Zakaz korzystania z telefonów komórkowych w polskich szkołach? Jest stanowisko Ministerstwa Edukacji i Nauki

Uczniowie z telefonami w rękach
Zakaz korzystania z telefonów komórkowych w szkole i podczas lekcji. "Za złamanie zasad grozi konfiskata sprzętu"
Źródło: monkeybusinessimages/Getty Images
W części krajów używanie telefonów komórkowych w szkołach zostało zakazane. Przyczyną mają być między innymi problemy z koncentracją podczas lekcji, ale również uzależnienie od Internetu. To niejedyne powody podjęcia takiej decyzji. Czy podobnej możemy się spodziewać także w Polsce? Na to pytanie odpowiada Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Skutki korzystania z telefonów komórkowych podczas lekcji

Między innymi we Francji, Włoszech, Grecji, Portugalii oraz w Chinach wprowadzono zakaz używania telefonów komórkowych w szkołach. Według badań, używanie komórek podczas lekcji ma negatywny wpływ nie tylko na wyniki w nauce, ale również na długoterminową zdolność uczenia się - podał wydział edukacji Harvarda na swojej stronie.

Wiele badań korelacyjnych sugeruje negatywny związek między używaniem urządzeń do innych celów niż nauka a osiągnięciami uczniów. Nie tylko rozpraszają uwagę, ale również wpływają negatywnie na wydajność i czas reakcji. Także odczuwanie przyjemności z wykonywanych zadań i zdolności poznawcze są słabsze. Co więcej, liczne artykuły naukowe wskazują, że młodzież uzależniona od Internetu i pozbawiona stałego dostępu do mediów społecznościowych odczuwa chorobliwy lęk.

Szkoła

DD_20240106_Szkola_rep_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak dzieci zmieniłyby szkołę?
Jak dzieci zmieniłyby szkołę?
Nauczanie domowe w górskiej wiosce edukacyjnej
Nauczanie domowe w górskiej wiosce edukacyjnej
Czy w polskiej szkole jest bezpiecznie
Czy w polskiej szkole jest bezpiecznie
Szkoły, które uczą inaczej
Szkoły, które uczą inaczej
Jakie zmiany czekają polską szkołę?
Jakie zmiany czekają polską szkołę?
Występ tancerzy Szkoły Musicalowej
Występ tancerzy Szkoły Musicalowej
Fobia szkolna dzieci w spektrum autyzmu
Fobia szkolna dzieci w spektrum autyzmu
Jak poprawić bezpieczeństwo w szkołach?
Jak poprawić bezpieczeństwo w szkołach?
Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie
Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie
Szkolna gonitwa – dlaczego dzieci są przeciążone nauką?
Szkolna gonitwa – dlaczego dzieci są przeciążone nauką?
Szkolny stres i jego wpływ na dzieci
Szkolny stres i jego wpływ na dzieci
Uczniowie o zmianach w edukacji
Uczniowie o zmianach w edukacji
Sprawdziliśmy najlepsze licea w Polsce
Sprawdziliśmy najlepsze licea w Polsce
Jak szkoła wpływa na życiowe wybory?
Jak szkoła wpływa na życiowe wybory?
Pierwsza ukraińska szkoła dla dzieci, które uciekły przed wojną
Pierwsza ukraińska szkoła dla dzieci, które uciekły przed wojną
Jak przetrwać szkołę?
Jak przetrwać szkołę?

Zasady korzystania z komórek w polskich szkołach

W Polsce w szkołach obowiązuje artykuł 99. prawa oświatowego, podpunkt 4, zgodnie z którym uczeń ma obowiązek "przestrzegania warunków wnoszenia i korzystania z telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych na terenie szkoły". Oznacza to, że każda placówka może wprowadzać własne, inne zasady. 

Rzeczniczka Ministerstwa Edukacji i Nauki Adrianna Całus-Polak przypomniała, że "zgodnie z obowiązującym stanem prawnym przepisy odnoszące się do zasad korzystania z urządzeń elektronicznych na terenie szkoły zawarte są w ustawie Prawo oświatowe". Jak zaznaczyła, "w ocenie resortu art. 99 pkt 4 nie dopuszcza wprowadzania całkowitego zakazu przynoszenia urządzeń elektronicznych do szkoły, gdyż mogłoby to zostać ocenione jako nadmierne ograniczenie uprawnień właściciela rzeczy ruchomej". Dodała także, że resort nie planuje wprowadzenia regulacji w zakresie używania telefonów na terenie szkół. 

Zakaz korzystania z telefonów na świecie

We Francji w 2018 roku wprowadzony został całkowity zakaz używania telefonów komórkowych, tabletów oraz smartwatchów w szkołach podstawowych i średnich. Ruch ten nie spotkał się ze sprzeciwem ze względu na wcześniejsze przypadki cyberprzemocy. Uczniowie mogą mieć telefon w plecaku, jednak nie mogą korzystać z niego nie tylko podczas lekcji, ale również podczas przerw. Dotyczy to także wycieczek i wyjść szkolnych. Za złamanie zasad grozi konfiskata sprzętu, zostanie dłużej po lekcjach lub dodatkowe prace domowe. Jeśli uczeń nagminnie łamie zasady, może zostać relegowany z klasy, a nawet szkoły.

Podobne prawa obowiązują w Grecji. Tu uczniowie nie mogą korzystać z urządzeń, które pozwalają na przetwarzanie obrazu i dźwięku. Oznacza to, że nawet korzystanie ze słuchawek jest niedozwolone. Jedynie nauczyciele mogą korzystać z komórek i to tylko w celach dydaktycznych.

Także we Włoszech wprowadzono zakaz używania telefonów podczas lekcji. Zakaz ustanowił włoski minister oświaty w grudniu 2022 roku. Nie ma tam jednak kar za łamanie zasad. Jak napisał w ogólniku przesłanym do wszystkich szkół w całym kraju: "Interesem uczennic i uczniów, który musimy chronić, jest bycie w klasie po to, żeby się uczyć. Rozpraszanie się telefonem uniemożliwia uważne śledzenie lekcji i jest także brakiem szacunku wobec osoby nauczyciela, a przywrócenie jej autorytetu jest priorytetem".

Podobne przepisy zakazujące korzystania z telefonów podczas lekcji wprowadzone zostały również w Portugalii, Hiszpanii, Bawarii w Niemczech, Wielkiej Brytanii (gdzie zdecydowana większość szkół wprowadziła takie regulacji bez ingerencji rządu), Belgii (sytuacja jest podobna jak w Wielkiej Brytanii), a nawet w Chinach. W niektórych placówkach w wymienionych krajach nie tylko obowiązuje zakaz korzystania z telefonów podczas lekcji, ale również obowiązkowo należy zdeponować komórkę, np. u woźnej lub w specjalnych szafkach. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Więcej przeczytasz na TVN24

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości