Młodzieżowe słowa w 2024 roku
Zrozumienie młodzieżowego slangu przysparza kłopotu zarówno rodzicom jak i nauczycielom, a najmłodsi regularnie dostarczają językowych zagadek, coraz bardziej utrudniając międzypokoleniową komunikację. Reporter Bartek Dajnowski porozmawiał z uczniami o tym, które słowa królują obecnie na szkolnych korytarzach. W czołówce znalazły się m.in. "czemó", "slay", "sigma", "looksmaxing", "glow-up", czy "yapping", "womp womp".
Dzieci zapytane o zastosowanie w zdaniu powyższych wyrażeń nie zawsze wiedziały, co dokładnie one znaczą.
- Zaczęło się od filmu z gry. Ktoś powiedział "czemó" i się rozpowszechniło" - tłumaczył 13-letni Ksawery.
- "Slay", jak ktoś komuś imponuje. Albo ktoś jest "slay". To czasami też znaczy, że ktoś po po prostu ma długie paznokcie - mówiła 12-letnia Aniela.
- "Skibidi toilet" to jest taki filmik w internecie. O toaletach. Po prostu chodzisz i to nagle powiesz - próbował wyjaśnić 11-letni Piotrek.
Slang z dawnych lat
Każde pokolenie ma swoje ulubione słowa i powiedzonka, zaś zabawne czy niezrozumiałe wyrażenia to tak naprawdę nic nowego. Według popularyzatorki nauki Pauliny Mikuły młodzieżowy slang jest pewnego rodzaju buntem przeciwko starszym.
- Ja bym przestrzegała przed przejmowaniem. Jeśli to wychodzi naturalnie, ale jeśli milenialsi, albo ludzie starsi na siłę próbują przejąć język młodzieżowy to jest to bardzo cringowe. [...] Może wyjść średnio. Ten plebiscyt i młodzieżowe słowa są po to, byśmy wiedzieli, co się dzieje, a nie do końca po to byśmy język przejęli. On jest potrzebny młodym ludziom, nie nam - tłumaczyła gościni.
Goście programu zapytani o swoje ulubione słowa z dawnych szkolnych czasów wymienili "kaplicę", "akuratny" oraz "hecny". Krzysztof Skórzyński z kolei wskazał na "klawo" i "serwus".
- "Hecny" czyli człowiek, który jest trochę komediantem, lubi robić, moje pokolenie, by powiedziało "numery", albo jest "jajcarzem". Po prostu lubi hecy - dodał Mariusz Szczygeł.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- "Bumbaclot, noob, fanun tax". Jak zrozumieć młodzieżowy slang?
- "Julka", "drillowiec", "G", "FR". Czy rozumiesz, o czym mówi twoje dziecko?
- "Rel, cringe, essa, slay". Uczniowie podpowiadają, jak zrozumieć młodzieżowy slang
Autor: Zofia Wierzcholska
Reporter: Bartek Dajnowski
Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Olkuśnik/East News