminy kończące szkołę podstawową. Pierwszym przedmiotem, z którym musieli się zmierzyć, był język polski. Jak uczniowie się do nich przygotowywali? Czy z powodu pandemii mogą liczyć na taryfę ulgową? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy na ten temat z Justyną Suchecką, dziennikarką TVN24, która zajmuje się tematyką edukacyjną.
Do jakiej szkoły wysłać dziecko? Ekspert o placówkach prywatnych i publicznych. "Cały system jest zachwiany"
Wielu rodziców mających wysłać swoje dzieci do szkoły, zastanawia się, czy lepszą alternatywą będzie placówka prywatna czy publiczna. Choć duża ilość osób sądzi, że elitarne miejsca gwarantują lepszą przyszłość, dr hab. Grzegorz Mazurkiewicz twierdzi, że niekoniecznie tak jest. Mówi, iż jesteśmy świadkami procesu, który doprowadzi do jeszcze większego rozwarstwienia społecznego oraz klasowego.
Egzamin ósmoklasisty 2020. Poznaj terminy i zasady
Ponad 347 tys. uczniów zasiądzie we wtorek rano do egzaminu ósmoklasisty. W ciągu 3 dni młodzi ludzie zmierzą się z językiem polskim, matematyką i językiem obcym. Podczas egzaminu będzie obowiązywał reżim sanitarny.
Szkoły ponownie otwarte dla uczniów klas I-III. „Jest to inna rzeczywistość niż ta, którą dzieci pamiętają”
Od poniedziałku 25 maja uczniowie klas I-III mogą wracać do szkół. Na miejscu jednak muszą przestrzegać określonych zasad reżimu sanitarnego. Jak to się odbywa opowiedziała Agacie Zjawińskiej dyrektorka jednej z gdańskich placówek.
Dwójka gimnazjalistów została przyłapana "in flagranti" przez uczniów szkoły podstawowej. Co można zrobić, by uniknąć podobnych sytuacji i, dlaczego dochodzi do podobnych zdarzeń w miejscach publicznych? O komentarz poprosiliśmy seksuologa Izabelę Jąderek: "Przez to, że treści seksualne, erotyczne, pornograficzne są dostępne w różnych mediach mamy tzw. "kulturę obnażania". To, co kiedyś było prywatne, w tej chwili staje się publiczne i (...) dla młodych osób staje się wzorcem do naśladowania" i Łukasza Ługowskiego, dyrektora Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii „Kąt”: "Oni są w wieku, kiedy faceci sobie zapuszczają brody, dziewczyny sobie zapuszczają piersi i jasne, że ich to interesuje. Romeo i Julia byli ewidentnie w wieku gimnazjalnym".
Od 2017 roku będzie obowiązywała 8-letnia szkoła powszechna, 4-letnie liceum, a zamiast zawodówki szkoła branżowa. Co jest celem reformy? Jak będą wyglądały „wygaszane” gimnazja? I co na to rodzice uczniów? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: dr Radosław Kaczan, psycholog rozwojowy oraz Piotr Pietrzak, rodzic, który sprzeciwia się likwidacji gimnazjów.
W ramach cyklu Kreatywna szkoła Anna Kalczyńska odwiedziła Szkołę Podstawową nr 82 na warszawskim Bemowie. Tam dzieci nie tylko zdobywają wiedzę, ale także umiejętności. Trafiła akurat na zorganizowany przez placówkę festiwal nauki. Co tam jeszcze zobaczyła?
Lip dub i "kubeczkowanie". W tej szkole można się wykazać!
W kolejnym odcinku "Kreatywnej Szkoły" Anna Kalczyńska odwiedziła Szkołę Podstawową nr 6 w Suwałkach. Tamtejsi uczniowie pod okiem swoich nauczycieli robią tak nietuzinkowe rzeczy, jak np. lip dub. Nad teledyskami pracują nie tylko dzieciaki, ale również ich rodzice. Tu liczy się pełne zaangażowanie Czym z kolei jest "kubeczkowanie"? Zajęcia muzyczne to jednak nie wszystko. W jaki sposób nauczyciele zachęcają dzieci do nauki innych przedmiotów?
Minister Edukacji Anna Zalewska poinformowała, że obecny rocznik szóstoklasistów ma być ostatnim, który będzie poddany sprawdzianowi na zakończenie edukacji w szkole podstawowej. Dlaczego egzamin będzie zlikwidowany? Jakie są wady, a jakie zalety takiego rozwiązania? Jakie funkcje spełniał sprawdzian? Zapytaliśmy o to dra Romana Dolatę, pedagoga.
Sprawa edukacji sześciolatków ciągnie się już bardzo długo. Poprzedni rząd posłał je do szkoły, a nowy - w ramach reformy szkolnictwa - cofnął ten obowiązek. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 103 w Warszawie Danutę Kozakiewicz, by zapytać ją, co zniesienie tego obowiązku oznacza dla sześciolatków, które już w zeszłym roku poszły do pierwszych klas i, jak wyobraża sobie wdrożenie nowej reformy w swojej szkole. Czy sześciolatki ze szkoły naszego gościa dobrze sobie radzą z nauką?